Operacja guza mózgu Gamma Knife w Katowicach [ZDJĘCIA +...

  Operacja guza mózgu Gamma Knife w Katowicach [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Operacja guza mózgu przy użyciu Gamma Knife w Katowicach. Operowaną osobą była Irena Szydło
  1/9
  przejdź do galerii

  Operacja guza mózgu przy użyciu Gamma Knife w Katowicach. Operowaną osobą była Irena Szydło ©Marzena Bugała-Azarko

  Gamma Knife - laserowy nóż, czyli najnowocześniejsze urządzenie, umożliwiające zaplanowanie i wykonanie bardzo precyzyjnego i bezinwazyjnego leczenia guzów mózgu już jest i leczy pacjentów Szpitala Ceglana Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwszą pacjentką jest Irena Szydło ZOBACZ WIDEO + ZDJĘCIA
  Irena Szydło żartuje, że wygląda jak człowiek w żelaznej masce. Do głowy ma przymocowaną specjalną, metalową obręcz, która ma za zadanie unieruchomienie jej w czasie zabiegu. Precyzja jest konieczna, bo przez mózg kobiety przejdą 192 laserowe wiązki (izotop kobaltu). Każda z nich z osobna jest niegroźna dla zdrowia i ważnych struktur mózgowych, ale gdy zjednoczą swoje siły są w stanie unieszkodliwić nowotwór.

  Tak właśnie działa Gamma Knife - laserowy "nóż", czyli najnowocześniejsze urządzenie, umożliwiające zaplanowanie i wykonanie bardzo precyzyjnego i bezinwazyjnego leczenia guzów mózgu, ale też innych schorzeń z obrębu głowy i górnego odcinka szyjnego. Nareszcie z leczenia Gamma Knife mogą skorzystać pacjenci z województwa śląskiego, bo aparat już jest i leczy pacjentów Szpitala Ceglana Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Wcześniej chorzy najczęściej jeździli na taką terapię do Pragi i płacili po ok. 15 tys. zł. Ewentualnie udało się im dostać do warszawskiego ośrodka, który na terapię Gamma Knife ma kontrakt z NFZ. To jednak kontrakt niewystarczający dla wszystkich potrzebujących.

  - Przyjmuje się, że jedno takie urządzenie powinno zabezpieczać od 5 mln do 10 mln pacjentów. Dobrze, gdyby w Polsce były takie cztery. To minimalne standardy. W Japonii jest pięćdziesiąt Gamma Knife, ale tam taki sprzęt ma zabezpieczać 2,5 mln pacjentów. Nas na to nie stać - wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, szef radioterapii na Ceglanej.  Niestety placówka nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do końca roku chce jednak przyjąć kilkudziesięciu pacjentów bezpłatnie. Warto podkreślić, że koszt takiego świadczenia to ok. 25 tys. zł.

  - Terapia Gamma Knife jest przeznaczona także dla pacjentów ze zmianami łagodnymi takimi jak oponiaki, nerwiaki, naczyniaki, gruczolaki przysadki oraz zmian przerzutowych. Daje też bardzo dobre efekty w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego oraz innych nerwów czaszkowych - wyjaśnia dr Arkadiusz Lech, neurochirurg ze Szpitala Ceglana kierownik pracowni Gamma Knife.

  Lidia Kulczyńska z Zabrza, była pierwszą pacjentką, która już we wtorek została poddana naświetlaniu Gamma Knife. Pod laserowy "nóż" poszła zmiana o średnicy jednego centrymetra, umiejscowiona w prawym płacie czoła. - Nie czułam żadnego dyskomfortu. Byłam skoncentrowana. Trzy lata temu przeszłam tradycyjną operację mózgu z otwarciem czaszki. Długo nie mogłam dojść do siebie. A teraz krótko po laserowej operacji poszłyśmy z córką na kawkę - mówi pani Lidia.

  W użyciu Gamma Knife bardzo istotna jest wstępna kwalifikacja pacjenta. Przychodzi dzień wcześniej do szpitala , ma założoną ramę stereotaktyczną i wykonany rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Jeśli leczeniu mają zostać poddane zmiany naczyniowe to konieczna jest angiografia naczyń mózgowych. Wszystkie dane są opracowywane m.in. fizyk wyznacza odpowiednią dawkę promieni. Pacjent odbywa terapię w pozycji leżącej z głową schowaną w specjalnej konsoli, w którą wbudowany jest mechanizm przekazujący laserowe wiązki.

  Jedna sesja może trwać kilkanaście minut, ale czasem leczenie trwa kilka godzin (5- 7). Lekarze mają kontrakt z pacjentem, który ruchem ręki daje znać, czy wszystko przebiega bez problemów. Pomieszczenie jest oszklone, co daje choremu tak ważne poczucie bliskości z personelem medycznym. Z doświadczenia wiadomo, że skuteczność metody jest taka sama jak w przypadku leczenia chirurgicznego, ale mniej jest powikłań. Guz zostaje tak uszkodzony jakby został wycięty.

  - Wielką zaletą tego urządzenia jest jego dokładność do 0,15 mm oraz fakt, że leczenie odbywa się podczas jednej sesji - dodaje dr Lech.

  Zmiana jest całkowicie pokrywana wiązkami promieni, zaś z innych obszarów mózgu promieniowanie bardzo szybko się wytraca. Koncepcja aparatu powstała w końcu lat 60-tych w Skandynawii, zaś w użytku klinicznym znalazł się w latach 80-tych. Do dnia dzisiejszego ulegał stałym modyfikacjom i unowocześnieniu. Badania kliniczne dowodzą, że w dziedzinie radiochirurgii aparat Gamma Knife jest bardzo skuteczny jeśli chodzi o leczenie zmian wewnątrzmózgowych.

  - Urządzenie kosztuje ok. 4 mln euro. Liczymy, że NFZ zobaczy potrzebę takiej terapii w województwie śląskim. Nasz Gamma Knife może służyć pacjentom z całego południa Polski - dodaje prof. Nawrocki. W szpitalu Ceglana jest możliwość kompleksowego leczenia nowotworówi połączenia Gamma Knife z klasyczną radioterapią. - Możemy chorym zaoferować najlepszą opcję leczenia - ocenia dr Lech.

  To ważne, by chorzy ze Śląska mieli łatwiejszy dostęp do tej terapii i by nie była zmonopolizowana.  Do wczoraj jedyne takie urządzenie działało w Warszawie. Dostęp pacjentów z naszego województwa do tego leczenia jest ograniczony. Jak wynika z danych warszawskiego ośrodka najwięcej chorych pochodziło z województw mazowieckiego, łódzkiego i pomorskiego. W Szpitalu Ceglana aparat został kupiony ze środków prywatnych, bo prawie żadnego szpitala publicznego nie stać na taki wydatek. Epidemiologia, duża liczba nowotworów mózgu, to wystarczający powód, by zaoferować chorym i taką możliwość terapii w ramach kontraktu z NFZ.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
  *Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gamma brodno warszAwa

  Angelika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zespół knif gamma bardzo profesjonalne podejście, wszystko sprawnie i bardzo szybko jak na polskie możliwości, wizyta za 4 tygodnie zabieg i do domu,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieuctwo autora

  Moheranin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co za bzdura !! Promieniowanie gamma nie jest promieniowaniem koherentnym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gamma knife

  Annuska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Adres tej kliniki w Katowicach to: http://gammaknife-exira.pl/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gamma knife

  marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Przecież w artykule jest napisane, że w warszawskim ośrodku Gamma Knife terapię pokrywa NFZ, tylko trzeba mieć skierowanie od swojego lekarza. Mój ojciec tam był, w sumie tylko jeden dzień po po...rozwiń całość

  Przecież w artykule jest napisane, że w warszawskim ośrodku Gamma Knife terapię pokrywa NFZ, tylko trzeba mieć skierowanie od swojego lekarza. Mój ojciec tam był, w sumie tylko jeden dzień po po zabiegu wraca się do domu, ale już jest zdrów dzięki tej metodzie i podejściu do sprawy prof. Ząbka

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chora

  Magusia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Witam z tego co wiem to w Katowicach tez pokrywa NFZ jestem zapisana i czekam w kolejce do P.Dr Wiem ze konsultacja jest platna ale zabieg nie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  informacje

  aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Moj tata ma miec zabieg gamma knif chciałam zapytać o to jak postępować po zabiegu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cena

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  25 tysięcy ? Za co taka cena? Za prąd ? Czy pan doktor bierze tyle do kieszeni ???!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gama knif

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ale tam jest też na nfz byłam na zabiegu u Pana dr żabka i nie placilam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cena

  Bogdan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  cena jest uzasadniona kapitalizacją drogiego urządzenia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błąd.

  Spamer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Pani redaktor,

  promieniowanie gamma, a światło lasera to dwie różne rzeczy "laserowy "nóż", czyli najnowocześniejsze urządzenie" [...], proszę poprawić ten błąd.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo