Ogród Japoński w Parku Śląskim jest uroczy. Tchnienie Orientu na Śląsku. Wiśniowy sad i wodospad z tarasem widokowym tworzą niezwykły klimat

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (38 zdjęć)
Ogród Japoński w Parku Śląskim został oficjalnie otwarty w poniedziałek 12 lipca. Do Chorzowa przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Od tego lata począwszy, miłośnicy chorzowskiego parku mogą spacerować wśród roślin Kraju Kwitnącej Wiśni. Modernizacja Ogrodu Japońskiego trwała 1,5 roku. Koszt inwestycji to 14,2 mln złotych. Zobaczcie, jak zmienił się chorzowski ogród.

Otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim

W poniedziałek 12 lipca odbyło się otwarcie Ogrodu Japońskiego. Jest tu m.in. wiśniowy sad i zbiornik wodny z wodospadem i tarasem widokowym. Pomysł wybudowania Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim pojawił się w ubiegłym wieku. Budowę ogrodu, według projektu Edwarda Bartmana, rozpoczęto w 1967 rok, jednak inwestycja nigdy nie zostało dokończona. Mało kto wiedział, że w Parku Śląskim są zaledwie zalążki ogrodu japońskiego. Teraz, po 54 latach, ogród japoński powrócił do Parku Śląskiego. W uroczystym otwarciu ogrodu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz zdjęcia

- Kilka osób zapytało mnie, dlaczego akurat ogród japoński tutaj w Parku Śląskim. Otóż przede wszystkim dlatego, że tak jak w ogrodzie japońskim można poszukiwać pewnej równowagi pomiędzy pomiędzy sztuką tworzenia krajobrazów przestrzennych i kulturą japońską, tak też w Polskim Ładzie szukamy balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym czy dobrostanem społecznym, ale także innymi wartościami, takimi jak właśnie kultura, rekreacja. To są też bardzo ważne elementy, które wyznaczają jakość życia naszych mieszkańców. Dlatego bardzo cieszę się, że możemy otworzyć ten ogród japoński w Parku Śląskim - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier wspomniał także o kulturze i tradycji Japonii, przy jednoczesnej nowoczesności tego kraju i wysokim poziomie życia jego mieszkańców, do którego możemy dążyć. Tak też może być w Polsce - zachowana zostanie tradycja, przy jednoczesnym rozwoju kraju.

- Śląsk jest bardzo zielony, to nasza strategia na 2030 rok - Zielone Śląskie. Zmieniamy klimat naszego regionu. Oczywiście szanujemy górnictwo, szanujemy przemysł ciężki, bo na nim zbudowaliśmy swoją dzisiejszą potęgę gospodarczą, ale zmieniamy się, bo zmienia się Europa, zmienia się świat - mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, dziękując premierowi Morawieckiemu za wizytę i rządowe fundusze, łącznie prawie 4,9 mln euro dla woj. śląskiego, które pomagają w realizacji m.in. takich inwestycji jak ogród japoński.

Ogród Japoński w Parku Śląskim. Tak było, tak jest. Zobaczci...

Zebranych gości w Parku Śląskim przywitała również Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego, która przypomniała, że umowę na modernizację Ogrodu Japońskiego zarząd Parku Śląskiego podpisał 30 czerwca 2020 roku.

- W projekcie Ogrodu Japońskiego wykorzystano unikatowe rozwiązania na skalę kraju, jak m.in przepompownię czy też filtry do uzdatniania wody. Jest to projekt bardzo ciekawy, który zawiera ogród bambusowy, ogród żwirowy, przepięknie usytuowany taras i mam nadzieję, że to wszystko pozwoli państwu tutaj medytować, wypoczywać i relaksować się - podkreśliła Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Nie przeocz

W trakcie otwarcia Ogrodu Japońskiego, marszałek Jakub Chełstowski wykorzystał okazję, że premier przebywa na Śląsku i wręczył prezesowi Rady Ministrów kopię Gwiazdy Górnośląskiej. To polskie odznaczenie wojskowe ustanowione w 1925 roku dla powstańców śląskich. Kopię tego odznaczenia wręczona jest osobom, które wspomogły Śląsk w przypomnieniu historii powstań śląskich.

Po zakończeniu oficjalnej części otwarcia Ogrodu Japońskiego, do ogrodu mogli wejść goście Parku Śląskiego. Okazało się jednak, że po chwili, ok. godziny 16.30, ludzie zostali wyproszeni z ogrodu, bo oficjalne otwarcie miało odbyć się równo o godzinie 17.00, a nie wcześniej. Później spacerowicze mogli ponownie wejść na teren ogrodu. Ochrona mówiła, że chodzi o względy bezpieczeństwa i przygotowanie ogrodu na wejście wielu osób. Później, ponownie otwarto ogród został otwarty dla każdego, kto chciał zobaczyć zmodernizowaną przestrzeń. Ogród Japoński znajduje się pomiędzy Rosarium, a Kanałem Regatowym i budynkiem dyrekcji WPKiW.

Ogród żwirowy, wiśniowy sad i kaskada wodna

Po zakończeniu, trwającej 1,5 roku modernizacji, Ogród Japoński powiększył się dwukrotnie. Zajmuje on teraz powierzchnię 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jest tu m.in. wiśniowy sad i zbiornik wodny z wodospadem i tarasem widokowym. Nad wodospadem można spacerować częściowo przeszklonym tarasem widokowym, o powierzchni ok. 28 m kw., który pozwala oglądać kaskadę wodną. Z tarasu rozciąga się widok na cały ogród.

W części wschodniej i południowo-wschodniej zobaczymy „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją jest przestronna altana wykonana w stylu orientalnym. W Ogrodzie Japońskim spotkamy oczywiście roślinność Kraju Kwitnącej Wiśni.

W południowo-zachodniej części terenu, w pobliżu tarasu widokowego, obaczymy natomiast ogród żwirowy Zen. Sakurę, czyli narodowy symbol Japonii zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej. W pobliżu kwitnie też dereń jadalny, kosodrzewina górska oraz magnolia. W strefie placu i projektowanego głównego wejścia na teren ogrodu, zobaczymy jodły koreańskie, głogi pośrednie, magnolię gwiaździstą oraz odpowiednie gatunki bambusów.

Ogród Japoński przecinają wijące się strumyki. Wzdłuż strumienia nasadzono liczne rabaty bylinowe z kolekcją irysów i poduchami mchów, a w strefie przybrzeżnej zbiornika wodnego, grupy liliowców z grzybieniem białym. W rejonie strumienia zaprojektowano także nasadzenia odmian klona palmowego, magnolii gwiażdzistej oraz wybrane odmiany sosny gęstokwiatowej.

Wykonawca modernizacji Ogrodu Japońskiego jest firma Garden Designers z Lubina. Firma ta zrealizowała takie inwestycje publiczne jak modernizacja Parku Krakowskiego, Parku Gminnego w Starych Babicach czy budowę Parku Miejskiego i plenerowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siewierzu.

Atrakcje na otwarcie ogrodu w stylu japońskim

Ogród Japoński można zwiedzać już od godz. 17.00. Park Śląski przygotował wiele atrakcji na uroczystość otwarcia ogrodu m.in. ceremonię herbacianą, pokazy ikebany, sztukę origami, sztukę kaligrafii oraz kitsuke – sztukę zakładania kimon. To nie będą jedyne atrakcje w Ogrodzie Japońskim. Park Śląski przygotowuje inne wydarzenia, które będą zorganizowane tego lata właśnie w Ogrodzie Japońskim.

Atrakcje na otwarcie Ogrodu Japońskiego:

  • Ceremonia parzenia herbaty Urasenke – jednej z trzech głównych szkół herbaty w Japonii. Ceremonię poprowadzi Grzegorz Adamczyk – laureat stypendium ufundowanego przez głowę rodu Urasenke, dzięki któremu przez okres jednego roku pobierał naukę w Wyższej Szkole Drogi Herbaty Urasenke w Kioto w Japonii.
  • Koncert pieśni japońskich – pianistka Miho Kurihara (pianistka urodzona w Tokio, laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych) i tenor Piotr Nikiel (uczestnik wielu prestiżowych festiwali muzycznych, solista Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny) wprowadzą Państwa w niezwykły klimat tradycyjnej, japońskiej muzyki.
  • Pokaz Kitsuke – sztuki zakładania kimona. Klasycznie noszony japoński strój składa się z wielu elementów, które nie tylko określone są przez liczne zasady, ale i osadzone głęboko w kulturze Japonii. Poprowadzi go Anna Bielak – autorka książki „Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju”, zajmująca się kimonami od ponad 15 lat.
  • Warsztat kaligrafii - pismo i język są nieodłączną częścią kultury japońskiej. Przekazując wiedzę o Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć tego tematu. Prowadząca – Pani Olga Podsiadło – pracuje na co dzień w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
  • Warsztat origami - tradycyjnej sztuki składania papieru. Poprowadzi go Pani Izabela Stąpor z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
  • **Warsztaty Ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów. Poprowadzi je Pani Wioletta Piórkowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie