Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulistyka w Sosnowcu w Szpitalu św. Barbary już po modernizacji. "Mamy wysoki kontrakt"

TOS
Szpital Św. Barbary w Sosnowcu uruchomił zmodernizowaną okulistykę
Szpital Św. Barbary w Sosnowcu uruchomił zmodernizowaną okulistykę Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im św. Barbary otwarto po modernizacji zmodernizowane sale operacyjne Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej i Zespołem Zabiegowym. - Mamy wysoki kontrakt, ale możliwości są wyższe - mówi ordynator Dariusz Dobrowolski.

Pacjenci nie tylko z Sosnowca i nie tylko z woj. śląskiego, ale z całej Polski będą korzystać ze zmodernizowanych sal operacyjnych Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej i Zespołem Zabiegowym w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. To jeden z najnowocześniejszych oddziałów i zespołów zabiegowych, jeśli chodzi o okulistykę na Śląsku i w Zagłębiu.

- Nowy zespół usprawni pracę z pacjentami. W tej chwili i zespół zabiegowy, i zespół diagnostyczny, będą skupieni w tym samym miejscu. Pacjent bardzo szybko tutaj trafi. Naprzeciwko tych sal położona jest też diagnostyka, więc konfiguracja jest zaprojektowana tak, by ci pacjenci szybko poszczególne elementy przyjęcia, diagnostyki i leczenia operacyjnego szybko przechodzili - mówi dr n. med. Dariusz Dobrowolski, ordynator oddziału.

Rocznie na okulistyce w popularnym „Górniczym” leczy się 3500 pacjentów. Rocznie lekarze wykonują tutaj 2300 operacji zaćmy, miesięcznie odbywa się piętnaście przeszczepów rogówki, co czyni go drugim ośrodkiem w kraju w tym zakresie. Rogówka jest tu przeszczepiana również dzieciom. Całość prac remontowych oddziału kosztowała 750 tys. zł. W całości sfinansowano je ze środków szpitala.

Sale zabiegowe wykonano z malowanych proszkowo paneli ze stali nierdzewnej. Wszystkie drzwi prowadzące do sal są zautomatyzowane. W dwóch salach zabiegowych o podwyższonym standardzie pracować będą m.in. platforma do chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka, fakoemulsyfikator nazywany kombajnem okulistycznym (w momencie zakupu pierwsze takie urządzenie w Polsce i szóste w Europie), pierwszy w Polsce laser femtosekundowy w szpitalu publicznym.
Oddział nie tylko medycznie, ale i wizualnie prezentuje się bardzo ciekawie. Ściany pomalowano w ciepłe kolory, nijak nie kojarzące się ze szpitalem.

- To pacjenci z chorobami oczu, więc dla nich ta kwestia kontrastowych barw, łatwości poruszania i eliminowania barier architektonicznych jest bardzo ważna - wyjaśnia ordynator Dobrowolski.

Co z kontraktem?

- Mamy wysoki kontrakt, ale możliwości są wyższe. Dobrze by było, żeby środki, które uciekają nam do Czech, chodzi tu głównie o chirurgię zaćmy, zagospodarować na polskie ośrodki - dodaje Dobrowolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!