Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opóźnione inwestycje w Katowicach? Lista jest długa. To m.in. nowy dworzec przy Sądowej, kompleks Nova Silesia, przebudowa węzła Piotrowice

JPP
Budowę hotelu Qubus w Katowicach wstrzymano. Termin jej ukończenia jest pod znakiem zapytania
Budowę hotelu Qubus w Katowicach wstrzymano. Termin jej ukończenia jest pod znakiem zapytania Justyna Przybytek-Pawlik
Budowę hotelu Qubus w Katowicach wstrzymano, więc pod znakiem zapytania jest termin jej ukończenia wyznaczony na kwiecień przyszłego roku. To jednak niejedyna inwestycja realizowana w Katowicach, która ma lub będzie miała poślizg. Opóźnia się otwarcie nowego dworca autobusowego przy ulicy Sądowej i zakończenie budowy dwóch centrów przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu. Spóźniona o rok od pierwotnego terminu jest też przebudowa węzła Piotrowice, a o pół roku – budowa kompleksu Nova Silesia w miejscu dawnego hotelu Silesia

Opóźnione inwestycje w Katowicach? Lista jest naprawdę długa. To m.in. nowy dworzec przy Sądowej, kompleks Nova Silesia, przebudowa węzła Piotrowice, basen w Zadolu

Spóźnione inwestycje? W Katowicach inwestuje się na potęgę, więc i zmiany terminów ukończenia inwestycji to nic niezwykłego. Poślizgi są zarówno przy miejskich, jak i przy prywatnych projektach. Aktualnie w stolicy aglomeracji śląskiej wstrzymano budowę hotelu przy ulicy Moniuszki. Inwestorem jest Hotel Inwest, a obiekt ma działać pod marką Qubus. Powodem przestoju na placu budowy ma być pandemia koronawirusa. Jak słyszymy od przedstawicieli sieci to „ruch tymczasowy”, ale nie wiadomo kiedy uda się wznowić prace.

Nie przegap

To jednak niejedyna inwestycja realizowana w Katowicach, która ma lub będzie miała poślizg. Opóźnia się otwarcie nowego dworca autobusowego przy ulicy Sądowej – budowa zakończyła się w styczniu tego roku, ale z dworca za około 60 mln zł wciąż nie odjechał żaden autobus i nie wiadomo, kiedy to się stanie. Katowiccy urzędnicy (to inwestycja miejska dofinansowana z pieniędzy unijnych) deklarują, że otwarcie nastąpi w trzecim kwartale tego roku (wcześniej utrzymywali, że w drugim), ale konkretnych dat nadal nie ogłoszono.

Później niż planowano zakończą się też budowy dwóch centrów przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu. Pierwotnie planowano, że nastąpi to w połowie tego roku, potem termin przesunięto na wakacje, teraz na jesień. Powodem jest pandemia koronawirusa i – jak tłumaczą katowiccy urzędnicy – problemy z dostawami materiałów na budowy.

Znacznie większy poślizg ma przebudowa węzła Piotrowice na skrzyżowaniu DK81 i ulicy Armii Krajowej. Inwestycja za około 67 mln zł trwa od 2018 roku i miała zakończyć się na koniec 2019 roku. Nic z tego, bo prace budowlane wciąż trwają i na szybki finał się nie zanosi. Terminy już dwukrotnie przesuwano, a ten najbardziej aktualny to koniec tego roku. Tu jednak opóźnienie nie jest spowodowane przez pandemię koronawirusa, a przez fakt, że prace prowadzone są pod ruchem, do tego na ważnej w ruchu lokalnym i tranzytowym drodze.

Nie przeocz

W miejscu dawnego hotelu Silesia wciąż straszy pusty plac, a budowa basenu w Zadolu wciąż stoi

Spóźniona o ponad pół roku od pierwotnego terminu jest też budowa kompleksu Nova Silesia w miejscu dawnego hotelu Silesia w centrum Katowic. Jeszcze rok temu inwestor – firma Vastint – utrzymywał, że realizacja dwóch biurowców i hotelu przy ulicy Skargi rozpocznie się na początku 2020 roku. Ale już na początku tego roku ogłoszono, że w marcu 2020 firma dopiero wystąpi o pozwolenie na budowę. Ostatecznie wniosku nie złożono, a inwestor wciąż dopracowuje projekt kompleksu.

W terminie nie rozpoczęła się też miejska inwestycja na Tylnej Mariackiej. Od połowy tego roku miały tu być stawiane automatyczne, wielopoziomowe parkingi typu smart za niespełna 20 mln zł, a tymczasem na Tylnej nic się nie dzieje. Powód? To dość skomplikowane. Generalnie miasto zamierzało wydać na realizację inwestycji decyzję o warunkach zabudowy, a potem pozwolenie. Tyle że w sprawie najpierw pojawiły się uwagi do postępowania administracyjnego, następnie skargi. I tak temat trafił zarówno do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jak i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Okazało się, że zamiast „wuzetki”, potrzeba decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a dopiero potem można składać wniosek o pozwolenie na budowę….

Nie przeocz

Do listy spóźnionych inwestycji w Katowicach trzeba również dodać budowę basenu w Zadolu. Ta inwestycja rozpoczęła się w terminie, ale w ubiegłym roku miasto zerwało kontrakt z wykonawcą właśnie ze względu na opóźnienia w realizacji. Trzeba było ogłosić nowy przetarg na dokończenie inwestycji, ale prac jeszcze nie wznowiono.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera