Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Biblijny w Koszęcinie powstał na cmentarzu żołnierzy Wehrmachtu

Aneta Kaczmarek
Po Ogrodzie Biblijnym oprowadzała nas Martyna Kot
Po Ogrodzie Biblijnym oprowadzała nas Martyna Kot Aneta Kaczmarek
Gmina Koszęcin znalazła sposób na zagospodarowanie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Księdza Gąski w Koszęcinie, na którym spoczywają szczątki m.in. żołnierzy Wehrmachtu. Powstał tu Ogród Biblijny.

Ogród Biblijny w Koszęcinie to już kolejny podobny obiekt na Sląsku. Pierwszy powstał w Chorzowie.

W Koszęcinie wyznaczono ścieżki, wysypano je kruszywem tak, by układały się w krzyż, na czterech powstałych parcelach posadzono rośliny, które znajdują się na kartach Pisma Świętego. Jest więc szałwia, bukszpan, rajskie jabłko, cedr czy szafran.

- Posadziliśmy ok. 200 roślin, niestety, niektóre z nich skradziono - mówi Martyna Kot z Urzędu Gminy Koszęcin. - Przy każdej roślinie znajduje się tabliczka, a na niej fragment z Biblii opisujące dany krzew czy drzewko - wyjaśnia.

Była też w ogrodzie biblia, a nawet dwie, ale dziś nie ma żadnej. - Biblie znajdowały się w specjalnych skrzynkach, chroniących je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mieszkańcy mogli odwiedzając Ogród, sięgnąć po Pismo Święte, gdyż jest to miejsce zadumy i refleksji. Niestety, również jedną z ksiąg skradziono, dlatego teraz ta, która została znajduje się w Urzędzie Gminy - mówi Kot.

W przyszłości jej miejsce będzie w zniszczonej kapliczce, którą czeka renowacja. - Chcemy też odnowić mur wokół Ogrodu Biblijnego oraz bramę. Będziemy się starać o środki unijne na zrealizowanie tych zadań. Na wiosnę uzupełnimy brakujące rośliny i posadzimy nowe - mówi Grzegorz Ziaja, wójt gminy Koszęcin.

Do ogrodu prowadzą dwa wejścia - jedno od ul. Księdza Gąski, drugie od strony tzw. starego parku zlokalizowanego w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego, siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

- W porze letniej, mieszkańcy organizują w parku pikniki, a ponieważ bramy do ogrodu są ciągle otwarte, zagląda tu naprawdę wiele osób - mówi Martyna Kot.

Pomysł stworzenia Ogrodu Biblijnego wyszedł od Anny Korzechwy-Wojtal z Urzędu Gminy w Koszęcinie, działającej również w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych oraz ks. Sławomira Madajewskiego, proboszcza tamtejszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ideą było zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego gminy Koszęcin oraz promocja gmin Spichlerza Górnego Śląska. W ogrodzie znajduje się 12 ławek, z których każda symbolizuje jedną z gmin. Natomiast tabliczki umieszczone na ławkach informują o apostołach sprawujących nad nimi pieczę.

W jednej z parcel ustawiono dwa głazy symbolizujące mogiły zmarłych. Na cmentarzu pochowanych jest m.in. 45 żołnierzy niemieckich poległych w Koszęcinie 19 styczna 1945 r. Tablice są w językach polskim i niemieckim. Zwykle stoją przy nich palące się znicze.

- Na cmentarzu znajdowały się też mogiły osób z otoczenia przedwojennego właściciela tutejszych ziem, księcia Hohenlohe. Natomiast po wojnie cmentarz nie był już użytkowany, a co za tym idzie, niszczał, zarastał, niewiele zostało też z mogił. Stworzenie Ogrodu Biblijnego tchnęło w to miejsce nowe życie - mówi wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!