Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromna kolejka do punktu szczepień w Katowicach. Punkt przeniesiono na drugą stronę hali MCK. Trwa także wygaszanie szpitala tymczasowego

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Ogromna kolejka do punktu szczepień w MCK. Punkt przeniesiono na drugą stronę hali
Ogromna kolejka do punktu szczepień w MCK. Punkt przeniesiono na drugą stronę hali fot. Karina Trojok
Gigantyczna kolejka, ogromny ścisk - tymi słowami opisują pacjenci przeniesie punktu szczepień w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na drugą stronę hali. Do tej pory chętni na szczepienie wchodzili od strony katowickiego Spodka, od poniedziałku, 24 maja, by się zaszczepić, muszą wejść od strony ul. Olimpijskiej.

Ogromna kolejka do punktu szczepień

Chętni na szczepienie przeciw COVID-19 w punkcie znajdującym się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach gromadzą się w gigantycznej kolejce do wejścia od strony ul. Olimpijskiej. Wszystko dlatego, że punkt został przeniesiony. Wcześniej chętni na szczepienie wchodzili od strony placu Sławika i Antalla, czyli od strony katowickiego Spodka. W poniedziałek, 24 maja punkt został przeniesiony na drugą stronę hali, co wywołało spore zamieszanie.

Zobacz zdjęcia

- Byłem tu na szczepieniu z tatą, później sam w tym miejscu przyjmowałem pierwszą dawkę szczepionki. Wszystko było perfekcyjnie zorganizowane. Duża przestrzeń, sporo miejsca dla tych, którzy wypełniali dokumenty, jak i dla tych, któzy czekali 15 minut po szczepieniu - mówi pan Tomasz, który 25 maja w MCK przyjmował drugą dawkę szczepionki.

- Prawdę powiedziawszy, jestem zaskoczony tym, co tu dzisiaj zastałem. Wejście jest od drugiej strony, mało miejsca. Jest tłoczno. Nikt nie sprawdził mi też temperatury, a tak robiono wcześniej, gdy przyjmowałem tu pierwszą dawkę szczepionki - opowiada katowiczanin.

Namioty dla osób wypełniających dokumenty przed szczepieniem ustawiono na zewnątrz budynku. Również ci, którzy przyjęli szczepionkę, 15 minut po szczepieniu muszą odczekać w namiocie na zewnątrz budynku. Wcześniej wszystkie te punkty znajdowały się wewnątrz budynku.

- Rzeczywiście punkt szczepień został przeniesiony na drugą stronę. To wynika z ustaleń z właścicielem obiektu. Na miejscu w dalszym ciągu są ratownicy górniczy i żołnierze, którzy kierują ruchem i czuwają nad całością - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego i dodaje: - Dla osób zaszczepionych, które muszą odczekać 15 minut ustawiono namiot, w którym znajdują się krzesła. Osoby oczekujące na szczepienie, podobnie jak to miało miejsce do tej pory, oczekują na zewnątrz, ponieważ nie możemy tłoczyć ludzi w środku, ze względu na wciąż obowiązujące zasady reżimu sanitarnego.

Na stronie szpitala MSWiA oraz na profilu na FB, wkrótce pojawi się informacja o przeniesieniu punktu szczepień.

Przypominamy. W czerwcu rozpocznie się rozbiórka szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jeszcze przez dwa tygodnie ten szpital będzie funkcjonował.

- Zapadła już decyzja, że będziemy wygaszać szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Chcemy, żeby ten obiekt, jak cała gospodarka, życie społeczno - kulturalne mógł wrócić również do normalności. Tak, pragniemy, żeby ten obiekt miał szanse powrócić do swojej pierwotnej roli - zapewniał podczas konferencji prasowej Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Ogromna kolejka do punktu szczepień w MCK. Punkt przeniesiono na drugą stronę hali

Ogromna kolejka do punktu szczepień w Katowicach. Punkt prze...

Jak podkreśla, ten szpital odegrał ważną rolę w systemie służby zdrowia w czasie pandemii. Szpital tymczasowy w katowickim MCK rozpoczął działalność 1 grudnia 2020 roku. W tym czasie przyjął 1316 pacjentów, z czego 1030 na oddział internistyczny, a 286 na oddział respiratorowy. Średni czas hospitalizacji w tym szpitalu wynosił 12 dni. Najstarszy pacjent szpitala miał 100 lat, a najmłodszy 19.

Samo przywrócenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego do pierwotnej funkcji będzie kosztowało 3 miliony złotych. Kwota ta została uwzględniona w 55,5 mln złotych, czyli kwocie, za którą został wybudowany i wyposażony szpital tymczasowy w MCK.

- W pracę szpitala zaangażowanych było 1500 osób, w tym 150 lekarzy, 350 pielęgniarek, 360 ratowników, salowe i inny personel pomocniczy. Dla nich serdeczne podziękowania. Myślę, że większość znajdzie pracę w szpitalu w MSWiA w Katowicach - mówi Piotr Grazda, dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach, który nadzorował pracę szpitala tymczasowego w MCK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera