Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpiady Specjalne zagoszczą na Stadionie Śląskim. Przyjedzie ponad tysiąc sportowców

Jacek Sroka
Jacek Sroka
Konferencja prasowa Olimpiad Specjalnych na Stadionie Śląskim
Konferencja prasowa Olimpiad Specjalnych na Stadionie Śląskim fot. Jacek Sroka
Dokładnie 222 dni dzieli nas od rozpoczęcia XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice - Chorzów - Mikołów 2018. Ponad tysiąc sportowców niepełnosprawnych intelektualnie będzie w dniach 9-12 czerwca przyszłego roku rywalizować na Śląsku nie tylko o medale, ale także o kwalifikacje do światowych igrzysk, które w marcu 2019 roku odbędą się w Abu Zabi.

Ceremonia otwarcia, w której uczestniczyć będą nie tylko wszyscy sportowcy, ale także 376 trenerów i lekarzy, 120 sędziów, 204 organizatorów oraz 400 wolontariuszy, odbędzie się w katowickim Spodku, a ten legendarny obiekt znalazł się w oficjalnym logo imprezy. Główną areną będzie natomiast Stadion Śląski.

– Na tym obiekcie rywalizować będzie ponad 500 sportowców w sześciu dyscyplinach: piłce nożnej, lekkiej atletyce, kolarstwie, tenisie ziemnym, trójboju siłowym i bocce. Na obiektach AWF Katowice rozgrywane będą zawody w pływaniu, badmintonie i tenisie stołowym. W katowickiej kręgielni Galaktyka zaplanowano zawody w bowlingu, a w Mikołowie na nowym polu w Śląskim Ogrodzie Botanicznym walczyć będą golfiści – powiedział Andrzej Myśliwiec, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, a Dariusz Wosz, dyrektor igrzysk, dodał: – Nie przypadkiem to właśnie Śląsk został areną Olimpiad Specjalnych przypadających w roku jubileuszu 50-lecia tych zawodów. W naszym regionie odbywa się 10 procent wszystkich zawodów osób niepełnosprawnych intelektualnie rozgrywanych w Polsce. Co roku organizujemy też u nas jakieś większe zawody. W tym roku był to wrześniowy Europejski Turniej Siatkówki Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych.

Zmodernizowany Stadion Śląski nie po raz pierwszy będzie areną zmagań Olimpiad Specjalnych.
– Od kilku lat na naszych obiektach treningowych organizujemy zawody dla szkół specjalnych z Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Zawsze podziwiamy hart ducha tych dzieciaków i ogromną radość z jaką uprawiają sport. Teraz będziemy mogli otworzyć dla nich zmodernizowaną arenę główną stadionu Śląskiego. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą rywalizować na tej samej lekkoatletycznej bieżni, na której dwa dni wcześniej walczyć będą nasi mistrzowie Królowej Sportu w Memoriale Janusza Kusocińskiego (zaplanowano go na 8 czerwca - jac) – stwierdził Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.

Z radością do organizacji tej imprezy włączyła się także Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Na AWF zaplanowano nie tylko zawody sportowe, ale również konferencję naukową poświęconą przypadającemu w przyszłym roku 50-leciu Olimpiad Specjalnych.

– Bardzo się cieszymy, że przyjedzie do nas tak zacne grono sportowców – powiedział prof. Grzegorz Juras, prorektor ds. rozwoju i sportu katowickiej uczelni, a organizatorzy podkreślali, że AWF od lat uczy swoich studentów jak należy współpracować z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Prezesem Olimpiad Specjalnych jest Anna Lewandowska, a jej mąż Robert Lewandowski jest jednym z ambasadorów tej imprezy. Patronat nad XI Ogólnopolskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych objęła Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!