MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olecha-Lisiecka: Katolicy wiedzą, jak brzmi trzecie przykazanie. W Piekarach zabrakło dobrej nowiny

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2021
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2021 Arkadiusz Gola
Niedziela jako dzień święty jest tematem na kazanie. Ale czy najważniejszym, który należało poruszyć po roku pandemii, podczas pierwszej pielgrzymki do Matki Boskiej Piekarskiej? Jeśli ktoś łudził się, że w społecznym orędziu do mężczyzn i młodzieńców zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu abp Wiktor Skworc powie coś o ważnych dla współczesnego młodego i starszego pokolenia sprawach, np. hejcie w sieci, problemach wynikających z nauki zdalnej, przemocy lub pedofilii – to srodze się rozczarował. To kolejny dowód na to, że Episkopat wcale nie chce zmian w Kościele i kompletnie nie rozumie źródeł kryzysu tej instytucji - pisze Maria Olecha-Lisiecka, szefowa Newsroomu "Dziennika Zachodniego".

Zmęczeni pandemią ludzie, którzy wskutek covidu stracili bliskich, inni pracę, może nawet zawalił im się świat, nie usłyszeli w Piekarach dobrej nowiny. Nie było w orędziu metropolity katowickiego miłości do Boga i bliźniego, czułości wobec świata, uważności na drugiego człowieka, wrażliwości na dobro, które przecież jest i trzeba o nim głośno mówić. Słowem: nie było głoszenia Ewangelii.

Strofowanie i pouczanie wiernych

Było za to w orędziu społecznym strofowanie, pouczanie, ustawianie wiernych na baczność i umizgi do władzy. Bo jak inaczej określić podziękowanie za „wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej” i deklarację gotowości, by podziękować „za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli zgodne z polską racją stanu”? Dla porządku przypomnę, że na łamach „Dziennika Zachodniego” i Dziennikazachodniego.pl abp Skworc gościł od początku swej posługi w katowickiej archidiecezji wielokrotnie i przy różnych okazjach.

Przeczytaj koniecznie

„Wielu biskupom ciągle się wydaje, że z racji roli społecznej, należy im się autorytet, ot tak. Jedyny autorytet, na jaki możemy zasłużyć, wynika z głoszenia Ewangelii i bycia jej pokornymi świadkami” - mówił w rozmowie z DZ o. Maciej Biskup OP, w październiku 2020. Przypomniałam sobie te słowa po tym, jak wysłuchałam orędzia abp. Skworca wygłoszonego w Piekarach Śląskich, a potem homilii o. Adama Szustaka OP z Zielonej 13 w Łodzi, który mówił o tajemnicy Trójcy Świętej i relacji, w jakiej jest Bóg z człowiekiem. O. Szustak jak zawsze dał słuchającym go nadzieję, wykazał troskę i uważność. Podobnie jak papież Franciszek, który pisząc na Twitterze o Trójcy Świętej, napisał, że „Bóg jest miłością”. Tylko tyle i aż tyle.

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich 2021

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2021. 10 tys. wiernych usłysz...

Wierni przeciwni mariażowi Kościoła z państwem

Słowa abp. Skworca, które zostały wypowiedziane publicznie podczas tegorocznej pielgrzymki mężczyzn, lotem błyskawicy obiegły media tradycyjne i społecznościowe. Próżno szukać zrozumienia dla takiej postawy jawnego sojuszu ołtarza z tronem. Coraz więcej wiernych jest przeciwnych mariażowi Kościoła z państwem.

Doskonale było to widać, gdy ludzie wprost wyrażali swoje duże niezadowolenie z podziękowań i laurek płynących od ludzi Kościoła po decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo do aborcji w Polsce. Wbrew uproszczonym i krzywdzącym opiniom, katolicy, którzy uczestniczyli w Strajku Kobiet, nie sprzeciwiają się nauce i doktrynie Kościoła, a kształtowaniu sumień przez hierarchów pod rękę z władzą.

Podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar po raz kolejny taka próba wpływania na sumienia wiernych miała miejsce. Dość karkołomna i świadcząca o dużej słabości Kościoła jako instytucji. Skutki takiego działania hierarchów już widać: ludzie odchodzą z Kościoła, a kościoły po pandemii wcale nie wypełnią się po brzegi.

Okazje

Katolicy wiedzą, jak brzmi trzecie przykazanie. Nie trzeba im tego przypominać, podpierając się władzą świecką. Wystarczy głosić Ewangelię. W Piekarach tej dobrej nowiny zabrakło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni