MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oko w oko ze słońcem, czyli jak chronić oczy

Paulina Targaszewska [email protected]
Okulary przeciwsłoneczne powinny nie tylko dodawać nam urody, ale przede wszystkich chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Okulary przeciwsłoneczne powinny nie tylko dodawać nam urody, ale przede wszystkich chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Andrzej Szkocki
W słoneczne dni powinniśmy szczególnie zadbać o nasze oczy. Nadmiar światła może im bardzo zaszkodzić. Chronią przed tym okulary. Ale jakie? Podpowiadamy jakie są najlepsze.

W wakacje do naszych oczu dociera nawet dziesięciokrotnie większa dawka światła niż w pozostałe części roku. Na szkodliwe działanie promieni UV narażeni jesteśmy wszyscy. Długotrwałe promieniowanie może spowodować nie tylko choroby skóry, ale także uszkodzenie oka i pogorszenie wzroku, a nawet pojawienie się czer­nia­ka, który może doprowadzić do śmierci. Dobór
właściwych okularów przeciwsłonecznych może nas przed tymi zagrożeniami uchronić.

Ochroniarz w oprawkach
Okulary przeciwsłoneczne pełnią rolę ochroniarza oczu. Bronią je przede wszystkim przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są emitowane wraz z promieniami słonecznymi. Istnieją trzy rodzaje promieni UV: A, B i C. To ostatnie są prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową, dru­gie wywołują schorzenia oczu takie jak zaćma i alergia na światło słoneczne, a promieniowanie A jest główną przyczyną uszkodzeń skóry. Aby okulary przeciwsłonecz­ne odpowiednio chroniły nasze oczy przed szkodliwy­mi promieniami UV, muszą posiadać odpowiednie filtry.

Okulary z przyciemnianymi szkiełkami, a bez filtrów zamiast nam pomóc, mogą zaszkodzić! Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych w pierwszej kolejności zwróć­my uwagę na to czy posiadają one filtry UV. Nie oszczędzajmy też na okularach. Jest mało prawdopodobne, że okulary za 15 zł kupione na targu posiadają odpowiednie filtry UV. Po okulary lepiej wybrać się do salonu optycznego.
Jak rozpoznać dobre okulary z filtrami? Każda opraw­ka powinna posiadać znaczek CE - certyfikat UE gwarantujący spełnienie standardów, mówiący, że okulary zostały przetestowane i faktycznie chronią nasz wzrok (soczewki posiadają filtr przeciw promieniowaniu UVA i UVB).

Odpowiedni kolor
Szkła nie powinny być zbyt ciemne. Czarne szkła powodują, że nasze źrenice rozszerzają się i w efekcie dopuszczają więcej światła niż w sytuacji, gdybyśmy okularów zupełnie nie zakładali. Najbezpieczniejsze kolory szkieł to szary, zielony, brą­zowy (kolor żółty, czerwony, fioletowy przekłamują i powodują rozdrażnienie). Należy wybierać okulary, których oprawki również posiadają filtry UV lub osłonki boczne, szkła są duże i znajdują się blisko oczu. Pamię­tajmy, że odpowiednia ochrona przed światłem poprawia widzenie. Okulary przeciwsłoneczne zapobiegają oślepieniu, dają optymalną ostrość widzenia i komfort patrzenia. Szkiełka w kolorze brązowym będą idealne dla krótkowidzów, a zielone dla dalekowidzów.

Dobrane do kształtu twarzy
Jeśli umiejętnie wybierzesz grubość, fason, kolor i wzór okularów, z pewnością uda ci się podkreślić swoją urodę. Jeśli masz twarz kwadratową, doskonałym wyborem okażą się kocie kształty oprawek. Będziesz w nich wyglądała bardzo kobieco i wyrównasz proporcje twarzy. Jeśli twoja buzia jest zaokrąglona, unikaj oprawek okrągłych. Odpowiedni dla ciebie będzie kształt motyli i kwadratowy. Trójkątna twarz wymaga oprawek zaokrąglonych od dołu albo całkowicie okrągłych, które złagodzą ostre rysy twarzy.

Stopień zabarwień soczewki
Zapamiętaj oznaczenia mówiące o stopniu zabarwienia soczewki:
0,1 - bardzo jasne soczewki, noszone raczej dla mody;
2,3 - odpowiednie do nosze­nia w mieście, w naszej szerokości geograficznej;
4 - dobrze służą tam, gdzie promieniowanie jest duże, sprawdzają się w górach i nad morzem. Jednak wartość ta jest zbyt mocna do prowadzenia samochodu.

Historia okularów przeciwsłonecznych
Pierwsze soczewki przeciwsłoneczne wymyślono w Chinach około XII wieku. Robiono je wówczas z przydymionych, płaskich płytek kwarcu. Inną formą okularów przeciwsłonecznych, używaną dawno temu przez mieszkańców Arktyki, były wąskie, poziome szczeliny wydrążone w kości lub drewnie. Okulary w formie przyciemnionych soczewek opatentował w 1752 roku James Escott. Największe znaczenie dla ochrony oczu przed światłem słonecznym i dla korekcji wzroku miało wprowadzenie na rynek w 1964 roku przez firmę Corning soczewek fotochromowych, przyciemniających się pod wpływem promieni słonecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni