Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za żłobki i przedszkola w czasie pandemii. Czy rodzice powinni płacić, gdy trwały zajęcia zdalne?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Czy rodzice powinni płacić za przedszkole i żłobek, gdy dzieci nie uczęszczały do nich w czasie pandemii?
Czy rodzice powinni płacić za przedszkole i żłobek, gdy dzieci nie uczęszczały do nich w czasie pandemii? Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Czy rodzice powinni płacić za żłobki i przedszkola w czasie pandemii? Niektóre placówki zawiesiły opłaty lub je zmniejszyły, ale nie wszystkie. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy takie działanie jest słuszne. Dlatego zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z zapytaniem, jak UOKiK reaguje na skargi rodziców, którzy muszą płacić za żłobki i przedszkola, choć placówki te w pandemii okresowo nie pracowały.

Opłaty za żłobki i przedszkola a pandemia

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło uwagę na skargi rodziców, którzy muszą płacić za żłobki i przedszkola, choć placówki te w pandemii nie pracują. RPO zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyjaśnienie zasad pobierania opłat za żłobki i przedszkola w pandemii.

Żłobki i przedszkola w tym roku szkolnym długo nie działały z powodu pandemii. Dzieci pozostawały w domu z rodzicami lub opiekunami. Tymczasem są placówki, które domagają się opłat za pobyt dziecka w normalnej lub nieznacznie obniżonej wysokości. Tłumaczą to tym, że i tak ponoszą koszty działalności, muszą też zapłacić pracownikom, a niemożność świadczenia opieki i nauki nie jest przez te placówki zawiniona.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że rozumie względy gospodarcze oraz to, w jakiej sytuacji znajdowały się podmioty prowadzące te placówki, zaskakiwane często zmianami rozwiązań prawnych. Jednak z punktu widzenia rodziców obowiązek płacenia za zamknięty żłobek lub zamknięte przedszkole musi budzić wątpliwości.

Jak wyglądały opłaty za prywatne przedszkola na Śląsku i w Zagłębiu? W wielu placówkach decydowano się na obniżki opłat na czas lockdownu, gdy w placówkach mogły być jedynie dzieci medyków czy policjantów i strażaków. Przypomnijmy też, że w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły rodzicom przysługiwał od Państwa dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Nie przeocz

W Przedszkolu "Elfik" w Sosnowcu obniżono czynsz dla rodziców dzieci, które nie mogły w trakcie lockdownu przyjść do przedszkola. Zniżka wynosiła 10 proc. za każdy tydzień niemożliwości organizacja zajęć dla dziecka w placówce. Oczywiście cały czas prowadzone były zajęcia zdalne. 20 proc. zniżki w skali miesiąca mieli natomiast rodzice maluchów z Akademii Malucha z Siemianowic Śląskich i z Gliwic. Na 20 proc. zniżkę opłat w skali miesiąca zdecydowało się także Przedszkole i Żłobek Mali Giganci w Katowicach. Tutaj również były cały czas prowadzone zajęcia online dla maluchów, które nie mogły przyjść do przedszkola w trakcie lockdownu. Jak było w przedszkolu, do którego chodzą Państwa dzieci? Dajcie nam znać w komentarzach.

Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich - z powodu rozwoju epidemii koronawirusa w roku szkolnych 2020/2021 w różnych okresach ograniczono w całości lub w części funkcjonowanie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów) oraz publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty (w tym przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego). Dzieci pozostawały w domu z rodzicami lub opiekunami, korzystając w niektórych przypadkach ze zdalnych metod nauczania.

RPO zapytał UOKiK, ile ma takich sygnałów, oraz jakie zajmuje stanowisko. Oto fragment listu:
"Dzieci pozostawały w domu z rodzicami lub opiekunami, korzystając w niektórych przypadkach ze zdalnych metod nauczania. Pomimo faktu, że żłobki i przedszkola nie realizowały w dużym stopniu usług polegających na opiece, wychowaniu oraz edukacji dzieci, od niektórych klientów wymaga się uiszczenia opłat w normalnej lub nieznacznie obniżonej wysokości. Roszczenia o zapłatę uzasadniane są kosztami prowadzenia działalności,a także brakiem winy osób prowadzących żłobki i przedszkola w odniesieniu do wprowadzenia ograniczeń. Aczkolwiek Rzecznik rozumie względy gospodarcze oraz to, w jakiej sytuacji faktycznej znajdowały się podmioty prowadzące te placówki, zaskakiwane często zmianami rozwiązań prawnych, to z punktu widzenia rodziców lub opiekunów prawnych obowiązek wnoszenia pełnych lub nieznacznie niższych opłat za korzystanie ze żłobka lub przedszkola w sytuacji, gdy nie są realizowane ich kluczowe zadania, budzi jednakże wątpliwości". - czytamy w liście skierowanym przez biuro praw Rzecznika Praw Obywatelskich do dyrektor Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pełny list można zobaczyć - TUTAJ.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera