Około 20 mln za Tylną Mariacką i wielopoziomowe parkingi...

  Około 20 mln za Tylną Mariacką i wielopoziomowe parkingi WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ulica Tylna Mariacka w Katowicach

  Ulica Tylna Mariacka w Katowicach ©LOTA/Mat. Prasowe

  Dwie firmy chcą projektować i budować wielopoziomowe parkingi na ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach. Ulica po modernizacji stanie się ślepa i będzie zapleczem parkingowym dla przebudowanej Dworcowej, która z kolei już w 2019 roku ma stać się nowym katowickim deptakiem – placem Dworcowym.
  Ulica Tylna Mariacka w Katowicach

  Ulica Tylna Mariacka w Katowicach ©LOTA/Mat. Prasowe

  Firmy, które złożyły oferty w przetargu na projekt i budowę parkingów na Tylnej Mariackiej wyceniły zakres prac na prawie 20 mln zł oraz ponad 25 mln zł. To wciąż więcej niż za realizację planują zapłacić Katowice, które szacowały że inwestycja pochłonie 15 mln zł.

  Dodajmy, że to drugi przetarg w tej sprawie. Pierwszy unieważniono właśnie z powodu wyższych, niż szacowane przez miasto, wycen zaproponowanych przez startujące w postępowaniu firmy.

  Przebudowana Tylna Mariacka ma być zapleczem parkingowym dla centrum oraz zamkniętej dla ruchu ulicy Dworcowej, która po planowanym remoncie stanie się Placem Dworcowym.

  Przy Tylnej Mariackiej ma być 255 miejsc parkingowych i toaleta publiczna


  Docelowo Tylna będzie ulicą ślepą, zaś na jej końcu – od strony Dworcowej – będzie plac do nawracania. Przy ulicy powstanie toaleta publiczna (dwukondygnacyjny budynek, przy wejściu do tunelu pod torami kolejowymi) oraz wielopoziomowe parkingi. Całość prac ma zostać przeprowadzona – tak jak i przebudowa Dworcowej w plac Dworcowy - na bazie koncepcji przygotowanej przez pracownię AIR Jurkowscy Architekci.

  Projektanci zaplanowali, że wielopoziomowe parkingi typu smart staną po południowej stronie Tylnej Mariackiej (od strony nasypu kolejowego), będą się składały z 20 modułów. Każdy z modułów jest wysoki na 15,5 metra i mieści po 12 samochodów. Całość jest konstrukcją stalową, zadaszoną, składającą się z palet nośnych.

  - Zaparkowanie samochodu odbywa się przez umieszczenie go na dolnej palecie parkingu, która wprowadzona w ruch przenosi pojazd na wyższe poziomy i jednocześnie zwalnia miejsce dla kolejnego samochodu – to fragment opisu tej koncepcji. Łącznie na Tylnej Mariackiej ma być 255 miejsc postojowych, w tym 15 naziemnych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION