"Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi". Tu...

  "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi". Tu wasze pociechy znajdą inspirację RECENZJA

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi" to 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat. Ta świetnie zilustrowana książka spodoba się chłopcom, a także dziewczynkom, którzy szukają inspiracji do tego, kim chcieliby być w życiu.
  "Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi". Tu wasze pociechy znajdą inspirację RECENZJA
  Książka Bena Brooks'a jest odpowiedzią na niezwykle popularne "Opowieści na dobranoc dla małych buntowniczek", gdzie również przedstawiono sto opowieści o niezwykłych kobietach. Obie pozycje świetnie się uzupełniają i choć wydana przez wydawnictwo K.K. Liber książka przeznaczona jest dla chłopców, to z powodzeniem spodoba się i dziewczynkom.

  Na każdej rozkładówce książki mamy historię danej postaci w skondensowanej formie i jej wizerunek stworzony przez rysownika Quintona Wintera. Rysunki są dopracowane i zrobione z pomysłem, często nawiązują w sposób humorystyczny do opisywanego bohatera.

  Wśród znanych postaci takich jak John Lennon, Bill Gates, Barack Obama czy Salvador Dali pojawiają się mniej znani ludzie, których historie są nie mniej pasjonujące i inspirujące.

  Ben Brooks stworzył książkę, w której nie ma tematów tabu, nie ma dyskryminacji i uprzedzeń, przedstawione osoby miały różne poglądy na świat, ale to za swój upór w dążeniu do celu znalazły się wśród stu inspirujących postaci. Bohaterowie tych krótkich opowieści wielokrotnie przełamywały stereotypy i konwenanse swojej epoki. Brooks pokazuje, że mężczyźni nie muszą wykonywać tylko "męskich" zawodów, żeby odnieść sukces i odnaleźć akceptację w społeczeństwie, ale mogą być wrażliwymi muzykami, roztrzepanymi malarzami czy łagodnymi ekologami. To nie zawód świadczy o człowieku, a to jak odnosi się do świata i innych ludzi.

  Opowieść o każdej postaci może służyć jako ciekawa "bajka" na dobranoc. Można je też czytać w chwilach trudnych dla dziecka, by podbudować jego samoocenę i zachęcić do rozwijania samego siebie. Warto też podczas lektury tłumaczyć dziecku, że nie trzeba stać się gwiazdą światowego formatu, by zrobić wiele dobrego dla ludzi, których ma się wokół. Te historie mają być inspiracją, a nie celem samym w sobie i pomóc chłopcom w zostaniu, kim tylko chcą.

  Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi, Ben Brooks, il. Quinton Winter, przeł. Julia Tokarczyk, wyd. K.E. Liber, 2018 (wiek: 8+).

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo