Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opalanie tak, ale z umiarem

Agata Markowicz
dr n. med. Mariola Wyględowska-Kania podczas redakcyjnego czatu
dr n. med. Mariola Wyględowska-Kania podczas redakcyjnego czatu Fot. Karina Trojok
Gościem dzisiejszego Spotkania Medycznego jest dr n. med. Mariola Wyględowska-Kania, dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medyczneo w Katowicach. Odpowiadała na pytania dotyczące opalania i profilaktyki chorób nowotworowych skóry.

szczygielek: Proszę powiedzieć, która opalenizna jest bezpieczniejsza ta z solarium czy "od słoneczka"?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Nie istnieje takie pojęcie jak bezpieczne opalanie. Żadnego rumienia, zarówno powstałego w wyniku promieniowania słonecznego, jak i też wywołanego sztucznym źródłem światła nie można uznać za bezpieczny. Z dwojga złego jednak bezpieczniejsza jest opalenizna wywołana słońcem.

cronman: Czy to, że opaleni wyglądamy zdrowo ma jakieś przełożenie na lepszy stan zdrowia naszej skóry?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Opalenizna tyko w pojęciu estetycznym daje poczucie zdrowia i piękna. Należy jednak pamiętać, ze nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych powoduje wystąpienie wczesnych lub późnych niekorzystnych objawów na skórze. W związku z czym nie przekłada się ono na lepszy stan zdrowia naszej skóry. Poza przypadkami chorób dermatologicznych, w których stosuje się leczenie promieniami UV.

cala_asiunia: Na co dzień nie korzystam z solarium, ale przed wyjazdem na wakacje odbyłam trzy krótkie (po około 8 minut) seanse w solarium, żeby nie być na plaży największym bledziuchem, a potem usłyszałam ze takie mieszanie opalania nie jest zdrowe. Czy to prawda?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Nie ma to większego znaczenia, iż wcześniej korzystała pani z solarium, a obecnie wybierając się na wakacje, będzie pani korzystała z naturalnego źródła słońca. Uważam jednak, iż w przypadku korzystania z intensywnego nasłonecznienia kilka krótkich seansów w solarium poprzedzających naturalne nasłonecznienie skóry, oczywiście nie zapominając o używaniu kremów przeciwsłonecznych, jest dopuszczalnych.

tornton: Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, kiedy czujemy, że opalaliśmy się za długo?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Należy przez kilka dni nie korzystać ze słońca i zastosować na skórę kremy tzw. "chłodzące" po opalaniu lub natłuszczające. W przypadku zmian bardziej nasilonych radziłabym skorzystać z konsultacji lekarskiej.

1gb_1 Co oznaczają skróty UVA i UVB oraz oznaczenia SPF , np. SPF18?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: UVA I UVB to dwie długości promieniowania słonecznego, które w znacznym stopniu oddziaływają na skórę. Promieniowanie ultrafioletowe UVA jest to promieniowanie o długości 320-400 nanometrów, natomiast promienie UVB ma długość 290-320 nanometrów. Niezbędne do życia jest promieniowanie UVB, gdyż bierze ono udział między innymi w syntezie witaminy D. Należy jednak pamiętać, ze jedno i drugie promieniowanie może w przypadku nadmiernego korzystania z kąpieli słonecznych prowokować występowanie stanów przednowotworowych oraz nowotworów skóry. Skrót SPF oznacza zakres ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, w tym przypadku wynosi on 18.
samotna_z_dzieckiem_35: Moja córka jest trzy lata po oparzeniu klatki piersiowej. Czy powinna chronić bliznę przed słońcem i w jaki sposób? Córka ma 6 lat.
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Domyślam się, że nie chodzi tutaj o oparzenie słoneczne. Uważam, iż w przypadku wszystkich blizn pooparzeniowych należy zachować ostrożność w nadmiernym nasłonecznieniu.

ona_toruń: Czy to prawda, że jeżeli stosuje się plastry hormonalne, nie wolno korzystać z solarium oraz opalać się na słońcu?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Tak. Stosując preparaty hormonalne, zarówno miejscowo, jak i doustnie, należy ograniczyć stosowanie kąpieli słonecznych.

Misia: Czy słońce leczy trądzik?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: W praktyce dermatologicznej wykorzystujemy promieniowanie ultrafioletowe w terapii trądziku. Należy jednak pamiętać, że wykorzystuje się jego działanie przeciwzapalne. Dlatego też zalecam korzystanie z kąpieli słonecznych w sposób umiarkowany.

Weronika18: Jak należy chronić pieprzyki przed słońcem? Zaklejać je plastrem?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Osoby, u których na skórze występują liczne znamiona barwnikowe powinny ograniczyć przebywanie na słońcu, szczególnie w godzinach południowych oraz chronić znamiona korzystając z kremów zawierających filtr przeciwsłoneczny.

piotrek_5: Jakie zmiany na skórze powinny nas niepokoić?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Jakakolwiek zmiana chorobowa, która pojawiła się na skórze i nie wykazuje tendencji do samoistnego ustępowania, powinna zaniepokoić i zmobilizować do kontroli lekarskiej.

cronman: Czy nadmierne opalanie się może zaowocować w późniejszym okresie rakiem skóry?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Wielokrotnie już podkreślałam, ze nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych, szczególnie w pierwszych latach życia, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka skory w okresie dojrzałym.

szczygielek: O ile szybciej starzeje się skóra, jeśli często się opalamy?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Starzenie się skóry wywołane nadmiernym opalaniem może ujawniać się w różnym okresie życia, ale generalnie znacznie wcześniej, niż wskazywałby na to wiek metrykalny.

Kropka: Jak uniknąć łuszczenia się skóry po opalaniu? Jeśli się tak dzieje, czy to znaczy, że skóra jest źle nawilżona?
dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Oznacza to znaczne wysuszenie skory. Proponowałabym korzystanie z balsamów nawilżających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!