Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny mural Raspazjana w Bytomiu jest już gotowy. O co chodzi z tym ogromnym ptakiem? ZDJĘCIA

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Mural w Rozbarku
Mural w Rozbarku Patryk Osadnik
Ogromny ptak przewrócił stary przemysłowy komin w Bytomiu. Taką scenę na muralu powstającym w Rozbarku przedstawił Raspazjan - znany śląski artysta uliczny. Co ptak ma wspólnego z Międzygalaktycznym Zlotem Superbohaterów?

Raspazjan stworzył ogromny mural w Bytomiu

Ogromny ptak przewrócił stary przemysłowy komin na fasadzie jednej z kamienic w Bytomiu. Taką scenę na muralu powstającym w Rozbarku przedstawił Raspazjan.

Praca powstała przy okazji 11. Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów. Ale co wspólnego ma ptak i superbohaterowie?

- Chodziło mi o to, żeby nie myśleć szablonowo, że superbohater musi mieć pelerynę i być od razu Supermanem. Superbohaterem może być też zwykły ptaszek - opowiada Raspazjan.

Choć artysta unika nadymania swoich prac górnolotnym przesłaniem, to jego nowy bytomski mural jest wyjątkowo symboliczny. Ptak, który przewrócił komin to znak transformacji, jaką przechodzi Śląsk. Nasz region jest najintensywniej zmieniającą się częścią Polski i coraz bardziej odchodzi od produkcji przemysłowej, która w porównaniu z ubiegłym wiekiem jest już tutaj tylko symboliczna.

Mural w Rozbarku

Ogromny mural Raspazjana w Bytomiu jest już gotowy. O co cho...

- Babcia mówiła mi, że dopiero na początku lat 90. na Śląsk wróciły ptaki. Wcześniej cała produkcja oparta na spalaniu węgla była tutaj tak duża, że ptaków po prostu nie było ze względu na zadymienie - wyjaśnia Raspazjan.

- Oczywiście nie jestem zwolennikiem przewracania zabytkowych kominów - śmieje się artysta i dodaje, że jak najwięcej poprzemysłowych obiektów powinno zostać zachowanych. Można je wykorzystać np. jako przestrzenie dla sztuki.

Zobaczcie koniecznie

- Ludzie boją się galerii, zakładania garniturów, lampek z winem i tego całego "ą", "ę" - uważa Raspazjan. - Miewam wystawy, ale sam nie chodzę do galerii sztuki, bo to nie mój klimat. Mural ma tę przewagę, że jest zapisany w tkance miasta, ludzie obcują z nim na co dzień, a co za tym idzie - obcują ze sztuką.

W Rozbarku Raspazjan pracował niespełna tydzień. 25 sierpnia mural jest już w całości gotowy. W najbliższych dniach zniknie rusztowanie i będzie można go zobaczyć w całej okazałości.

Wcześniej artysta z Katowic wykonał już w Bytomiu dwa murale. Pierwszy powstała w alternatywnym domu kultury Wolne Tory, który w marcu zakończył swoją działalność. Drugą pracę Raspazjana w Bytomiu można znaleźć na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dworcowej.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera