Ogrody deszczowe w Bielsku-Białej. Ekolodzy Fundacji Arka ruszają z akcją „Sadzimy wodę”

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Ogród deszczowy w skrzyni Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ogród deszczowy w skrzyni Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały Fundacji Ekologicznej Arka
W Bielsku-Białej rozpoczyna się akcja „Sadzimy wodę” – ekolodzy Fundacji Ekologicznej Arka w ten sposób zachęcają do gromadzenia wody deszczówki oraz poszanowania zasobów wodnych.

Fundacja Ekologiczna Arka inauguruje w czwartek 29 lipca akcję „Sadzimy wodę”. O 11.00 na pl. Bolka i Lolka przy Galerii Sfera w Bielsku-Białej ekolodzy w kolejny sposób będą zachęcali do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania zasobów wodnych.

- Dla uczestników przygotujemy akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Każdy będzie mógł sobie posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ja do domu. Wśród takich roślin jest m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka.

Ciekawostką są jednak pierwsze ogrody deszczowe w Bielsku-Białej, jakie powstały w Mikuszowicach Krakowskich przy domku Fundacji Arka. Jak tłumaczy Wojciech Owczarz, w arkowym ogrodzie powstał pokazowy ogród deszczowy w… drewnianej skrzyni.

- Takie ogrody tworzy się tam gdzie nie mamy przestrzeni na przygotowanie go w gruncie. Ogród jest zasilany wodą z rynny i zbudowany jest z wielu warstw filtracyjnych. Jest elementem dekoracyjnym, zwłaszcza tam gdzie w centrach miast panuje „betonoza”. Tworzy specyficzny mikroklimat. Pozwala zatrzymać część wody przy gwałtownych opadach i ją oczyszcza – wyjaśnia ekolog.

Dodaje, że taki ogród deszczowy jest przykładem przyjaznego dla środowiska sposobu gospodarowania wodą opadową. Ma ok 4 m sześć. pojemności, jest nieizolowany od gruntu, złożony z filtrujących warstw żwiru i piasku i obsadzony hydrofitową roślinnością brzegową.

Nie przeocz

Deszczówka doprowadzana jest do niego izolowanym suchym potokiem, a ewentualny nadmiar wody jest odprowadzany do kolejnego zagłębienia terenu.

Ogród zaraz po założeniu zaczyna przejmować całość wody opadowej zatrzymując ją w przestrzeni.

- Ma to bardzo korzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim podnosi się poziom wilgotności powietrza. Ogród staje się wyspą o zwiększonym parowaniu, jego otoczenie może czerpać z niego zgromadzoną wodę – zaznacza Owczarz.

W ramach akcji została przygotowana wystawa edukacyjna, która przybliża problem zmian klimatycznych, deficytu wodnego, śladu wodnego i pokazuje sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie wody deszczówki. Na wystawie prezentowane są także ogrody deszczowe powstałe w Bielsku-Białej.

Owczarz zaznacza, że Fundacja Ekologiczna Arka zamierza nadal w roku 2021 prowadzić akcję edukacyjną i nakłaniać do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy ponad 700 tysięcy osób.

Musisz to wiedzieć

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie