Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie Dyktando 2014 w Katowicach: Sam bym go bezbłędnie nie napisał - mówi prof. Markowski

MCH, fot. Monika Chruścińska-Dragan
Ogólnopolskie Dyktando 2014 Katowice
Ogólnopolskie Dyktando 2014 Katowice Monika Chruścińska-Dragan
Już ponad tysiąc śmiałków zgłosiło się do Ogólnopolskiego Dyktanda w Katowicach. W poniedziałek, 29 września, w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek miała miejsce konferencja poświęcona tegorocznej edycji imprezy. Amatorzy ortografii już 12 października zmierzą się z tekstem przygotowanym przez prof. Andrzeja Markowskiego, językoznawcę Uniwersytetu Warszawskiego. - Sam bym go bezbłędnie nie napisał - śmieje się profesor.

Ostrzymy pióra, wytężamy umysły, bo w październiku znów staniemy w szranki o miano nieomylnego znawcy polskiej ortografii. Wraca najstarsza i największa klasówka z języka polskiego: ogólnopolskie dyktando, które wymyśliła świętej pamięci Krystyna Bochenek, senator RP.

- Najbardziej zadziwia mnie to, że w obecnym świecie, pełnym gier internetowych i filmów science-fiction można parać się dyktandem. Ja z wielkim podziwem patrzyłem na uczestników dotychczasowych edycji imprezy, którzy tak wysoko podnoszą sobie poprzeczki, że potrafią pisać rzeczy, które czasem trudno wymówić - zaznacza prof. Andrzej Bochenek z Fundacji im. Krystyny Bochenek, prywatnie - mąż pani senator.

A jakie będzie tegoroczne dyktando? - To dyktando nie jest standardową szkolną klasówką. Tutaj przyjeżdżają najlepsi z najlepszych i ja muszę dostosować do ich poziomu trudność dyktanda - wyjaśnia prof. Andrzej Markowski, językoznawca i leksykograf Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Języka Polskiego i autor dyktanda.

- Wszystkie słowa, które pojawią się na dyktandzie można znaleźć w słowniku ortograficznym, albo wywieść je z reguł słownika ortograficznego. To jest sprawdzian dla mistrzów. Nie boję się sięgać w tekście do wyrazów, których na co dzień się nie używa. Od razu więc mówię, że tak prostych wyrazów jak gżegżółka nie będzie - przestrzega prof. Markowski.

Dyktando zawsze gromadzi tysiące osób. Od 1993 roku piszą go też goście specjalni: znani dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy i piosenkarze, a wśród nich np. Marek Borowski, Jerzy Owsiak, Agata Wróbel i Grzegorz Turnau.

Tegoroczne dyktando zaplanowano na 12 października. Nowością tegorocznej edycji będzie dyktando dla dzieci. Mogą w nim wystartować dzieci w wieku 12-16 lat. Aby wziąć udział w imprezie, należy wejść na stronę internetową dyktando.info.pl i wypełnić zgłoszenie.

Zgłoszenia przyjmowane są do 3 października. - 8 października na stronie internetowej opublikujemy listę osób zakwalifikowanych i listę rezerwową. Aczkolwiek od lat jest tak, że rezerwowi też przyjeżdżają i nigdy się nie zdarzyło, żeby nie weszli na widownię - zaznacza Dorota Pociask-Frącek z Centrum Kultury Katowice.

Nagrodą dla zwycięzcy tegorocznego dyktanda będzie 30 tys. złotych. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca dostaną kolejno 15 tys. i 5 tys. złotych. Najlepsza trójka dziecięcej klasówki - laptop i dwa tablety.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!