Opieka nad osobami starszymi – jak się przygotować, gdzie szukać wsparcia?

Materiał informacyjny Comarch
Udostępnij:
Opieka nad bliskimi osobami starszymi to dla wielu z nas oczywistość. Chcemy podarować im tę samą troskę, którą otrzymaliśmy od nich, kiedy sami jej potrzebowaliśmy w dzieciństwie. Pomoc dla seniora w czasie jesieni jego życia to jednak spore wyzwanie. Łączenie pracy zawodowej, prowadzenia domu i często wychowania dzieci sprawia, że ciężko nam wygospodarować dla naszych rodziców lub dziadków wystarczająco dużo czasu. Gdzie więc szukać wsparcia i czy można mieć poczucie, że nasz bliski jest bezpieczny, nawet jeżeli nie ma nas obok?

Pomoc dla seniora – jakiego rodzaju pomocy potrzebują osoby starsze?

Opieka nad osobą starszą nie zawsze wygląda tak samo. Dla nas, opiekunów to często coś zupełnie nowego i nie do końca potrafimy ocenić, jak wiele tej pomocy podopieczny faktycznie potrzebuje. Do niedawna nasz bliski był bowiem całkiem sprawny, to on otaczał nas wsparciem zawsze, kiedy go potrzebowaliśmy. Wszelkie oznaki osłabienia możemy zatem traktować nad wyraz poważnie, a co się z tym wiąże, starać się otoczyć go najlepszą możliwą opieką przez całą dobę.

Pomoc dla seniora nie zawsze jednak oznacza wyręczenie go ze wszystkich obowiązków lub zadbanie o całodobową opiekę na miejscu. Osoby, które poważnie chorują, również potrzebują czuć się potrzebne, a wszelkie obowiązki domowe mogą sprawić, że zachowują oni aktywność i pogodę ducha. Oczywiście musimy ocenić czy taka samodzielność da im więcej korzyści niż ryzyka i czy faktycznie, jak często próbują nam udowodnić, mają na wszystkie te obowiązki siłę.

Niektórzy seniorzy bardzo chętnie przeprowadzają się do domu opieki, korzystają z doraźnego wsparcia profesjonalistów lub bliskich w swoim domu. Traktują to nie tylko jako wyręczanie ich z pewnych obowiązków i tworzenie bezpiecznej przestrzeni, ale przede wszystkim jako sytuację społeczną, w której świetnie się odnajdują. Pamiętajmy jednak, że większość osób starszych raczej nie chce zmieniać miejsca zamieszkania i dopóki tylko są w stanie, chcą same wszystkim się zająć. Należy wziąć to pod uwagę i, o ile nie zagraża to życiu lub zdrowiu seniora, pozwolić mu jak najdłużej cieszyć się samodzielnością.

To nie znaczy, że musimy w takim momencie wycofać się z pomocy naszej bliskiej osobie. Ważne, aby wtedy pomagać w sposób, który zapewni jej bezpieczeństwo, ale nie odbierze jej poczucia niezależności. Częste odwiedziny, telefony o różnych porach dnia, zamówienie zakupów online czy zorganizowanie gruntownych porządków raz na jakiś czas z pewnością ucieszy każdego seniora, który zaczyna borykać się z fizycznymi objawami starzenia lub chorobą. Czasami nawet sama obecność, wspólne spacery i zachęcanie do rozmaitych aktywności mogą okazać się bardziej pomocne, niż wyręczanie seniora we wszystkich codziennych obowiązkach.

Opieka nad osobami starszymi – gdzie możemy szukać wsparcia?

Co zrobić w sytuacji, kiedy wiemy, że stan zdrowia naszego bliskiego wymaga stałego monitoringu? Taką potrzebę może determinować wiek, w którym osoby starsze narażone są na osłabienie organizmu, zniedołężnienie, a każdy upadek może być dla nich potencjalnie groźny. Takiego monitoringu wymagają też osoby, które na co dzień są zupełnie sprawne fizycznie i umysłowo, ale borykają się z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko np. zawału lub wylewu.

Z pomocą w opiece nad osobą starszą przychodzi nam coraz częściej technologia. Wyposażamy seniorów w opaski na rękę mierzące ich parametry życiowe lub w łatwe w obsłudze telefony, zaprogramowane tak, aby za pomocą jednego przycisku zadzwonić pod numer alarmowy. Zresztą sam fakt, że zawsze możemy szybko skontaktować się z naszym bliskim, daje możliwość sprawdzenia, czy wszystko u niego w porządku niezależnie, gdzie aktualnie się on znajduje.

Coraz częściej korzystamy również z lokalizatorów w telefonach, które mogą powiedzieć nam, gdzie nasz podopieczny się znajduje, jeżeli nie możemy się do niego dodzwonić. To jednak ciągle bywa za mało i może nie zastąpić opieki w domu dla seniorów, jeżeli podczas nagłego wypadku nasz bliski nie będzie w stanie wykonać telefonu, a my w danej chwili akurat nie zadzwonimy.
Jedną z lepszych opcji jest zakupienie opaski, która nie tylko monitoruje stan zdrowia seniora, ale przede wszystkim wysyła informacje o pogorszeniu funkcji życiowych, a nawet upadku. Taka informacja może być wysyłana natychmiast do opiekunów.

Opaska Życia — abyś zawsze był blisko

Takie kompleksowe rozwiązanie możemy dostać, wybierając Opaskę Życia od firmy Comarch. To niewielkie urządzenie przypominające smartwatch jest bardzo proste w użyciu i jednocześnie naładowane funkcjami, dzięki którym osoba starsza, może czuć się bezpiecznie, kiedy nie ma nas obok.

Opaska Życia nie tylko stale monitoruje puls, ale ma też wbudowany lokalizator oraz możliwość wykonywania połączeń. To jednak nie koniec jej funkcjonalności. Najwięcej korzyści wynika z pełnego pakietu opieki, którą oferuje firma Comarch.
Po pierwsze do Opaski Życia dedykowana jest aplikacja, którą na swoim smartfonie instaluje opiekun. To dzięki tej aplikacji możemy sprawdzić, czy z seniorem wszystko w porządku, gdzie aktualnie przebywa, a nawet czy opaska, której używa, nie wymaga naładowania. Dzięki temu zawsze możemy jednym telefonem przypomnieć osobie starszej, aby podłączyła Opaskę Życia do ładowania, a potem, żeby założyła ją z powrotem.

Aplikacja sama też powiadomi nas, że nasz podopieczny znajduje się w niebezpieczeństwie. Upadek czy spadek pulsu powiadomi nas, że powinniśmy sprawdzić, co się dzieje i natychmiastowo wezwać pomoc. Jeżeli senior będzie w stanie, sam może wezwać pomoc lub nawet skonsultować się z ratownikiem medycznym, aby dowiedzieć się, jak się zachować, zanim służby przyjadą. Aplikację można pobrać zupełnie za darmo z Google Play i App Store.

Materiał oryginalny: Opieka nad osobami starszymi – jak się przygotować, gdzie szukać wsparcia? - Gazeta Krakowska

Dodaj ogłoszenie