MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne korki na A4 między węzłami Krapkowice i Kędzierzyn Koźle. Ale płacić trzeba tyle co zawsze. Niższych opłat nie będzie

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nie będzie niższych opłat za przejazd remontowaną autostradą A4 na odcinku między węzłami Krapkowice i Kędzierzyn Koźle. Mimo że na trasie tworzą się ogromne korki, a ruch odbywa się tylko jedną jezdnią, płacić trzeba tyle co zawsze. Powód? Remont nie jest podstawą dla zwolnienia, albo obniżenia opłat. To stanowisko GDDKiA.

Ogromne korki na A4 między węzłami Krapkowice i Kędzierzyn Koźle, ale płacić trzeba tyle co zawsze

Remont nawierzchni na 12-kilometrowym odcinku autostrady A4 między węzłem Krapkowice i węzłem Kędzierzyn-Koźle rozpoczął się w sierpniu i potrwa do listopada (w połowie listopada planowo mają się zakończyć prace bitumiczne). Roboty powodują oczywiście spore utrudnienia - jest ciasno, bo ruch odbywa się w dwóch kierunkach po jezdni południowej – i olbrzymie korki.

Kierowcy apelują więc, by w tej sytuacji opłaty za przejazd A4 obniżyć, albo wręcz – w szczycie, gdy korki są największe – zawiesić. Jednak nic z tego.

Musisz to wiedzieć

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że od lipca za pobór opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, którymi zarządza państwo (A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica) odpowiada szef Krajowej Administracji Skarbowej i to on ocenia czy opłaty można zawiesić.

- GDDKiA może jedynie rekomendować Szefowi KAS odstąpienie od poboru opłat po stwierdzeniu wystąpienia zdarzenia drogowego bądź zatoru drogowego, mogącego mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego lub zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa - wyjaśnia Krzysztof Nalewajko z biura generalnego dyrektora GDDKiA.

Jednak takiej rekomendacji obecnie nie ma i najpewniej nie będzie, bo trwający na A4 remont nie jest – jak słyszymy – powodem dla zniesienia opłat.

- Przepisy powszechnie obowiązującego prawa w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą nie przewidują różnicowania wysokości stawek ze względu na okoliczności wpływające na płynność ruchu, np. wykonywanie prac remontowych i utrzymaniowych czy zdarzenia drogowe powodujące spiętrzenie ruchu drogowego – tłumaczy Krzysztof Nalewajko.

I dodaje, że zaprzestanie poboru opłat na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica „może nastąpić wyłącznie po spełnieniu przesłanek określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie sposobu ustalania wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wystąpienia zdarzenia zmniejszającego stopień tego bezpieczeństwa”.

Te przesłanki to m.in. przekroczenie krytycznej wartości natężenia ruchu w stosunku do maksymalnej przepustowości Placu Poboru Opłat, albo zatrzymanie ruchu drogowego w wyniku zdarzenia powodującego konieczność ewakuacji osób lub mienia poza obszar zagrożenia – chodzi m.in. o wypadki, kolizje, uszkodzenia drogi, pożar czy osuwisko.

- W takiej sytuacji, w celu zagwarantowania bezpiecznego opuszczenia przez użytkowników dróg danego odcinka autostrady, przekazywane są rekomendacje do Szefa KAS ws odstąpienia od poboru opłat. Ostateczna decyzja podejmowana jest przez KAS – wskazuje Nalewajko.

Nie przeocz

Wymiana nawierzchni na A4 potrwa do połowy listopada

Dodajmy, że remont między węzłami Krapkowice i Kędzierzyn - Koźle obejmuje wymianę nawierzchni na 12-kilometrowym odcinku autostrady, a dodatkowo także remont odwodnienia, wykonanie nowego oznakowania poziomego, remont obiektów mostowych, montaż punktowych elementów odblaskowych, profilowanie zawyżonych lub zaniżonych poboczy gruntowych wraz z obsianiem trawą, montaż barier linowych na przejazdach awaryjnych oraz wymianę barier betonowych.

- W trakcie trwania obecnego remontu, ruch odbywa się dwukierunkowo na jezdni południowej służącej zwykle jadącym w kierunku Katowic. Kierowcy zmierzający do Wrocławia, przez cały czas remontu, będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu. Jadący w kierunku Katowic, w zależności od etapu remontu, będą mogli korzystać z jednego lub dwóch pasów ruchu – przypomina Nalewajko.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni