Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach. Poznaj historię Polski, wygraj wyjazd na finał do Warszawy

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach
Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach Olimpiada Gier Planszowych / materiały organizatora
24-25 listopada 2022 r. w Katowicach odbędzie się I Olimpiada Gier Planszowych IPN. „Miś Wojtek”, „Bitwa Warszawska”, „ORP Orzeł” – to tylko niektóre tytuły historycznych planszówek wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej. - Jeśli nie znasz jeszcze gier olimpijskich, to nie jest wymówka, przekażemy ci wskazówki, podpowiemy jak zacząć, a nawet umówimy się na rozgrywkę pokazową – zachęcają organizatorzy.

Olimpiada Gier Planszowych IPN – rozgrywki w Katowicach

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 listopada w godz. 9.00-16.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności znajdującym się przy ul. W. Pola 38.

- Olimpiada jest skierowana do miłośników gier planszowych i stwarza im okazję do zmierzenia się z innymi pasjonatami. W głównych miastach Polski, od października do lutego, odbędą się kwalifikacje regionalne, na które zapraszamy już teraz! – informują organizatorzy.

Najlepsi gracze wyłonieni podczas lokalnych rozgrywek zmierzą się podczas finału, który odbędzie w kwietniu 2023 w Warszawie.

Jak informują organizatorzy, turniej to wyjątkowa okazja do poznania najnowszej historii Polski w interesujący i niesztampowy sposób. Tematyka planszówek wydawanych przez IPN jest związana z procesem odzyskiwania niepodległości przez Polskę, wysiłkiem polskich żołnierzy, a także martyrologią Polaków. Osoby, którym obce są tytuły „Gwiaździsta Eskadra” czy „ZnajZnak” nie powinny się zniechęcać.

- Przekażemy ci wskazówki, podpowiemy jak zacząć, a nawet umówimy się na rozgrywkę pokazową. Wystarczy się zgłosić, a nasi koordynatorzy w dniu zawodów przekażą szczegóły i objaśnią w prosty sposób, jak grać. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas rozgrywek zostaną na zawsze, podobnie jak pasja do historycznych gier planszowych. – zachęcają organizatorzy.

Zawody skierowane są do uczniów, studentów, osób dorosłych, a także szkół i organizacji młodzieżowych. Przygotowanych zostało sześć dyscyplin, każda jest związana z inną grą. Uczestnicy mogą zgłaszać swój udział wyłącznie w jednej z nich. Chętni do wzięcia udziału w olimpiadzie powinni odwiedzić stronę internetową olimpiadagier.org. Właśnie tam przyjmowane są zgłoszenia. Należy się pospieszyć, ponieważ termin mija 21 listopada.

Jak wyjaśnia Karol Krajewski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN, turniej jest próbą wykorzystania potencjału gier planszowych tworzonych od lat przez instytut i nadania im większej atrakcyjności. Podkreśla, że dotychczasowe etapy olimpiady cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i dodaje, że pierwsza edycja turnieju na pewno nie będzie ostatnią. Według wstępnych planów kolejna edycja została zaplanowana na przyszły rok.

Gry planszowe wydawane przez IPN – poznaj je wszystkie

Gracze biorący udział w olimpiadzie zmierzą się w jednej z sześciu dyscyplin wyznaczonych przez opisane gry:

  • 303, 111 i 7 – to seria trzech szybkich gier wojennych związanych z lotnictwem. Gracze mają do dyspozycji różne samoloty, a do wypełnienia – różne, przeciwstawne zadania.
  • Bitwa Warszawska – to szybka gra wojenna przeznaczona dla dwóch graczy. Przybliża przełomowe wydarzenia z sierpnia 1920 r. Wojsko Polskie stawia czoła nacierającym na Warszawę armiom bolszewickim.
  • Miś Wojtek – gra zaczyna się we wrześniu 1939 r., gdy Polska zostaje zaatakowana przez Niemcy i Związek Radziecki. Gracz ma za zadanie zebrać zestaw sześciu kart przybliżających ciekawostki dotyczące Misia Wojtka.
  • Niepodległa – gra powstała z okazji stulecia odrodzenia Polski. „Niepodległa” to gra kooperacyjna, oparta na kościach i kartach.
  • ORP Orzeł – to gra dla dwóch osób. Gracze planują różne działania – atak, poruszanie się, stawianie min
  • ZnajZnak – gra opowiada historię Polski od 1918 do 1989 roku przy pomocy 133 różnych symboli . Zadaniem gracza jest jak najszybsze znalezienie wspólnego znaku na dwóch leżących na stole kartach i nazwanie go.

Jak mówi Karol Krajewski, gry historyczne powstały, jako element nowoczesnej edukacji, otwartej na nowe metody. Gry planszowe przygotowane przez IPN mają pokazać ważne i nieraz trudne tematy w sposób, który może zainteresować zarówno młodzież, jak i starszych.

- Te gry nie są kierowane wyłącznie do najmłodszych, jest sporo osób, które pasjonują się grami planszowymi. Gry to dobry sposób, by pokazać wiele różnych zjawisk – wyjaśnia Karol Krajewski.

Tłumaczy, że gry IPN-u pokazują różne wydarzenia pod różnym kątem. Poza warstwą edukacyjną opartą na stronie graficznej, o pewnych zjawiskach opowiadają również poprzez sam sposób rozgrywki, nazywany przez miłośników planszówek mechaniką gry. Karol Krajewski wyjaśnia, że przykładowo gra „Niepodległa” nie jest klasyczną planszówką nastawioną na rywalizację. Gracze wcielają się w Polaków, którzy dążą do odzyskanie niepodległości przez Polskę w trakcie I Wojny Światowej. Uczestnicy grają wspólnie przeciwko systemowi i ich celem jest wspólna odbudowa państwa polskiego.

- Ma to pokazać, że różne środowiska, pomimo różnych nieporozumień, potrafiły ze sobą współpracować i ich połączone trudy przyniosły owoce – tłumaczy Karol Krajewski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera