Bez kolejki i bezpiecznie – Szpital Powiatowy w Zawierciu wznowił zabiegi zaćmy. Każda osoba przed zabiegiem będzie miała wykonany test na koronawirusa. Szpital dostosował się także do rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS) w zakresie stosowanych procedur. Wznowienie zabiegów to ogromna pomoc dla pacjentów, których choroba wykluczała z codziennego życia.
-W przypadku zaćmy zabieg jest jedyną opcją leczenia. Im wcześniej się go wykona, tym jest on bezpieczniejszy i korzystniejszy dla pacjenta. Skraca się czas rekonwalescencji, a sama operacja jest prostsza i mniej inwazyjna” - zwraca uwagę Ewa Karoń, kierownik Oddziału Okulistyki Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
Musisz to wiedzieć
By dać pacjentom możliwość leczenia szpital wdrożył wszystkie wymagane procedury. Dzień przed zabiegiem każdy pacjent będzie miał zrobiony test na koronawirusa. Badania przeszedł też personel. W placówce nadal obowiązuje noszenie masek, dezynfekcja rąk oraz pomiar temperatury i ankieta epidemiologiczna..
Zobacz i zapamiętaj
Zgodnie z zaleceniami ESCRS częściej niż dotąd przeprowadzane będą operacje obuoczne. Dzięki temu zmniejszy się liczba wizyt przed i pooperacyjnych, a co za tym idzie kontakt pacjenta z placówkami ochrony zdrowia.
Podczas samej operacji personel jest w pełni wyposażony w środki ochrony indywidualnej. Na sali przebywają tylko osoby, których obecność jest niezbędna do wykonania zabiegu, a czas pobytu pacjenta w szpitalu skrócony do minimum.
- Zabiegi odbywają się na bieżąco, czas oczekiwania to mniej więcej tydzień. Są wykonywane w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent po operacji wraca do domu – mówi Ewa Karoń. - Sam zabieg, całkowicie bezbolesny, polega na wykonaniu małego (2-3 mm) cięcia w rogówce. Usuwana jest zmętniała, zamglona soczewka, a następnie wprowadzona jest nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa.
To jest zabawne
Ryzyko zachorowania na zaćmę rośnie wraz z wiekiem. Cierpi na nią prawie każda osoba po 70. roku życia. Nie jest jednak rzadkością pojawienie się choroby w dużo młodszym wieku. Dlatego każda osoba po 55 roku życia, która zauważa u siebie co najmniej jeden z objawów: stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, szybsze niż zwykle męczenie się oczu, przymglone widzenie, zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów czy nadwrażliwość na światło powinna skonsultować się z lekarzem.
Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat zbiegów wykonywanych w Zawierciu, mogą kontaktować się telefonicznie pod numerem: 885 999 153 lub 32 67 40 215.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?