Opieka dla seniora 2018. Ile to kosztuje? Jak załatwić pobyt?

AIP
Materiały prasowe
W ciągu ostatnich 27 lat liczba osób powyżej 60. roku życia wzrosła o prawie 3,5 mln, by w 2016 roku stanowić już prawie 24 proc. polskiej populacji (9 z 38,4 mln). Już dzisiaj na jednego polskiego seniora (powyżej 65. roku życia) przypadają zaledwie cztery osoby w wieku produkcyjnym, co sprawia, że zapewnienie odpowiedniej opieki osobom starszym, staje się coraz większym wyzwaniem.

Wyzwaniem o tyle trudniejszym, że starzejemy się szybciej niż reszta Europy. Ekspresowo rośnie liczba osób, które przekraczają 80. rok życia, kiedy to stan ich zdrowia często całkowicie wyklucza samodzielność. Od 2026 roku będziemy mieć do czynienia z prawdziwym boomem. Wtedy wchodzić w wiek późnej starości zaczną osoby urodzone w czasie powojennego wyżu demograficznego. W latach 2025-2040 ich liczebność może się zwiększyć nawet dwukrotnie (z 1,7 miliona do 3,4 miliona).

Ale już wcześniej, po przekroczeniu 60. roku życia, trudno mówić o pełnej samowystarczalności. Aż dwie trzecie seniorów, boryka się długotrwałymi problemami zdrowotnymi (najczęściej chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworami, zwyrodnieniami stawów, problemami ze wzrokiem i słuchem oraz demencją), które wymagają systemowego leczenia i profesjonalnej opieki. W 2016 roku prawie połowa osób starszych miała ograniczoną zdolność do wykonywania codziennych czynności, a wśród nich większość stanowiły kobiety. Żyją zwykle nieco dłużej niż mężczyźni, co - w zestawieniu z ich statystycznie niższym uposażeniem emerytalnym - stawia jakość ich późnego, najczęściej samotnego już życia, pod ogromnym znakiem zapytania.

- Polski system opieki zdrowotnej i społecznej wciąż nie radzi sobie z rozwiązywaniem tych problemów. Mamy za mało geriatrów, za duże kolejki do specjalistów z NFZ, a co gorsza, domowa opieka pielęgniarska i lekarska realizowana z funduszy państwowych, jest mocno ograniczona. Sami seniorzy lub ich rodziny nie mają oszczędności, by opłacać opiekę osób starszych w domach pomocy społecznej lub prywatnych placówkach. Brakuje również środków na zapewnienie opieki w domu seniora, bo przecież nie każda osoba starsza, a zwłaszcza ta sprawna umysłowo i ruchowo, chce przeprowadzać się do domu opieki – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Dominującą tendencją nie tylko w Polsce, ale także w Europie Zachodniej jest instytucjonalizacja opieki nad seniorami. Niestety oznacza ona często również ich społeczne wykluczenie. To z kolei pozostaje w sprzeczności z założeniami uchwalonej w 1991 roku rezolucji 46/91 Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która zawiera zasady działania na rzecz osób starszych: niezależności, uczestnictwa, opieki, samorealizacji i poczucia godności.

Ile kosztuje Dom Pomocy Społecznej?

Osoby w podeszłym wieku, które nie są w stanie prowadzić samodzielnego gospodarstwa, a rodzina nie może lub nie chce podjąć się opieki, trafiają najczęściej do domów pomocy społecznej. Mogą tam liczyć na mieszkanie, wyżywienie, mają zapewnione świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne, a także możliwość udziału w zajęciach podnoszących sprawność.
By znaleźć się w DPS-ie należy złożyć w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej wniosek, który będzie zawierał zaświadczenie o dochodach z ZUS-u lub KRUS-u albo decyzję o przyznaniu zasiłku stałego. Wniosek zostanie uzupełniony o wyniki wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego, a na tej podstawie podjęta decyzja.3
Miesięczny koszt pobytu w takiej placówce wynosi ok. 3000 zł, ale rezydent płaci nie więcej niż 70 proc. swoich dochodów. Gdy te są zbyt niskie, dopłaci małżonek, a jeśli on nie żyje albo jego dochody także są małe, dzieci albo wnuki. Tylko wtedy jednak, gdy (w przypadku osób samotnych) ich miesięczny dochód przekroczy 300 proc. kryterium dochodowego na osobę samotną (1902 zł) lub - jeśli mają rodziny – 300 proc. na osobę w rodzinie (1542 zł). Gdy dochód rodziny seniora jest niższy, do kosztów jego pobytu w DPS-ie dopłaci gmina.

Prywatny dom opieki ma często inny standard i… cenę

Alternatywą dla państwowych Domów Pomocy Społecznej są prywatne placówki, które nie wymagają składania wniosków do ośrodka pomocy społecznej, a zwykle i oczekiwania na miejsce. W takim wypadku wszystkie kwestie regulowane są na drodze cywilno-prawnej. W umowie, którą rezydent lub jego opiekun zawiera z podmiotem prowadzącym daną placówkę, określa się zasady i warunki pobytu, a także miesięczne koszty. Kształtują się one różnie, w zależności od lokalizacji i standardu świadczonych usług. Mogą wynieść zarówno 2 tys zł, jak i 15 tys. zł, zwłaszcza gdy mówimy o ośrodku zlokalizowanym np. w miejscowości uzdrowiskowej.

Decydując się na prywatną placówkę, trzeba jednak pamiętać, że zasady ich funkcjonowania mogą być regulowane niemal dowolnie. Umowę należy więc przeanalizować, sprawdzając kwalifikacje zatrudnionego personelu i zakres świadczonych usług, a także zakres odpowiedzialności, który bierze na siebie podmiot prowadzący działalność.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze
Do DPS-ów kwalifikują się zazwyczaj osoby, które wymagają opieki, a nie leczenia. Pozostali, którzy nie wymagają co prawda hospitalizacji, ale profesjonalnej pomocy lekarskiej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej, kierowani są do zakładów opiekuńczo-leczniczych lub zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych (skierowanie do zakładu pielęgnacyjno–opiekuńczego może być wydane na czas określony, a do zakładu opiekuńczo–leczniczego na czas stały lub określony).

Senior w ZOL-u ma zagwarantowaną opiekę lekarską, a także terapię zajęciową i niezbędne leki, których koszty pokrywa NFZ. Fundusz nie pokrywa natomiast kosztów zamieszkania i wyżywienia, które spoczywają na pacjencie. Miesięczna opłata za pobyt w ZOL-u to 250 proc. najniższej emerytury, nie może być jednak wyższa niż 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta.7
Wniosek o przyjęcie składa osoba, która się o nie ubiega lub jej opiekun, a podstawą kwalifikacji jest wynik w skali Barthel. Pozwala ona ocenić rzeczywiste potrzeby pacjenta w świetle jego zdolności do samodzielnego wykonywania codziennych czynności takich jak jedzenie czy korzystanie z toalety.

Maksymalnie można w niej uzyskać 100 punktów. 40 i mniej oznacza kwalifikację do ZOL-u (nie dotyczy jednak osób uzależnionych, w terminalnej fazie choroby nowotworowej i psychicznie chorych). Oceny dokonuje pielęgniarka i na tej podstawie lekarz wystawia zaświadczenie (może orzec o trybie pilnym lub planowym w zależności od wyniku wywiadu). Zaświadczenie lekarza wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość uzyskiwanych dochodów (ZUS/KRUS) lub informację o przyznaniu zasiłku, składa się w placówce, a ostateczną decyzję wydaje jej dyrektor.

Dzienne domy pomocy mogłyby zapewnić pomoc, ale bez wykluczenia społecznego

W latach 2012–2014 państwowe wydatki związane z pokryciem kosztów osób przebywających w DPS-ach wzrosły z 680 mln zł do 1 mld zł, ale według Najwyższej Izby Kontroli, świadczy to nie tylko o oczywistych tendencjach demograficznych, ale też o tym, że inne formy pomocy, czyli tworzenie środowiskowych domów samopomocy czy dziennych domów pobytu, leżą odłogiem.8 A to właśnie one mogłyby zapewnić seniorom opiekę w ramach społeczeństwa, a nie na jego obrzeżach, co byłoby bardziej optymalne kosztowo. W DDP-ach osoby starsze powinny mieć zapewnione zajęcia rekreacyjne i edukacyjne, a także - w razie potrzeby - opiekę psychologa lub pomoc rehabilitanta. Nie musiałyby jednak opuszczać swojego dotychczasowego mieszkania.

– Uważam, że to świetny pomysł, zwłaszcza, że wielu seniorów jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Doskwiera im za to samotność, poczucie pustki, brak chęci do życia, depresja – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

Opieka w miejscu zamieszkania

Na razie jednak osoby, które nie chcą tego robić, a których stan zdrowia wyklucza pełną samodzielność, mogą zdecydować się na skorzystanie - doraźne lub stałe - z pomocy: asystenta domowego, który pomoże w zakupach, gotowaniu, sprzątaniu, zawiezie do lekarza i pójdzie do apteki (koszt za godzinę ok. 7,5 - 40 zł); opiekuna medycznego, który oprócz wszystkiego tego, co robi asystent, wykona także podstawowe świadczenia pielęgnacyjne (koszt za godzinę 7,7 zł – 45 zł); czy też opiekę pielęgniarską, co wskazane jest w przypadku konieczności udzielenia doraźnej lub stałej, ale profesjonalnej pomocy (koszt nawet do 100 zł w zależności od stanu zdrowia pacjenta i potrzebnych zabiegów).

– Warto pamiętać, że dobre i profesjonalne wsparcie to podstawa. Dlaczego seniorzy nie zawsze się na nie decydują? Ze względu na koszty. Przy średniej emeryturze, która w Polsce wynosi ok. 1700 zł, trudno znaleźć środki na prywatną opiekę lub rehabilitację, zwłaszcza, gdy trzeba wydać pieniądze na leki, czynsz i inne opłaty– podsumowuje Robert Majkowski.

W Polsce wciąż jednak brakuje wielopoziomowego myślenia o problemach seniorów, solidarności międzypokoleniowej i zaangażowania lokalnych środowisk w ich rozwiązanie. A czasu na zmianę tego podejścia, zważywszy tempo, w jakim starzejemy się jako społeczeństwo, jest bardzo mało.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Artyści zarabiają głównie na imprezach budżetowych

Wideo

Materiał oryginalny: Opieka dla seniora 2018. Ile to kosztuje? Jak załatwić pobyt? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 47

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Średnie ceny w prywatnych domach opieki to między 3 a 6 tyś. Ceny w państwowych DPS jeśli zliczymy wszystko (70% z emerytury resztę pokrywa rodzina) średnio wynoszą między 3 a 4,5 tyś. Warto więc zastanowić się dlaczego prywatny ośrodek proponuje cenę np. 2600 tyś zł? Czym to jest spowodowane? Mniejszą liczbą personelu, brakiem rehabilitacji, gorszym standardem, uboższym jedzenie czy brakiem podstawowej opieki medycznej? Czy po prostu dlatego, że to nielegalna, dzika placówka, która w nic nie musi inwestować? Często jest tak, że prywatne ośrodki za taką cenę proponują podstawowe usługo hotelowe z jednym opiekunem na 20 pensjonariuszy. Jeśli cena jest zbyt niska powinna nam się zapalić czerwona lampka, gdyż bezpieczeństwo naszych bliskich to podstawa. Za nim znajdziemy dom opieki zadajmy sobie pytanie, czego szukamy? Przechowalni aby było jak najtaniej czy bezpiecznego miejsca, gdzie starsza osoba czuję się komfortowo i może się nadal realizować? Pytanie zostawiam otwarte.

H
Helena

Sprawdzone domy opieki, ze wszystkimi pozwoleniami, takich trzeba szukać. Goność, szacunek, zrozumienie, empatia. Opieka musi być profesjonalna. Moja mama jest od dwóch miesięcy w dobrym domu opieki, ale zanim znalazłam odpowiednie dla niej miejsce trafiałam na różne domy. Moja rada to szukanie domu opieki, tak jakbyśmy szukali dla siebie.

G
Gość

Moja mama ma alzheimera i od 6 miesięcy leży z podłączonym PGA jest w ośrodku prywatnym (4.200zl miesięcznie)ale nie jestem przekonana do kwalifikacji personelu.Czy mógłby mi ktoś wskazać odpowiedni ośrodek w którym personel umie sobie radzić np.z oczyszczaniem jamy ustnej i jej pielęgnacją?Bardzo prosze o pomoc bo nie wiem gdzie szukać

A
ALZHEIMER

Tylko ośrodki zamknięte z wieloletnim doświadczeniem w tej ciężkiej chorobie. 80% domów opieki w kraju to domy otwarte. Jak można zapewnić profesjonalną opiekę choremu na Alzheimera skoro dom opieki jest otwarty. Człowiek wychodzi z ośrodka i tragedia gotowa, albo przyjmują podopiecznych a później po tygodniu dzwonią do rodziny aby zabrała babcie, bo nie dają rady....

M
Madzia

Ja dla babci skorzystałam z ośrodka http://originpolska.com/, moim zdaniem bardzo dobry dom opieki alzheimer warszawa ze świetnym personelem i wysokiej jakości opieką.

G
Gość

Otwarty dom seniora, a przyjmuja chorych na Alzheimera i tragedia gotowa. Normalnie mistrzostwo świata. Ludzie czy wy nie macie wyobraźni? Człowiek wychodzi z ośrodka i koniec....Zastanówcie się 100 razy jaki tym domu opieki będzie prawidłowy.

P
Pomoc

Kilkaset prywatnych, bezpiecznych i kontrolowanych domów opieki w naszym kraju, to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Potrzeby są ogromne, a ośrodków jak na lekarstwo. Opieka domowa też kuleje. Gdzie szukać pomocy?

W
Waldek

Ja polecam Jovimed z Ksawerowa obok Łodzi. W okolicy nie ma tak nowoczesnych domów opieki wraz z całą paletą zabiegów rehabilitacyjnych. Bardzo miły i profesjonalny personel. Cała informacja jest na stronie https://tiny.pl/t484m

M
M.Borucka

Bardzo cieszą mnie dobre opinie o domach opieki. Chciałabym się przyłączyć do tych opinii i podziękować całemu personelowi domu opieki w Bielsku-Białej za serdeczność i pełne zaangażowania wkładane w jakże ciężką, codzienną pracę nad naszymi bliskimi.

J
Jadwiga

Z całego serca dziękuję Pani Justynie za opiekę nad moją chora na Alzheimera mamą. Jeśli ktoś z Państwa poszukuje specjalistycznego ośrodka dla chorego na Alzheimera i szuka pobytu na stałe, to polecam domy opieki Alzheimer Justyna DOM

Pozdrawiam

Jadwiga

G
Gość

Ja polecam BetaMed w Chorzowie. Pełen profesjonalizm. Standard jak na zachodzie.

H
Hania

My jesteśmy bardzo zadowoleni z tego domu. Moja babcia od kilku lat przebywa w Justyna Dom. Zawsze jest zadbana, nakarmiona i przede wszystkim uśmiechnięta i zadowolona co dla nas jest najważniejsze. Opiekunowie zawsze z sercem podchodzą do podopiecznych jak i do ich rodzin. Dom czysty, pachnący i personel bardzo miły, lekarz również nie odmawia wsparcia rodzinom. Ja osobiście bardzo polecam ten dom:)

G
Gość
2018-12-20T00:29:39 01:00, Lol:

Mam finansowac z wlasnej kieszeni przedszkole dla dziadka? Tych pisiorow juz totalnie powalilo najpierw wyplacaja glodowe emerytury a potem mowia ze nie ma domow opiekki dziennej to jak mam pracowac? Jakie tumany nami rzadza.

13 czerwca, 14:09, Gość:

PO-stkomusze tumany takie jak ty, którzy chcieli się PO-zbyć rodziców, no i zagarnąć ich mienie rządziły w w tzw.WOLNEJ Polsce przez 30 lat dążąc do uchwalenia eutanazji dla ludzi starszych : emerytów, rencistów. Tusk nawet umarłym ukradł wieka od trumien czyli PO-nad 1/3 zasiłku PO-grzebowego, który wynosił 4.600, a PO-zostawił jedynie 4000 zł. Pasło się to aferalne totalitarne sekciarstwo nawet na trupach. Smakowały im ośmiorniczki i inne apanaże. Trzeba było się złodziei pytać, a nie czekać 30 lat, żeby teraz wieszać psy na prawdziwym polskim rządzie, który stara się jak może, ale 30 lat złodziejskich rządów w ciągu 3 lat nie da się wyprostować po srańcu bolszewicki.

PIS - Partia interesów Syjonistycznych.

Tyle w temacie. Ostatni gasi światło.

D
Danka
9 października, 11:36, Anta:

Ja się kierowałam opiniami i odległością i wybór padł na Dom Seniorów Magdalenka w Dusznikach Zdrój. Musiałam mieć pewność, że personel jest troskliwy i kompetentny, a miejsce zadbane, bezpieczne i dostosowane do potrzeb chorych (mama cierpi na alzheimera). Jestem zadowolona i uważam, że podjemujac decyzję o przeprowadzce mamy do Magdalenki kierowalam się glownie jej zdrowiem, bezpieczenstwem i komfortem

Czytałam dobre opinie o tym domu, podobno pokoje są bardzo duże i pełna wygoda

G
Gość

Ceny cenami, a niebezpieczne miejsca, nielegalne domy opieki? We Wrocławiu i oklociach jest ich pełno. Jeśli komuś bardzo zależy na podopiecznym, to cena to sprawa drugorzędna. Bezpieczeństwo i dobra opieka to podstawa. Człowiek to nie przedmiot. Proszę zapamiętać!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3