Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski sukces śląskiego programu edukacyjnego Falochron

Katarzyna Domagała-Szymonek
Falochron dla Śląska wystartował w 2012 r. Od tego czasu wzięło w nim udział 5048 uczniów, 1397 nauczycieli oraz 963 rodziców
Falochron dla Śląska wystartował w 2012 r. Od tego czasu wzięło w nim udział 5048 uczniów, 1397 nauczycieli oraz 963 rodziców TOMASZ HOŁOD
Falochron, autorski pomysł pedagogów z województwa śląskiego, wykorzystywany dotąd w regionie, stał się projektem ogólnopolskim. Falochron dla Śląska wystartował w 2012 r. Od tego czasu wzięło w nim udział 5048 uczniów, 1397 nauczycieli oraz 963 rodziców.

Falochron dla Śląska, autorski projekt pedagogów z naszego regionu, od nowego roku dotrze do uczniów z całej Polski. Pierwsze szkolenia, w których wzięło udział blisko 100 psychologów, pedagogów czy trenerów z całego kraju, odbyły się już na początku grudnia. Projekt na naszym terenie wystartował w 2012 roku. Przez trzy lata dotarł do 77 szkół - gimnazjów i szkół średnich. Wzięło w nim udział 5048 uczniów, 1397 nauczycieli oraz 963 rodziców.

- Głównym celem Falochronu jest przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w dorastającym życiu oraz o sposobach radzenia sobie z nimi - wyjaśnia Magdalena Wieczorek ze Stowarzyszenia na rzecz Konstruktywnych Relacji „Między Ludźmi”, która wraz z prof. Jackiem Kurzępą od podstaw stworzyła Falochron dla Śląska.

Lista zagrożeń jest wyjątkowa długa. Znajdziemy na niej: ucieczki z domu, wagary, picie alkoholu, branie narkotyków czy dopalaczy, palenie papierosów, bardzo wczesne rozpoczęcie współżycia, nadużywanie leków, notoryczne kłótnie w rodzinie czy kradzieże, pobicia.

- Zależy nam, aby w każdym środowisku były one jak najdokładniej określone, dlatego wszyscy uczestnicy wypełniali specjalne ankiety - uzupełnia Wieczorek. Pytania dotyczyły m.in. poziomu zadowolenia, wyznawanych wartości, niewłaściwych zachowań, sposobów spędzania wolnego czasu. - Taka diagnoza pozwoliła w każdej ze szkół określić, z czym mają największy problem. Dopiero gdy go poznali, rozpoczęło się budowanie szkolnych falochronów - uzupełnia.

Co to oznacza w praktyce?

- Na lekcjach wychowawczych czy zajęciach pozalekcyjnych nauczyciele podejmowali takie działania, które były dla młodzieży realnym wsparciem - podsumowuje Wieczorek.

Zwiększenie zasięgu Falochronu jest możliwe dzięki temu, że stowarzyszenie wygrało konkurs na budowanie środowiskowych programów dla młodzieży, ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Stowarzyszenie otrzymało blisko 900 tysięcy złotych dotacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!