Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oppo Reno4, nowy smartfon ze średniej półki producenta z Dongguan. Mo Salah lubi to! Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Oppo
Nie tak dawno na naszym rynku pojawiły się średniopółkowe smartfony z serii Reno3, a Oppo już wprowadziło do Polski następców. Seria Reno4 liczy w sumie cztery modele – Reno4 Pro, Reno4, Reno4 Lite oraz Reno4 Z. Jak się spisuje na co dzień jeden z nowych smartfonów chińskiego producenta – Oppo Reno4 i co ma wspólnego z Mo Salahem? Zapraszam do recenzji.

Obudowa i wyświetlacz

Reno4 czeka na rynku trudne zadanie. Smartfon zmierzyć się bowiem musi nie tylko z konkurencją, ale także ze swoim, bardzo udanym, poprzednikiem. Oppo kontynuuje realizowanie koncepcji smukłego i niezbyt dużego – jak na obecne trendy – urządzenia ze średniej półki cenowej. Reno4 rzeczywiście jest lekki, smukły i bardzo dobrze leży w dłoni. Obudowa smartfonu wykonana została z tworzywa sztucznego. Tył jest lekko matowy, co sprawia korzystne wrażenie. Z tyłu znajduje się poczwórny aparat główny wraz z diodą LED, na lewej krawędzi producent umieścił odseparowane od siebie przyciski głośności oraz tackę na dwie karty nanoSIM i dodatkowo kartę pamięci microSD. Na prawej krawędzi znajduje się klawisz zasilania, na górnej – tylko mikrofon, natomiast na dolnej – drugi mikrofon, głośnik, port USB typu C oraz gniazdo audiojack 3,5 mm.

Zobacz, jak wygląda Oppo Reno4 i jakie robi zdjęcia:

Front Reno4 w 90,7 proc. zajmuje wyświetlacz, w którym znajduje się podwójne wycięcie na moduły przedniego aparatu. Na krawędzi łączącej ramkę z przednim panelem jest wąska szczelina na głośnik do rozmów telefonicznych. Ekran to OLED o przekątnej 6,4 cala, rozdzielczości FHD+ (zagęszczenie pikseli na poziomie 409 ppi), proporcjach 20:9 i częstotliwości odświeżania 60 Hz. To dobry wyświetlacz i w tej półce cenowej niczego więcej raczej nie dostaniemy. Jest odpowiednio nasycony kolorami, ma bardzo dobry kontrast i jest jasny – według producenta standardowa jasność to 430 nitów, ogólna jasność szczytowa – 600 nitów, zaś lokalna jasność szczytowa – 800 nitów. Dodajmy, że w ustawieniach do wyboru są dwa tryby kolorów ekranu: żywy (tryb P3 do lepszego wyświetlania barw) oraz delikatny (tryb sRGB).

Procesor i system

O ile ekran w Reno4 jest bardzo podobny do tego w Reno3, o tyle w przypadku procesora mamy wyraźną zmianę. Zamiast MediaTeka (12 nm), Reno4 napędza Qualcomm Snapdragon 720G, wykonany w 8-nanometrowym procesie technologicznym. Osiem rdzeni to odpowiednio 2 x 2,3 GHz Kryo 465 Gold oraz 6 x 1,8 GHz Kryo 465 Silver. Procesor graficzny: Adreno 618. Układ spisuje się co najmniej dobrze, podczas codziennej pracy nie ma mowy o żadnych spadkach wydajności, choć trzeba zaznaczyć, że nie jest to SoC, który bez żadnych problemów może obsłużyć najbardziej wymagające graficznie mobilne gry. Największe zastrzeżenie to brak modemu 5G, bo w tej półce cenowej łączność nowej generacji wcale nie jest już rzadkością. Pozostałe moduły łączności są i to na dobrym poziomie – dwuzakresowe WiFi, Bluetooth w wersji 5.1 i NFC do realizowania płatności zbliżeniowych. Pamięć to zestaw, który widzieliśmy już w Reno3 – 8 GB RAM i 128 GB ROM (w standardzie UFS 2.1).

Oppo Reno4 działa na Androidzie 10 z interfejsem ColorOS w wersji 7.2. Nakładka Oppo na system Google jest dużym atutem smartfonów producenta z Dongguan, pozwalając na sporą personalizację (możliwa jest na przykład zmiana wielkości i kształtu ikon, tapety zostały stworzone przez artystów, są też ruchome tapety Gravity), obsługę gestami (inteligentna obsługa bezdotykowa AirControl; odebranie w powietrzu, przewijanie w powietrzu, które działa m.in. z YouTube i Facebookiem). Wśród opcji jest też przycisk szybkiego powrotu (pozwala na obsługę innych aplikacji podczas grania), jest znany już dobrze inteligentny pasek boczny z dostępem do funkcji zrzutu ekranu (można go zrobić gestem, bądź „tradycyjnie” – przyciskami), nagrywania ekranu czy wybranych aplikacji. Oppo opracowało ponadto, wspólnie z duńskimi specjalistami audio z Epic Sound, „bibliotekę doświadczeń dźwiękowych”, które mają pomóc użytkownikowi zrelaksować się.

Aparat i akumulator

Oppo Reno4, podobnie jak poprzednik, otrzymał poczwórny aparat główny. Tworzą go szerokokątny sensor 48 MP (czujnik Sony IMX586), ultraszerokokątny 8 MP (119°), makro 2 MP oraz monochromatyczny 2 MP. Przyznam, że wolałbym jednak teleobiektyw (jest w Reno3) niż obiektyw makro. Z jakiegoś powodu jednak producenci stawiają właśnie na makro, które zwykle nie działają tak, jakby można oczekiwać. Jeśli jest dobre światło, to jeszcze nie jest źle, ale już w nieco gorszych warunkach te aparaty przestają być użyteczne. Z drugiej strony trzeba przyznać, że dwukrotny zoom cyfrowy daje radę i można z niego korzystać. O pięciokrotnym zapomnijcie. Dobrze spisuje się sensor główny, podobać się mogą zdjęcia z aparatu szerokokątnego, tradycyjnie też Oppo bardzo dobrze radzi sobie ze zdjęciami portretowymi (także z AI Color, z czarno-białym tłem) – zarówno z tylnego, jak i przedniego zestawu.

Wideo? 4K przy 30 fps, 1080p przy 30-60 fps, 720p przy 30-60 fps. Jest wideo monochromatyczne i slow-motion przy 960 klatkach na sekundę w aparacie głównym. Ultrastabilizacja 3.0 dostępna jest także w aparacie przednim, na nagraniach czasem jednak tego nie widać. Dodać warto, że zarejestrowane filmy edytować można w aplikacji Soloop. Mimo braku teleobiektywu oraz optycznej stabilizacji obrazu zestaw oceniam dobrze – Oppo nie schodzi poniżej co najmniej przyzwoitego poziomu.

Ogniwo Oppo Reno4 ma pojemność 4015 mAh i… jest wystarczające. Smartfon nie rozładowywał się w ciągu dnia, działał od 3-4 do 5 godzin na włączonym ekranie. Reno4 obsługuje szybkie ładowanie 30W VOOC Flash Charge 4.0. W kilkanaście (bliżej 20) minut można naładować akumulator do 50 procent, a cały – w nieco ponad godzinę. To duża zaleta.

Podsumowanie

Reno4 trzyma poziom średniopółkowych smartfonów producenta z Dongguan, ale jest raczej tylko ewolucją w stosunku do poprzednika nie przynosząc wielkich zmian. Podobać się może atrakcyjny design urządzenia. Smartfon ma ponadto dobry ekran i niezłą wydajność, także zestaw aparatów ma swoje zalety, podobnie jak szybkie ładowanie. Wady? Brakuje łączności 5G, a w fotograficznym zestawie nie ma teleobiektywu. Cena Oppo Reno4 to 1499 zł.

Na koniec ciekawostka dla piłkarskich fanów – Oppo wypuściło na rynek specjalną wersję Reno4. Reno4 Mo Salah Edition. Urządzenie jest dostępne w Egipcie, ojczyźnie piłkarza Liverpoolu. Kolory smartfonu – czerwone, białe i czarne nawiązują do flagi Egiptu. Na tylnej obudowie jest wizerunek piłkarza.

Oppo Reno4 specyfikacja:

  • Wyświetlacz: OLED o przekątnej 6,4 cala, rozdzielczości 2400 x 1080p (FHD+) i proporcjach 20:9, częstotliwość odświeżania 60 Hz
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 720G (2 x 2,3 GHz Kryo 465 Gold, 6 x 1,8 GHz Kryo 465 Silver), GPU: Adreno 618
  • Pamięć: 8 GB RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej (UFS 2.1) plus slot na kartę microSD
  • Aparat główny, poczwórny: szerokokątny 48 MP (czujnik Sony IMX586, 1/2 cala, f/1.7), ultraszerokokątny 8 MP (czujnik Hi846, 1/4 cala, f/2.2, 119°), makro 2 MP ( f/2.4), monochromatyczny 2 MP (f/2.4), wideo: 4K przy 30 fps, 1080p przy 30-60 fps, 720p przy 30-60 fps
  • Aparat przedni: 32 MP (f/2.4), HDR, wideo: 1080p/720p przy 30 fps
  • Łączność: 4G, Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 5.1, NFC, GPS z A-GPS, Glonass, BDS, Galileo, QZSS, radio FM, USB Type-C 2.0, dual nanoSIM, microSD, audiojack 3,5 mm
  • Czujniki: czytnik odcisków palców, czujnik geomagnetyczny, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, czujnik G, akcelerometr, żyroskop
  • Akumulator: litowo-polimerowy o pojemności 4015 mAh (VOOC 4.0)
  • Wymiary: 160,3 x 73,9 x 7,7 mm
  • Waga: 165 gramów
  • System: Android 10, ColorOS 7.2.

Twitter: @G_Lisiecki

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty