Okulistyka z salami relaksacyjnymi? Tak, już działa w...

  Okulistyka z salami relaksacyjnymi? Tak, już działa w Będzinie ZDJĘCIA

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Oddział okulistyki w Będzinie po remoncie
  1/28

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Sauer

  Nowoczesne pomieszczenia, dwa bloki operacyjne, a także sale relaksacyjne dla pacjentów przed i po zabiegu. Tak właśnie wygląda oddział okulistyki w Będzinie. Na jego remont przeznaczono 6 milionów złotych.
  Teraz pacjentom nie tylko z powiatu będzińskiego, ale i całego województwa śląskiego, kompleksowe leczenie chorób oczu m.in. zaćmy, jaskry, odwarstwień siatkówki, retinopatii cukrzycowej i wielu innych.

  Zobaczcie zdjęcia z będzińskiej okulistyki:
  Zobacz galerię


  - Wybudowanie dwóch sal operacyjnych powiązanych z oddziałem i służących tylko oddziałowi oznacza zdecydowanie większy komfort pracy naszych specjalistów – wyjaśnia dr n.med. Katarzyna Jackiewicz, kierująca oddziałem okulistyki.

  - W poprzedniej lokalizacji w Czeladzi, mieliśmy jedną salę operacyjną, co ograniczało dostępność do realizacji liczby zabiegów - mówi Jolanta Sikora-Kałużna, dyrektor PZZOZ.

  Dwie sale operacyjne oznaczają więcej zabiegów wykonywanych jednego dnia. Do tej pory wykonywano ich 15, teraz będzie dwa razy więcej.

  Nowością są sale relaksacyjne dla pacjentów, przed i po zabiegu, tak by mogli się wyciszyć i odprężyć. W sali z głośników płynie relaksująca muzyka. Użyto w niej także elementów drewnianych, by było bardziej przytulnie. Znajdują się tu także wygodne fotele z możliwością regulacji, tak by pacjent mógł czekać na zabieg w maksymalnie najbardziej wygodnej pozycji.

  - To wyciszenie jest bardzo ważne. Stres szpitalny bardzo wpływa na pacjentów, a wyciszenie na tzw. fotelach samolotowych w Polsce w ogóle nie jest spotykane, tę konwencję nagminnie realizują Japończycy - mówi Dariusz Jorg, pełnomocnikiem starosty będzińskiego ds. restrukturyzacji PZZOZ.

  Projekt w formie zaprojektuj i zbuduj wykonała firma Meritum z Chrzanowa, która ma spore doświadczenie w tej branży. Remontowała bowiem m.in. dydaktykę i chirurgię układu pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na Ceglanej w Katowicach.

  - Obiekt był w bardzo złym stanie technicznym w każdej branży. Dla nas nie była to kwestia szokująca, że spotykamy się ze stanem bliskim agonii obiektu, a zostawiamy go w nowoczesnym wydaniu, odpowiednim dla XXI wieku - mówi Wojciech Chowan, prezes grupy budowlanej Meritum z Chrzanowa. - Umowę podpisaliśmy w maju bieżącego roku. Prace łącznie z projektem trwały cztery miesiące. Mamy własne opracowane technologie dla szpitali, które pozwalają nam szybko realizować takie obiekty. To ma bardzo duże znaczenie, ponieważ duży przestój w szpitalu powoduje, że ma wyłączony obszar. Dla nas to była wytężona, wielozmianowa praca -dodaje.

  Ze zmian jest zadowolony również personel szpitala.

  - Nie mam porównania sprzed remontu. Wiedząc jednak jak może wyglądać polska służba zdrowia i będąc młodym lekarzem, jestem zachwycony i zaszczycony, że w takich warunkach będę mógł udzielać pomocy pacjentom - mówi Piotrk Grygierczyk.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie Będzin a gdzie Czeladz jak Będzin jako miasto powiatowe nie ma szpitala

  yeti1962 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  czy to jest nieprawda

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA