Opłaty za śmieci w Częstochowie do weryfikacji. Uchwała trafi do... śmieci? RIO wszczęła postępowanie nadzorcze

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Ważą się losy uchwały Rady Miasta w Częstochowie w sprawie nowych zasad naliczania opłat za śmieci. Regionalna Izba Obrachunkowa wszczęła postępowanie nadzorcze w sprawie uchwały radnych. Badanie uchwały, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku odbędzie się podczas kolegium 30 grudnia 2020 roku. Przypomnijmy, radni przyjęli prezydencką propozycję, aby opłaty za śmieci w budynkach wielorodzinnych (bloki, kamienice) były naliczane na podstawie zużytej wody. Przeciwni takiemu systemowi byli jedynie radni PiS.

Nowy system naliczania opłat budzi wątpliwości RIO

Nowa uchwała zakłada bowiem, że w budynkach jednorodzinnych stawki się nie zmienią i wyniosą 29 zł od osoby za odpady segregowane i 58 zł od osoby za odpady niesegregowane.

Ale już mieszkańcy kamienic i bloków będą rozliczani według klucza - 9,60 zł za metr sześcienny zużytej wody w przypadku segregowanych odpadów i 19,20 zł za metr sześcienny w przypadku odpadów niesegregowanych.

Miasto przyjmując te kryteria oparło się na danych uzyskanych od przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego wynika, że gospodarstwa domowe w Częstochowie w 2019 roku (zafakturowane zużycie na nieruchomościach) zużyły łącznie 8 270 200,00 m3 opomiarowanej wody. - Po przeanalizowaniu średniego zużycia wody na nieruchomościach, można stwierdzić, że w większości przypadków jest ono wyższe niż przeciętna norma wynosząca 3,00 m sześciennych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nie przeocz

Dziennik Zachodni alarmował: wielu mieszkańców zapłaci więcej

Dziennik Zachodni jako pierwszy informował o planach Rady Miasta. W specjalnym raporcie sprawdziliśmy, czy zgodnie z obietnicami miasta, mieszkańcy Częstochowy nie zapłacą więcej za śmieci.

Niestety z analizy rachunków, do których dotarliśmy wynikało, że dla wielu częstochowian nowy system oznacza wielkie podwyżki, sięgające nawet 100 procent.

Symulacja cen śmieci w nowym systemie. Przykłady:

  • - samotna kobieta w średnim wieku, miesięczne zużycie wody 5 m sześciennych, obecna cena za śmieci - 29 zł, po zmianach - 48 zł
  • - samotna emerytka, miesięczne zużycie wody nieco ponad 6 metrów, obecna cena - 29 zł, po zmianach - 60 zł
  • - młoda para, miesięczne zużycie wody 12 metrów, obecna cena - 58 zł, po zmianach 110,40 zł
  • - małżeństwo w średnim wieku, zużycie wody ok. 12,5 metra, obecna cena - 58 zł, po zmianach - ok. 120 zł
  • - małżeństwo w wieku 65 i 55 lat, zużycie wody ok. 11 metra, obecna cena - 58 zł, po zmianach - 105,60 zł
  • - małżeństwo z małym dzieckiem zużycie wody ok. 16 metrów obecna cena - 87 zł, po zmianach - ponad 150 zł
  • - małżeństwo z dwójką nastolatków, zużycie wody ok. 12 metrów sześciennych, obecna cena - 116 zł, po zmianach - 115,20 zł
  • - rodzina czterosobowa, sami dorośli, zużycie wody ok. 21 metrów sześciennych, obecna cena - 116 zł, po zmianach - 201,60 zł
  • - rodzina czterosobowa, dwoje dzieci, zużycie wody ok. 15 metrów sześciennych, obecna cena - 116 zł, po zmianach - 144 zł
  • - samotna kobieta w podeszłym wieku, zużycie wody ok. 2 mety, obecna cena - 29 zł, po zmianach - 19,20 zł

Łukasz Kot, wiceprzewodniczący Rady Miasta i dyrektor ds. eksploatacyjnych w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym przekonywał, że zmiana systemu nie wiążę się z podwyżką, a dzięki temu system zostanie uszczelniony. Obecnie wiele jest bowiem przypadków, gdzie w mieszkaniu płacone są rachunki za internet, prąd i wodę, a za śmieci nie płaci nikt, bo tak wynika z deklaracji. Na ten problem skarżą się spółdzielnie i zarządcy budynków.

W blokach gorzej wygląda również segregacja śmieci. Mimo to uchwała budziła nasze wielkie wątpliwości, zwłaszcza zapis dzielący mieszkańców na tych posiadających domy i tych mieszkających w blokach.

Przeciwni nowemu systemowi byli radni PiS. Piotr Wrona podkreślał, że uszczelnienie systemu jest konieczne, ale proponował, aby przyjąć inną liczbę metrów sześciennych przy szacunkach, co nie spowodowałoby drastycznych podwyżek dla częstochowian.

Zobacz koniecznie

RIO wszczyna postępowanie nadzorcze
W ostatnich dniach oburzenie mieszkańców wywołała m.in. informacja spółdzielni mieszkaniowej Nasza Praca, która uznała, że zużycie wody dla mieszkańca w lokalach, w których nie ma liczników będzie określone na poziomie 9 metrów sześciennych, czyli trzy razy więcej niż w uzasadnieniu nowej uchwały. To oznaczałoby, że mieszkaniec za śmieci zapłaciłby 86,40 zł zamiast 29. To prawie trzy razy więcej!

W piątek, 18 grudnia, skierowaliśmy do Regionalnej Izby Obrachunkowej zapytanie, czy uchwała Rady Miasta będzie poddawana analizie i czy RIO ma do niej jakieś zastrzeżenia. Otrzymaliśmy odpowiedź, że w tym samym dniu, kiedy skierowaliśmy zapytanie, Regionalna Izba Obrachunkowa wszczęła postępowanie nadzorcze.

RIO na razie nie informuje, czego dotyczą wątpliwości Izby. Jak udało się nam dowiedzieć, decyzja w tej sprawie zostanie podjęta 30 grudnia podczas posiedzenia Kolegium.

Musisz to wiedzieć

W Łodzi uchwałę uchylono

Jak informuje TVP Łódź, Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi jednogłośnie, 15 głosami uchyliła wszystkie zapisy uchwały, zgodnie z którą od stycznia 2021, opłaty za wywóz śmieci w Łodzi miały być zależne od zużycia wody w danym gospodarstwie domowym.

System wprowadzony w Łodzi jeśli chodzi o wysokość opłat był identyczny do częstochowskiego, ale oczywiście obie uchwały różnią się w szczegółach, więc trudno jednoznacznie powiedzieć, jaką decyzję podejmie RIO.

Warto jedynie zauważyć, że łódzkiej RIO najbardziej nie podobał się zapis, według którego opłaty były naliczane na podstawie danych historycznych. Podobny zapis znajdujemy w częstochowskiej uchwale:

"Na potrzeby ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, która zabudowana jest budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, przez ilość zużytej wody rozumie się średniomiesięczne zużycie wody obliczone za okres 6 kolejnych miesięcy przypadających w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstał obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi"

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie