Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Śląska będzie gościem prestiżowego Saaremaa Opera Festival w Estonii. Widzowie zobaczą spektakle Michała Znanieckiego

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MANO
Saaremaa Opera Festival to najstarszy, najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal w Estonii, cieszący się dużą popularnością w krajach bałtyckich. Organizowany jest od 1999 r. na dziedzińcu średniowiecznego zamku biskupiego w Kuressaare, na wyspie Saaremaa. Dzięki wieloletniej tradycji stał się integralną częścią kulturalnego lata w Estonii, zrzeszając rokrocznie wszystkich miłośników opery na koncertach i spektaklach w wykonaniu najlepszych teatrów operowych z całej Europy i ze świata. W tym roku, podczas wydarzenia zaprezentują się artyści Opery Śląskiej - w pięciu spektaklach.

Pięć spektakli, w tym jeden premierowy, gala operowa i spektakl dla młodego widza – tak zaprezentuje się prawie 200-osobowy zespół Opery Śląskiej podczas kolejnej edycji festiwalu muzyki operowej w Estonii, która odbędzie się w dniach 20-24 lipca. Większość przedstawień to realizacje cenionego reżysera teatralnego i operowego Michała Znanieckiego.

- To ogromne wyzwanie, także logistyczne - mówił Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, podczas konferencji prasowej we wtorek, 14 czerwca. Podkreślał, że chociaż Opera Śląska znana jest ze swoich tradycji podróżniczych i prezentacji w różnych miejscach, to obecne wydarzenie będzie naprawdę wyjątkowe. - Pojedzie 7 tirów, wypełnionych dekoracjami, a kostiumów będzie ponad 500 - mówił dyrektor Goik. Nie ukrywał, że pośród publiczności zapowiedziała się także ta polska.

Zobacz zdjęcia:

Podczas konferencji była obecna także Kertu Orro, dyrektor Festiwalu.

- Bardzo cieszymy się, że Opera Śląska będzie gościem tegorocznego festiwalu - mówiła, przypominając jednocześnie, że Michał Znaniecki był już obecny ze swoim spektaklem na festiwalu w 2017 roku - z Operą Wrocławską.

O szczegółach technicznych opowiadał sam reżyser, wyjaśniając, że pomocne było w tym przygotowanie makiety 3 D. Makieta stała się dużym ułatwieniem podczas adaptacji przestrzeni pod spektakle, które były przez niego reżyserowane wcześniej stricte pod wymiar kameralnej, "bombonierkowej" sceny Opery Śląskiej (obecnie w przebudowie - przyp. red.) oraz - w przypadku spektaklu Czekając na Chopina - Sali im. Adama Didura.

- Zwłaszcza adaptacja Czekając na Chopina, gdzie ważny jest bliski kontakt z publicznością, to największe wyzwanie. Zostanie on zrealizowany w przestrzeni nocnej- tłumaczył reżyser, wyjaśniając, że po głównych prezentacjach festiwalowych, właśnie nocą odbywają się koncerty i inne wydarzenia towarzyszące. Wspomniany spektakl wymaga interakcji artystów z widzami, a co za tym idzie , przełamania barier językowych i mentalnych. - Publiczność estońska jest bardziej zamknięta, niż polska. Dlatego w roli George Sand wystąpi estońska artystka Juuli Lill, która poprowadzi spektakl w języku estońskim - wyjaśniał Michał Znaniecki.

Zobacz także

Podczas festiwalowego tygodnia zaprezentowane zostaną znane i lubiane spektakle, które podbiły serca polskiej publiczności oraz recenzentów, zdobywając liczne nagrody. W pierwszy dzień, melomani zobaczą najsłynniejszą historię miłosną światowej literatury, czyli Romeo i Julia – Charlesa Gounoda z Eweliną Szybilską i Andrzejem Lampertem w rolach głównych. Kolejno, odbędzie się „Noc z Mozartem”, podczas której zaprezentowany zostanie autorski spektakl teatralno-operowy Michała Znanieckiego – Sekret Requiem, który wprowadzi publiczność w tajemniczą historię śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta i towarzyszącą jej aurę ostatniej kompozycji artysty – Requiem d-moll. Wspomniany utwór w wersji baletowej, w choreografii Jacka Tyskiego, zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem nierozłączną kompozycję. Wieczór zakończy się ukłonem w stronę polskiej muzyki i autorskim spektaklem teatralno-muzycznym Czekając na Chopina Michała Znanieckiego. Przedstawienie z muzyką Fryderyka Chopina odzwierciedla nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Wśród występujących na scenie pojawi się gościnnie w roli George Sand Estońska artystka Juuli Lill. Następny festiwalowy dzień to jedna z najpopularniejszych oper wszech czasów i operowe arcydzieło, czyli Traviata Giuseppe Verdiego, która przenosi nas z XIX-wiecznych salonów do świata mody i celebrytów, współczesnego blichtru, pełnego uczuciowej pustki. Reżyser zgodnie z założeniem Verdiego, pokazał, jak w lustrze, odbicie współczesnych widzów i bliskiego im świata. W rolach głównych zobaczymy Ruslanę Koval (Violetta Valery), Andrzeja Lamperta (Alfredo Germont) i Stanislava Kuflyuka (Giorgio Germont). Ostatnie dwie propozycje festiwalowe to wielka Gala Operowa z udziałem solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej, a także – na zakończenie festiwalu – gala operowa dla dzieci, podczas której zaprezentowana zostanie jednoaktowa opera Flis Stanisława Moniuszki. To, obok spektaklu Czekając na Chopina – drugie dzieło, w którym widzowie będą mogli zobaczyć estońską artystkę Juuli Lill. Dzięki jej obecności w inscenizacji (pojawi się w projekcjach, jako nauczycielka prowadząca lekcje on-line), dzieci będą miały możliwość zrozumienia historii i narracji spektaklu i interakcji z jego postaciami. Nad całością artystyczną wydarzenia czuwać będą dwaj kierownicy muzyczni: Przemysław Neumann oraz Maciej Tomasiewicz. Spektakle Opery Śląskiej podczas festiwalu zobaczy ponad 10 tys. widzów.

Uczestnictwo Opery Śląskiej w Saaremaa Opera Festival będzie znakomitą okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego.
Autor ponad 200 spektakli, od przeszło 25 lat pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji, na Węgrzech czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował na stadionach, wyspach i w parkach. W jego dorobku artystycznym znajdują się największe i najważniejsze tytuły operowe takich kompozytorów jak Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Wolfgang Amadeusz Mozart, Gioacchino Rossini czy Stanisław Moniuszko.
Reżyser otrzymał Złotą Maskę za spektakl roku Romeo i Julia (2017) oraz Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera (2021). Został także odznaczony srebrnym medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Czytaj także: https://plus.dziennikzachodni.pl/widzowie-siegali-po-chusteczki-szesc-razy-jubileusz-michala-znanieckiego/ar/12550438

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera