Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Śląski w Świerklańcu ZDJĘCIA: jak dbać o rośliny w upalne dni i jak radzić sobie z kretami?

Magdalena Grabowska
Pogoda zdecydowanie nie rozpieszcza naszych roślin. Trzydziestostopniowa temperatura z pewnością nie pomaga w pielęgnacji ogródka. Co zrobić aby nasze rośliny pięknie rosły w te upalne dni? Oto co radzą profesjonalści z Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Świerklaniec. A wiedzą, co mówią - zobaczcie na zdjęciach Ogród Śląski w Świerklańcu! Regularnie podlewaj

Najważniejsze jest regularne podlewanie roślin. Trawnik i rośliny trzeba nawadniać intensywnie, ponieważ nie tylko wysoka temperatura wysusza podłoże, ale także silne wiatry. Podlewania potrzebują przede wszystkim warzywa, które z dużej ilości składają się z wody. Są  dużo bardziej wrażliwe na odpowiednie uwilgotnienie. Bakłażan, czy cukinia to rośliny, które w 70% składają się z wody. Przy uprawie warzyw i ziół polecane są nawozy pochodzenia naturalnego – nawozy organiczne. Wtedy nam nie zaszkodzą, a na pewno plantacje nawożone w ten sposób będą się cieszyły obfitymi zbiorami.

– Często wydaje się nam, że podlewamy rośliny w sposób wystarczający. Zazwyczaj podlewamy tylko górną warstwę gleby, pomijając cały system korzeniowy – wyjaśnia Halina Milc, projektantka terenów zieleni w Centrum Ogrodniczym Ogród Śląski Świerklaniec. Korzenie nie mają potem skąd czerpać wody, która jest transportowana do całej rośliny.

W tak gorącą pogodę dobrze jest podlewać rośliny w godzinach porannych oraz wieczornych. – Pamiętajmy, żeby nie podlewać, kiedy jest największe słońce. Wtedy możemy roślinie dodatkowo zaszkodzić – ostrzega Halina Milc.

Sadzenie nowych roślin przy takiej pogodzie to nie lada wyzwanie. Jest jednak parę tików, które pomogą nam sprawić, aby roślina się przyjęła.

– Dobrze jest nową wsadzoną roślinę najpierw zanurzyć w wiadrze z wodą. Bryła korzeniowa, którą później będziemy wysadzać musi się dobrze nawodnić. Dopiero uwodnioną, wręcz ociekającą wodą bryłę wysadzamy w nowym miejscu – wyjaśnia Halina Milc. – Korzenie  w doniczce będą bardziej uwilgotnione i szybciej się rozbudują w nowym miejscu.  

W momencie sadzenia nowej rośliny dobrze jest ją również posadzić w ziemi, do której jest ona przeznaczona. – Jeśli wykopujemy dołek na roślinę, wykopmy ten dołek większy i podsypmy od spodu. Jeśli sadzimy iglaki to ziemią dla iglaków, jeśli sadzimy rośliny wrzosowate, używajmy ziemi kwaśnej, albo przynajmniej uniwersalnej ziemi ogrodniczej, która nadaje się dla większości roślin – mówi Halina Milc.

Oprócz podlewania niezwykle istotne jest również nawożenie. Rośliny należy nawozić raz w sezonie. Wskazane jest stosowanie nawozów, które działają długo, ponieważ są one stopniowo uwalniane w glebie. Trzeba je stosować raz na sezon z początkiem wiosny. – Można również stosować nawozy działające krócej na okres miesiąca lub trzech miesięcy, ale należy wtedy pamiętać, że nawożenie trzeba powtórzyć – wyjaśnia Halina Milc.

Owady są przyjaciółmi ogrodników.

Owady wbrew pozorom są przyjaciółmi ogrodników. Można wykorzystywać naturalnych wrogów naszych szkodników. Jeśli na przykład w ogrodzie mamy mszyce, biedronki powinny być w nim mile widziane.

– Nie starajmy się stworzyć ogrodu idealnie pozbawionego owadów. Owady w swojej symbiozie wzajemnie ze sobą konkurują i się zjadają – tłumaczy Halina Milc.

 

Jak poradzić sobie z kretami?

- Tutaj mamy dosyć duży problem – śmieje się Halina Milc - Jak ktoś kiedyś powiedział, jest tyle sposobów na kreta ile różnych kretów, ale żaden nie jest w 100 % skuteczny – dodaje.
Jest jednak jeden skuteczny sposób, który pomoże pozbyć się niechcianych kopców. W momencie zakładania ogrodu warto zainwestować w siatkę przeciwkretową. Kopce, które tworzy kret nie będą już powstawały. Szkodnik będzie co prawda migrował na powierzchni naszego ogrodu, jednak nie zniszczy nam pięknej trawy w ogródku. – Kret będzie żył na tej głębokości, która jest właściwa, a my będziemy mieć ładny trawnik. Trzeba jednak tą siatkę umiejętnie ułożyć, czyli bezpośrednio pod trawą z rolki, którą rozkładamy. Nigdy nie 5cm lub 10 cm niżej, bo wtedy kret może przeskoczyć nad siatką i nasze trudny na nic się nie zdadzą – tłumaczy Halina Milc.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!