Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Opowiem Ci o zbrodni” RECENZJA: Bonda, Chmielarz, Puzyńska, Kuźmińscy, Guzowska i Brejdygant napisali opowiadania o prawdziwych zbrodniach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Fot. telewizja CI Polsat/Artur Wyrzykowski
„Opowiem ci o zbrodni” to wyjątkowy projekt. W telewizji Crime+Investigation Polsat (CI Polsat) można oglądać serial dokumentalny o takim tytule, a niedawno ukazała się również książka. Jest to antologia opowiadań kryminalnych. W projekcie uczestniczą Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Wojciech Chmielarz i Igor Brejdygant.

Najlepsi polscy autorzy powieści kryminalnych opowiadają o prawdziwych zbrodniach w każdą środę – na antenie CI Polsat. Serial liczy sześć odcinków. Do tej pory stacja pokazała trzy - z udziałem Katarzyny Bondy, Wojciecha Chmielarza i Katarzyny Puzyńskiej.

Przygotowując się do udziału w programie, pisarze zapoznali się z aktami sądowymi wybranych przez siebie spraw. Dlatego mówią m. in. o tym gdzie, kiedy i dlaczego doszło do morderstwa.

Opowiem ci o zbrodni - nowy serial dokumentalny. Autorzy kryminałów opowiedzą o prawdziwych zbrodniach

Swoje historie autorzy również spisali i tak powstał zbiór opowiadań kryminalnych inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami – książka „Opowiem Ci o zbrodni”. To sześć opowiadań, sześć ludzkich tragedii, sześć głośnych morderstw, które wstrząsnęły opinią publiczną w Polsce. Są to: brutalne zabójstwo maturzysty Tomka Jaworskiego w 1997; historia kobiety, która z chciwości zamordowała swojego konkubenta, a zwłoki rozczłonkowała i rozpuściła w kwasie; morderstwo z chorobliwej zazdrości 22-letniej studentki z Bydgoszczy; wstrząsający potrójny mord w Boże Narodzenie 1976 roku; wyjątkowo okrutne morderstwo mężczyzny i kobiety w Dąbrowie Górniczej w 2000 roku oraz zbrodnia inspirowana czynami seryjnego mordercy Teda Bundy’ego i teledyskiem rapera Ice Cube’a.

Opowiadania napisane przez pisarzy są nie tylko fabularyzowanymi historiami bardzo mocno opartymi na faktach, ale przede wszystkim próbą nakreślenia okoliczności, które doprowadziły do morderstwa, pokazania motywacji sprawców – słowem: próbą zrozumienia tego, co niezrozumiałe i niewyobrażalne, czyli zbrodni.

Wszystkie opowiadania to wstrząsające historie. Co jednak ciekawe, nie wszyscy autorzy zdecydowali się na znany czytelnikom ich kryminałów styl opowiedzenia o prawdziwej zbrodni. Zaskakującą i nietypową koncepcję na opowiadanie przyjął Wojciech Chmielarz. Katarzyna Bonda postawiła na lakoniczny, ascetyczny wręcz styl świetnie oddając ładunek emocjonalny w swojej historii. Małgorzata i Michał Kuźmińscy z kolei bardzo analitycznie i dogłębnie podeszli do opowiadanej przez siebie historii dzięki czemu mocno poruszają czytelnika. Marta Guzowska wplotła w opowiadanie swoje pytania i wątpliwości, a zakończyła mocnym uderzeniem.

Opowiem ci o zbrodni: Nowy serial na CI Polsat. O jakich zbrodniach będą mówić autorzy kryminałów?

W tej książce nie ma jednak lepszych i gorszych opowiadań, bo za każdym kryje się prawdziwa zbrodnia i prawdziwi ludzie. Rodziny ofiar, o których piszą autorzy, żyją, pamiętają o tragedii, która ich spotkała i złamała im życie. Skazani za morderstwa odsiadują wyroki, niektórzy wkrótce wyjdą na wolność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo