Opole na jeden dzień. Co zobaczyć w stolicy polskiej piosenki? TOP 11 atrakcji i miejsc do odwiedzenia niemal za darmo! Wybierzecie się?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Od Katowic dzieli je dosłownie 1,5 godziny drogi samochodem, a atrakcji co niemiara. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć w Opolu. Zadbaliśmy też o Wasz budżet - większość z wymienionych atrakcji jest darmowa. Skusicie się? Zapraszamy!
Od Katowic dzieli je dosłownie 1,5 godziny drogi samochodem, a atrakcji co niemiara. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć w Opolu. Zadbaliśmy też o Wasz budżet - większość z wymienionych atrakcji jest darmowa. Skusicie się? Zapraszamy! fotopolska.eu
Zastanawiacie się co robić w wolny dzień? Marzy Wam się ciekawa wycieczka, ale nie chcecie wydawać za dużo pieniędzy? Widzieliście już wszystko na Górnym Śląsku? Świetnie się składa, bo dziś zapraszamy Was do stolicy polskiej piosenki - Opola! Od Katowic dzieli je dosłownie 1,5 godziny drogi samochodem, a atrakcji co niemiara. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć w Opolu. Zadbaliśmy też o Wasz budżet - większość z wymienionych atrakcji jest darmowa. Skusicie się? Zapraszamy!

Spis treści

Opole. Stolica polskiej piosenki

Opole, stolica województwa opolskiego, jest jednym z najstarszych miast w Polsce, które w 2017 roku świętowało 800-lecie istnienia. W każdym jego zakątku można odnaleźć piękno historyczne, ukryte w zabytkowych kamienicach i wąskich uliczkach starego miasta.

Symboliczną pozostałością przeszłości Opola jest charakterystyczna XIV- wieczna Wieża Piastowska, pełniąca niegdyś rolę strażnicy rycerskiej. Obecnie wnętrze wieży jest domem dla multimedialnej wystawy poświęconej historii Opola, a z jej szczytu można podziwiać panoramę całego miasta.

Co zobaczyć w Opolu? Oto TOP 11 miejsc do odwiedzenia:

- Współczesne Opole harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością, naukę z biznesem. To dynamiczne miasto akademickie, w którym powstają innowacyjne projekty, znajdujące zastosowanie zarówno w krajowych, jak i zagranicznych firmach. Turyści i inwestorzy mogą korzystać z rozwiniętej infrastruktury, a w mieście działa także sieć wypożyczalni rowerowych - chwali się Urząd Miasta Opole.

Opole raz do roku zamienia się w stolicę polskiej piosenki. Wszystko to za sprawą Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, który od lat 60. jest głęboko zakorzeniony w tożsamości Opola. Nic więc dziwnego, że nowe hasło promocyjne miasta brzmi "Przebojowe Opole", bezpośrednio nawiązując do tej tradycji.

Muzyczne dziedzictwo Opola doprowadziło do powstania Muzeum Polskiej Piosenki - jedynego takiego miejsca w Polsce. To centrum wiedzy o polskiej muzyce od lat 20. ubiegłego wieku do współczesności. Oprócz bogatego zbioru pamiątek, zwiedzający mają możliwość skorzystania z muzycznych ścian z możliwością odsłuchania największych hitów, budki do nagrywania własnych piosenek i wirtualnych przymierzalni.

- Opole to także doskonałe miejsce, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w naturze. Wyspa Bolko i Pasieka, otoczone rzeką Odrą, stanowią zielone płuca miasta. To miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu, gdzie można znaleźć jedną z największych atrakcji turystycznych - ogród zoologiczny z różnorodnymi gatunkami zwierząt, w tym unikalnymi gorylami nizinymi, uchatkami kalifornijskimi, gepardami, żyrafami, flamingami i lemurami - zachęca do wycieczki Urząd Miasta Opole.

Opole to miasto, które warto odwiedzić i poznać. Bez względu na porę roku zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców. W Opolu każdy odnajdzie swój rytm!

Od Katowic dzieli je dosłownie 1,5 godziny drogi samochodem, a atrakcji co niemiara. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć
Od Katowic dzieli je dosłownie 1,5 godziny drogi samochodem, a atrakcji co niemiara. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć w Opolu. Zadbaliśmy też o Wasz budżet - większość z wymienionych atrakcji jest darmowa. Skusicie się? Zapraszamy! Danuta Pałęga Dziennik Zachodni

Jeden dzień w Opolu. Co warto zobaczyć? Oto nasze propozycje!

Z Katowic do Opola dojechać można samochodem w niecałe 1,5 godziny. To naprawdę doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę. Miasto oferuje całą gamę atrakcji i wrażeń, które można ze sobą połączyć w plan zapadającej na długo w pamięci wyprawy!

Opole jest idealne zarówno na samotną eskapadę, romantyczny wyjazd z ukochaną osobą, rodzinną wycieczkę czy spontaniczną wyprawę z grupą przyjaciół. Wybraliśmy 11 ciekawych miejsc, które można odwiedzić w stolicy piosenki zupełnie za darmo lub za naprawdę niewielką opłatą.

Zwróciliśmy też szczególną uwagę, aby miejsca, które proponujemy, były ze sobą dobrze skomunikowane. Tak, żebyście mogli zobaczyć je w jeden dzień. Do większości dotrzecie pieszo. Opole jest jednak świetnie rozwinięte komunikacyjnie, możecie zatem, kiedy wystąpi taka potrzeba, poruszać się po nim autobusem miejskim.

1. Starówka i rynek w Opolu

Opolski rynek to pierwszy i obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego turysty. Dlaczego? Nasz odpowiedź może brzmieć banalnie, ale przede wszystkim dlatego, że jest piękny i pełen historii. Plac rynkowy otaczają kamieniczki, pomalowane na pastelowe kolory. W jednej z nich mieści się punkt Informacji Turystycznej, gdzie w okazyjnych cenach można zaopatrzyć się w pamiątki: pocztówki, magnesy na lodówkę czy książki.

W sercu rynku stoi ratusz we włoskim stylu oraz pomnik księcia Kazimierza I Opolskiego na koniu. Można też zobaczyć charakterystyczny słup z drogowskazami - miastami partnerskimi. Dowiemy się, ile kilometrów dzieli Opole z między innymi Grasse we Francji, Roanoke County w USA, Ateny w Grecji czy Poczdam w Niemczech.

Jeśli turyści przysiądą na jednej z ławek, w samo południe usłyszeć mogą wygrywany z wieży ratuszowej hymn Opola.

- Najbardziej charakterystycznym elementem Ratusza jest 65-metrowa wieża, z której szczytu codziennie w południe odgrywany jest hymn Opola. Tu swoją siedzibę mają obecnie władze miasta - czytamy na stronie Urzędu Miasta Opole.

W przeszłości opolski rynek tętnił życiem dzięki licznie rozstawionym kramom i budkom. Obecny wygląd zyskał w wyniku odbudowy miasta po II wojnie światowej, gdy Opole powstawało z gruzów. Ocalało tylko kilka kamienic, które zostały starannie odrestaurowane w XVIII-wiecznym stylu barokowym.

Prace te były tak skuteczne i precyzyjne, że dwanaście spośród tych kamienic zostało wpisanych na listę zabytków architektury. Najstarszą z nich jest średniowieczna kamienica o numerze 1, znana jako Kamienica pod Lwem. W 1655 roku hrabia von Oppersdorf przyjął w niej króla Jana Kazimierza, gdy ten zwołał słynną konwokację stanów w Opolu.

Inną ważną kamienicą jest ta, w której w latach 60. XX wieku działał słynny Teatr 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego, wybitnego reformatora teatru, który przez kilka lat tworzył w Opolu.

2. Wyspa Bolko

Opolanie wprost kochają to miejsce! Nie bez przyczyny zyskało miano zielonych płuc miasta. Można tu odetchnąć świeżym powietrzem, przysiąść na licznych ławkach lub poleżeć wśród traw.

- Przed wiekami zwana była Kępą, potem - na cześć piastowskiego księcia władającego tymi ziemiami – Bolkową Kępą. Od 1910 roku jest parkiem miejskim. Od północy i wschodu jej granicę stanowi rzeka Odra, od zachodu Kanał Ulgi, a od północnego zachodu - pozostałość Kanału Wińskiego. Od strony centrum miasta, w pobliżu którego się znajduje, na Bolko można dostać się mostem dla pieszych i rowerów na Odrze – idąc z Wyspy Pasieki. Na Bolko prowadzi też most na Kanale Ulgi i ul. Parkowa biegnąca przy kanale - instruuje Urząd Miasta Opola.

Wyspa Bolko stanowi też świetny teren do uprawiania sportów: jazdy na rowerze, rolkach, biegania czy ćwiczeń. Można tu potrenować jogę, relaksację albo zorganizować rodzinny piknik.

3. Wieża Piastowska

Wieża Piastowska w Opolu to jeden z obrazów, które przychodząc na myśl jako pierwsze skojarzenie o tym mieście. To właśnie ona góruje nad amfiteatrem i rzuca się w oczy podczas transmisji koncertów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Wieża ma 35 metrów wysokości, a ze szpicą około 42 m. Niegdyś pomagała wypatrzeć wroga, zbliżającego się do murów miejskich, dziś w jej wnętrzach działa muzeum i punkt widokowy, niemal oblegany przez lokalnych fotografów.

- Pochodzi najpewniej z końca XIII albo – jak wskazują ostatnie badania – z połowy XIV wieku. Wznoszona była za czasów wielkiego budowniczego miasta, księcia Bolka I. Dziś to jedyna pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim, rozebranym w 1928 roku - informuje Urząd Miasta Opole.

Wewnątrz wieży w dawnych wiekach mieściły się loch, kuchnia, izba, sala i wartownia. W ostatnich latach Wieżę Piastowską gruntownie wyremontowano i wyposażono m.in. w multimedialne ekspozycje dotyczące m.in. historii Opola i Zamku.

4. Muzeum Polskiej Piosenki i Amfiteatr Tysiąclecia

Kilka kroków od rynku mieści się Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, które działalność rozpoczęło w 2016 roku. Jeżeli chcecie zaoszczędzić kilka złotych na biletach, we wtorki wstęp na ekspozycję stałą jest bezpłatny. Warto odwiedzić to miejsce, pełne multimedialnej historii i muzyki z różnych dekad.

- W Muzeum Polskiej Piosenki miłośnicy festiwali opolskich znajdą szczegółowe informacje na temat każdej edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach
- W Muzeum Polskiej Piosenki miłośnicy festiwali opolskich znajdą szczegółowe informacje na temat każdej edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej mogą spędzać wiele godzin oglądając reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce dedykowane modzie estradowej, w którym zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd, i w którym można się w nie wirtualnie przebierać - czytamy na stronie internetowej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Danuta Pałęga Dziennik Zachodni

Do muzeum wchodzi się z aparatem, skomunikowanym z poszczególnymi ekspozycjami, i słuchawkami. Ludzie radia, telewizji i prasy opowiadają o hitach z najwyższych miejsc list przebojów, które na przestrzeni dziesiątek lat nuciła cała Polska. Jest też mnóstwo anegdot, które bawią lub wzruszają do łez.

- W Muzeum Polskiej Piosenki miłośnicy festiwali opolskich znajdą szczegółowe informacje na temat każdej edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej mogą spędzać wiele godzin oglądając reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce dedykowane modzie estradowej, w którym zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd, i w którym można się w nie wirtualnie przebierać - czytamy na stronie internetowej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zajrzeć też do Amfiteatru Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się KFPP. Budynkiem zarządza Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (NCPP).

5. Spacer bulwarami nad Odrą

Zaraz za budynkiem Muzeum Polskiej Piosenki zejść można na opolskie bulwary nad Odrą. Można tu przysiąść na ławce albo pospacerować, podziwiając fragmenty panoramy miasta. Szum wiatru w zielonych liściach drzew, spokojny nurt rzeki, śpiew ptaków... Warto zwrócić uwagę na to miejsce, jeśli po intensywnym zwiedzaniu zapragniemy chwili odpoczynku i regeneracji sił.

Spacer bulwarami doprowadzi do Parku Nadodrzańskiego. Mnóstwo w nim miejsc do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Są tu siłownie pod chmurką, plac zabaw, ławki i zielone polany. Jeśli marzycie o pikniku, to miejsce sprawdzi się na niego w stu procentach!

6. Wzgórze Uniwersyteckie

Tuż przy gmachu Uniwersytetu Opolskiego, wśród wypielęgnowanych krzewów i traw, spotkać można takie osobistości jak Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Czesław Niemen czy Marek Grechuta. Oczywiście, są to słynne pomniki-rzeźby, które czynią Skwer Artystów jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Opolu.

- Wzgórze zwano też Wojciechowym, bo według miejskiej legendy tu właśnie nawracał na wiarę chrześcijańską, chrzcił i nauczał u schyłku X w. biskup Pragi, przyszły święty - Wojciech. A gdy zabrakło mu wody do chrztu, uderzył pastorałem w ziemię i wytrysnęło z niej cudowne źródło, którego woda leczyła różne dolegliwości - podaje Urząd Miasta Opole.

W miejscu źródła, za budynkiem uniwersytetu, stoi dziś niewielka studzienka z piękną, ażurową, kutą z żelaza kopułą nad kamienną cembrowiną.

7. Most Groszowy "Zielony Mostek" i Opolska Wenecja

Nieopodal rynku i dworca PKP rozciąga się Opolska Wenecja, czyli kanał Młynówka. Miejskie legendy głoszą, że nazwa wzięła się od zaplecza gospodarczego miasta. Niegdyś w tym miejscu działały młyny. Na obu jego brzegach przygotowano wygodne siedziska i klimatyczne oświetlenie, które wieczorem sprawia wrażenie najbardziej przytulnego miejsca w całym Opolu!

Mimo bliskości jednej z chętniej uczęszczanych ulic miasta, przy Młynówce można odpocząć. Wszystko to za sprawą zieleni, która otacza i poniekąd odgradza to miejsce od zgiełku jezdni. Ścieżki wyłożone są kostką brukową, nad głowami majaczą bujne korony drzew, a po samych wodach kanału stadkami dryfują kaczki.

Nad Młynówką zawieszony jest też Most Groszowy, jedno z najsłynniejszych i najbardziej romantycznych miejsc w mieście. Skąd wzięła się jego nazwa? Otóż kilkaset lat wstecz pobierano tu opłatę za przejście, która wynosiła dokładnie 1 grosz. Współcześnie opolanie i turyści nazywają go jednak "Zielony Mostek" lub "Mostek Zakochanych". Pary przychodzą tu zawiesić kłódkę z inicjałami na znak swojej wiecznej miłości.

8. Fontanna Opolska Ceres na Placu Ignacego Daszyńskiego

Opolska Ceres jest jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta. Podziwiać ją można na Placu Daszyńskiego, zlokalizowanym nieopodal Dworca Głównego PKP i ulicy Krakowskiej - najbardziej charakterystycznego deptaku w Opolu. Niegdyś w tym miejscu mieściły się pola i ogrody, a w granice miasta włączone zostało dopiero w XIX wieku.

Plac zaaranżowano w 1904 roku, a w 1907 stanęła na nim fontanna z rzeźbą w stylu secesyjnym. Autorem dzieła jest berliński rzeźbiarz Edmund Gromansky.

Na wierzchołku fontanny znajduje się Ceres, bogini urodzaju, która pierwotnie miała reprezentować Minerwę, rzymską boginię sztuki i rzemiosła. Ceres trzyma w ramionach swoją córkę Prozerpinę, a u podnóży pomnika znajdują się postacie symbolizujące główne dziedziny przemysłu w Opolu. Widoczne są dwie kobiety trzymające snopy zboża i owoce, które symbolizują rolnictwo, mężczyzna z sieciami, reprezentujący rybołówstwo, oraz górnik z kilofem, nawiązujący do przemysłu cementowego, którym Opole słynęło w XIX i XX wieku.

9. Stawek Barlickiego

To urokliwe miejsce niemal w samym sercu miasta z widokiem na wieżę ratusza. Ukrywa się na Wyspie Pasieka, nieopodal amfiteatru, wśród zielonych gałęzi rozrośniętych wierzb. Kiedyś w tym miejscu istniała fosa, otaczająca Zamek Piastowski. Dziś można przysiąść na jednej z wielu ławek, odpocząć, zrelaksować się, a nawet nakarmić kaczki.

- Dawniej latem po stawku pływały łódki, a zimą był on zamieniany w lodowisko: profesjonalne, bo ze sztucznym oświetleniem, szatnią, urządzeniem do nawadniania - czytamy na stronie Urzędu Miasta Opole.

Tuż obok stawu z fontanną obok spostrzec można piękny Domek Lodowy z 1909 roku. Drewniany budynek właściwie nie ucierpiał w czasie II wojny światowej. Po niej siedzibę miało w nim PTTK, schronisko młodzieżowe, kawiarnia, a obecnie restauracja.

10. Pomnik Karola Musioła nad Młynówką

To miejsce jest jednym z najbardziej charakterystycznych w ścisłym centrum Opola. Pomnik Karola Musioła ustawiono w 2008 roku zaraz obok mostu nad Młynówką. Głównego bohatera nikomu w mieście przedstawiać nie trzeba - jest to postać przez wszystkich doskonale znana i uwielbiana!

Papa Musioł, jak pieszczotliwie go nazywano, przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza Opola. Był inicjatorem budowy amfiteatru i aktywnie wspierał, razem z dziennikarzami Polskiego Radia, organizację I Festiwalu Piosenki Polskiej.

Pomnik przedstawia go takim, jakim został zapamiętany przez opolan. Z rozwianym krawatem, okularami na nosie, jak zwykle w biegu, z teczką pełną dokumentów...

11. Restauracja Radiowa

A kiedy po wędrówkach i zwiedzaniu zakamarków Opola zgłodniejecie, na pyszny i niedrogi obiad zapraszamy Was do Restauracji Radiowa przy ulicy Strzelców Bytomskich 8. Nazwa nie wzięła się z przypadku, lokal od lat 70-tych ma ścisłe powiązanie z muzyką. Początkowo działał tu klub "Arlekin", do dziś serdecznie wspominany przez mieszkańców.

A kiedy po wędrówkach i zwiedzaniu zakamarków Opola zgłodniejecie, na pyszny i niedrogi obiad zapraszamy Was do Restauracji Radiowa przy ulicy Strzelców
A kiedy po wędrówkach i zwiedzaniu zakamarków Opola zgłodniejecie, na pyszny i niedrogi obiad zapraszamy Was do Restauracji Radiowa przy ulicy Strzelców Bytomskich 8. Nazwa nie wzięła się z przypadku, lokal od lat 70-tych ma ścisłe powiązanie z muzyką. Początkowo działał tu klub "Arlekin", do dziś serdecznie wspominany przez mieszkańców.

W Radiowej na przestrzeni lat gościły największe sławy polskiej sceny kulturalnej i rozrywkowej, m.in.: Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Bogusław Mec, Maciej Orłoś, Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski, Stanisław Tym, Marek Sierocki, Marcin Daniec i wielu, wielu innych. Danuta Pałęga Dziennik Zachodni

W Radiowej na przestrzeni lat gościły największe sławy polskiej sceny kulturalnej i rozrywkowej, m.in.: Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Bogusław Mec, Maciej Orłoś, Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski, Stanisław Tym, Marek Sierocki, Marcin Daniec i wielu, wielu innych.

- W okresie opolskiego festiwalu można w Radiowej spotkać znanych polskich wykonawców, zdobyć ich autograf, a nawet, przy odrobinie szczęścia, sfotografować się ze swym idolem. Nasz ogródek, dzięki festiwalowym transmisjom radiowym i telewizyjnym staje się kontynuacją amfiteatralnej sceny - opowiadają właściciele.

Usiąść można w lokalu albo przyległym do niego zielonym ogródku. Wyjątkowej atmosfery temu miejscu dodaje też fakt, że w budynku mieści się Polskie Radio Opole.

Zapraszamy do Opola! Zobaczcie miejsca, które warto w nim zobaczyć, na wyjątkowych fotografiach

Nie przeocz

Zobacz także

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie