Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oppo Reno3 Pro – smartfon prawie flagowy. I w zaskakującej cenie. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Oppo
Oppo wprowadziło na rynek kolejną, trzecią już generację swoich średniaków z serii Reno. Najmocniejszym smartfonem serii jest Reno3 Pro. Urządzenie zwraca uwagę niebanalnym designem, jest świetnie wykonane i do tego bardzo wydajne. Brzmi jak recepta na sukces? Owszem, jest kilka słabych punktów, ale całość… No cóż, przeczytajcie, dlaczego Oppo Reno3 Pro może stać się jednym z tegorocznych hitów.

Oppo przy okazji kilku poprzednich premier pokazało, że potrafi odważnie wprowadzać nowe rozwiązania do smartfonów – od „płetwy rekina” (czyli wysuwanego z obudowy modułu z aparatem) po bodaj najszybsze na rynku ładowanie. W przypadku Reno3 Pro mamy jednak do czynienia z bardziej konserwatywnym podejściem do projektowania smartfonów, choć i tu Oppo potrafiło zaskoczyć.

Wzornictwo i jakość wykonania

Design smartfonu zdecydowanie przykuwa uwagę. W mojej ocenie wersja, którą testowałem – Starry Blue – jest kolorystycznie atrakcyjniejsza od drugiego wariantu, czyli klasycznego, czarnego. Niebieski kolor, bardzo intensywny w dolnej części smartfonu, płynnie przechodzi w znacznie jaśniejszą, niemal białą barwę w górnej części. Co więcej, przejście koloru jest widoczne także na aluminiowych ramkach. Wygląda to po prostu świetnie. Tył urządzenia jest lekko matowy, dzięki czemu nie „łapie” tak bardzo odcisków palców, zaś boki – zarówno z przodu jak i z tyłu – są zaokrąglone. Urządzenie jest do tego bardzo smukłe i – jak na dzisiejsze standardy – dość lekkie, co tylko podkreśla pozytywne wrażenia. Nie ma jednak róży bez kolców – obudowa Reno3 Pro nie jest wodoszczelna.

Zobacz, jak wygląda Oppo Reno3 Pro i jakie robi zdjęcia:

Z tyłu urządzenia znajduje się poczwórny aparat główny wraz z podwójną diodą LED. Na dolnej ramce producent umieścił port USB typu C, jeden z dwóch głośników stereo (z technologią Dolby Atmos), mikrofon oraz tackę na dwie karty nanoSIM. Na górnej ramce znajduje się tylko drugi mikrofon. Z prawej strony jest przycisk zasilania, z lewej zaś – klawisze głośności. Na froncie, na krawędzi nad ekranem jest drugi głośnik. Z kolei w lewym górnym rogu znajduje się „wtopiony” w wyświetlacz przedni aparat. Jak widać, nie ma audiojacka 3,5 mm, a w zestawie są słuchawki ze złączem USB typu C.

Wyświetlacz

Chroniony przez szkło Gorilla piątej generacji wyświetlacz ma przekątną 6,5 cala, rozdzielczość 2400 x 1080 p (zagęszczenie pikseli na poziomie 402 ppi) i proporcjach 20:9. Jest wsparcie dla standardu HDR10+. To AMOLED o częstotliwości odświeżania 90 Hz (można ją obniżyć do 60 Hz), który zajmuje 93,4 proc. frontu smartfonu. Ekran jest niezwykle jasny – typowa wartość to 500 nitów w trybie normalnym i 800 nitów w trybie HBM. Natomiast maksymalna jasność – jak podaje producent – to aż 1100 nitów! Te wartości mówią same za siebie – nawet w silnym słońcu wyświetlacz jest świetnie widoczny. I jak to w technologii AMOLED bywa – kontrast wynosi 5000000:1.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Producent chwali się także certyfikatem TÜV Rheinland Low Blue Light; Reno3 Pro posiada niski poziom emisji niebieskiego światła. Choć smartfon cenowo pozycjonowany jest w klasie mid-range, wyświetlacz to półka premium. Dodajmy, że pod ekranem znajduje się czytnik odcisków palców. Jest jeszcze szybszy i skuteczniejszy od poprzedniej wersji, a nowa technologia mikrosoczewek zastosowana w czytniku linii papilarnych zmniejsza grubość modułu o 91 proc. i jednocześnie zwiększa obszar odblokowania o 10 proc. Oczywiście jest też funkcja wyświetlania informacji na wyłączonym ekranie – Alway on Display.

Procesor i system

Procesor to wykonany w 7-nanometrowej litografii, średniopółkowy Snapdragon 765G (2,4 GHz). Układ współpracuje z modemem X52 – w przypadku wersji na polski rynek nie mamy jednak do czynienia z obsługą 5G. Producent zastosował w Reno3 Pro wielowarstwowy system chłodzenia cieczą, który skutecznie odprowadza ciepło zarówno z procesora, jak i ekranu. I rzeczywiście, urządzenie nie nagrzewa się nawet pod większym obciążeniem. GPU? Adreno 620. To dobry zestaw do mobilnego grania. Jakby tego było mało, smartfon posiada aż 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej w standardzie UFS 2.1. To zestawienie prosto z półki premium. Co więcej, Snapdragon 765G jest tak wydajny, że szybko zapomnimy o tym, że mimo wszystko to nie jest topowy procesor.

ZOBACZ: Oppo Reno2. Test, recenzja

Reno3 Pro pracuje pod kontrolą Androida 10 i ColorOS w wersji 7. Oppo stale rozwija swoją wizję Androida, a ColorOS jest jednym z najlepszych mobilnych interfejsów na rynku. Wielką zaletą ColorOS 7 są duże możliwości personalizacji – możemy np. zdecydować, jak chcemy kształt ikon; do wyboru są cztery, które możemy dodatkowo zmodyfikować (np. pomniejszając lub powiększając). Co jeszcze przynosi ColorOS 7? Jest tryb ciemny (i to tak skuteczny, że nawet aplikacja Facebooka pracuje w tym trybie), są efekty świetlne na ekranie (zastępujące nieobecną diodę powiadomień) czy wspomniana opcja przełączania między częstotliwością odświeżania ekranu (jest opcja automatyczny wybór). Nie zabrakło gestów (przesunięcie w dół na ekranie głównym wysuwa panel powiadomień bądź wyszukiwanie globalne, trzypalcowy zrzut ekranu, podnieś, aby wybudzić, automatycznie odbieraj połączenia przy uchu czy odwróć telefon, aby wyciszyć), inteligentnego asystenta (z lewej strony ekranu głównego), jest znany z poprzednich wersji inteligentny pasek boczny, który pozwala na uruchomienie np. „szybkich narzędzi”. Jest też oczywiście tryb Nie przeszkadzać.

Aparat i akumulator

Aparat główny Reno3 Pro składa się z czterech modułów. Sensor główny ma 48 MP i wśród opcji znajduje się 20-krotny zoom cyfrowy, redukcja szumów wspomagana przez AI, a optyczna stabilizacja obrazu wspierana jest przez EIS, czyli stabilizację elektroniczną. Aparat 8 MP odpowiada za zdjęcia szerokokątne (115°), a 13 MP to teleobiektyw z 5-krotnym zoomem hybrydowym. Jest też monochromatyczny czujnik głębi 2 MP. Tradycyjnie już w przypadku Oppo interfejs aparatu jest prosty i przejrzysty. Oprócz trybów Zdjęcie, Wideo, Portret i Ultra Night jest też tryb Ekspert (Pro), Panorama, Film poklatkowy, Zwolnione tempo, Naklejka oraz Obiektyw Google. Jakość zdjęć, do czego już producent z Dongguan zdążył przyzwyczaić, jest bardzo dobra. Zdjęcia mają odpowiednią kolorystykę (jest też opcja Olśniewający kolor), są szczegółowe, świetnie też pracuje tryb bokeh. Bardzo dobrze spisuje się 5-krotny zoom hybrydowy, skuteczny jest tryb nocny. Nieco gorzej (szczególnie w trybie auto) aparat radzi sobie ze zbliżeniami.

W przypadku wideo mamy do czynienia z ultrastabilizacją 2.0 (OIS i EIS) z dwoma trybami: zwykłym, z lepszą jakością obrazu i mniejszym poziomem stabilizacji i Pro z szerszym kadrem i większą stabilizacją. Aparaty wspierają funkcję wideo bokeh. Z przodu znajduje się kamerka 32 MP (f/2.4), także wspierana sztuczną inteligencją. I również spisuje się bardzo dobrze.

Oppo Reno3 Pro posiada akumulator o pojemności 4025 mAh. Ogniwo wspiera szybkie ładowanie VOOC 4.0 30W – rozładowany akumulator można naładować do pełna w niecałą godzinę. Czas pracy na jednym ładowaniu powinien wystarczyć – to jeden dzień dość intensywnej pracy, choć trzeba zauważyć, że akumulator rozładowuje się nieco szybciej niż w przypadku innych testowanych przeze mnie smartfonów Oppo, np. Reno2 czy Reno 10x zoom. Dodać też trzeba, że urządzenie nie wspiera ładowania indukcyjnego.

Podsumowanie

Oppo Reno3 Pro to smartfon ze średniej półki cenowej, jednak podczas użytkowania miałem wrażenie, że to urządzenie premium. Największe zalety to efektowne wzornictwo, topowa wręcz wydajność, świetny ekran (z odświeżaniem 90 Hz), bardzo dobry aparat, głośniki stereo, coraz lepszy ColorOS (z opcjami personalizacji). Wady? Brak wodoodporności, brak złącza 3,5 mm, brak wsparcia dla ładowania indukcyjnego, brak 5G. Cena Reno3 Pro? Smartfon kosztuje 2599 zł, co w mojej ocenie oznacza dobry stosunek ceny do jakości/możliwości. Werdykt: polecam.

Oppo Reno3 Pro specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 6,5-calowy AMOLED o rozdzielczości 2400 x 1080 p, częstotliwości odświeżania 90 Hz i proporcjach 20:9, 16 mln kolorów
  • Procesor: ośmiordzeniowy Snapdragon 765G (8 x Kryo 475)
  • Procesor graficzny: Adreno 620
  • Pamięć: 256 GB, 12 GB RAM
  • Aparat główny, poczwórny: 48 MP 1/2.0`, f/1.7, OIS, ultraszerokokątny 8 MP 115°, f/2.2, teleobiektyw 13 MP f/2.4, 5x hybrydowy zoom, czujnik głębi 2 MP monochromatyczny, f/2.4, dual LED, wideo: 4K w 30 fps, 1080p w 60/30 fps, 720p w 60/30 fps
  • Aparat przedni: 32 MP
  • Łączność: 4G (LTE), WiFi 5 (ac), Bluetooth 5.1, NFC, GPS z A-GPS, Beidou, Glonass, GALILEO, USB typu C, nanoSIM,
  • Czujniki: skaner odcisków palców pod ekranem, czujnik geomagnetyczny, światła, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop
  • Akumulator: 4025 mAh (szybkie ładowanie VOOC 4.0)
  • Wymiary: 159,4 x 72,4 x 7,7 mm
  • Waga: 171 gramów
  • System: Android 10, ColorOS 7

Twitter: @G_Lisiecki

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera