Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oppo Reno4 Pro 5G – flagowiec wśród średniaków chińskiego producenta. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Oppo oficjalnie weszło na polski rynek dość późno, bo na początku 2019 roku i firma najwyraźniej chce nadrobić zaległości. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów spod znaku Reno. Premiery Reno, Reno 10x zoom czy Reno Z miały miejsce niespełna dwa lata temu, tymczasem na rynku funkcjonuje już czwarta generacja serii. Jej „flagowym” przedstawicielem jest Reno4 Pro.

W ciągu kilkunastu miesięcy na rynku pojawiły się Reno2, seria Reno3, a potem także Reno4. A w sieci już pojawiają się przecieki dotyczące piątej generacji serii Reno. Co za tempo! O ile Reno2 designem nawiązywał do wcześniejszych smartfonów Oppo (np. Reno 10x zoom), to od Reno3 mamy do czynienia z nowym projektem. Seria straciła na wadze, stała się smuklejsza i zgrabniejsza. Na dodatek producent – wprowadzając na rynek kilka różniących się specyfikacją modeli – pozycjonuje serię Reno w różnych przedziałach średniej półki cenowej. Jak łatwo się domyślić, dopisek „Pro” oznacza wyższą półkę średnią.

Zobacz, jak wygląda Reno4 Pro 5G i jakie robi zdjęcia:

Reno3 Pro był bardzo udanym smartfonem, a Reno4 Pro jest jego nieco ulepszoną wersją. Reno4 Pro 5G waży 172 gramy i ma tylko 7,6 mm grubości; to – jak na dzisiejsze standardy – bardzo „poręczny” telefon. W zestawie mamy wszystko co potrzebne – szybką, a nawet bardzo szybką ładowarkę (technologia szybkiego ładowania SuperVOOC 2.0 o mocy 65W!), kabel USB-A/USB-C, słuchawki i silikonowe etui.

Obudowa i wyświetlacz

Obudowa ma matowe wykończenie, spełnia jednocześnie normę IP54 – smartfon jest odporny na zachlapania i kurz. Zarówno przód jak i tył smartfonu chroni Gorilla Glass piątej generacji. Z tyłu znajduje się moduł aparatu głównego (z laserowym AF i diodą LED), na dolnej ramce jest port USB typu C, głośnik, mikrofon oraz tacka na kartę nanoSIM. Na górnej ramce umieszczono drugi mikrofon (do redukcji szumów i nagrywania dźwięku stereo), na lewej – klawisze głośności, natomiast na prawej – przycisk zasilania. Przód zajmuje wyświetlacz, w którym znajduje się aparat do selfie (co ciekawe, w niżej pozycjonowanym Reno4 to podwójny moduł, z czujnikiem głębi), a nad ekranem znajduje się drugi głośnik stereo (służący też do obsługi połączeń telefonicznych).

Ekran to 65,5-calowy E3 Super AMOLED, zakrzywiony po bokach pod kątem 55,9 stopnia. Jego rozdzielczość to FHD+ (1080 x 2400 p, zagęszczenie pikseli na poziomie 402 ppi), proporcje 20:9, a częstotliwość odświeżania – 90 Hz. Wyświetlacz wspiera standard HDR10+. Panel zajmuje 92,1 proc. powierzchni frontu urządzenia. Jego jasność to 800 nitów, a jasność szczytowa – 1100 nitów. Wyświetlacz jest po prostu świetny i sprawia, że codzienne użytkowanie Reno4 Pro to przyjemność. W ekranie, dodajmy, znajduje się dobrze działający czytnik odcisków palców.

Procesor i system

Reno4 Pro 5G napędzany jest procesorem Qualcomma, 7-nanometrowym Snapdragonem 765G z GPU Adreno 620 (625 MHz). To ten sam układ, co w Reno3 Pro. I tak jak w Reno3 Pro mamy tutaj 12 GB RAM i 256 GB pamięci wbudowanej w standardzie UFS 2.1. Dodajmy, że w Reno4 Pro z procesorem zintegrowany jest modem pracującym zarówno w trybie SA, jak i NSA. O jakość połączeń dba też system anten 360° Surround Antenna 2.0. Procesor jest wydajny, 12 GB RAM też robi swoje. Na szybkość i jakość pracy Reno4 Pro 5G narzekać nie można.

Podobnie jak Reno4, tak i Reno4 Pro działa na Androidzie 10 z autorskim interfejsem Oppo – ColorOS w wersji 7.2. Nakładka umożliwia personalizację, na przykład zmianę wielkości i kształtu ikon, obsługę gestami. Tradycyjnie już w ColorOS jest też inteligentny pasek boczny z dostępem do wybranych funkcji i aplikacji. Wśród dostępnych opcji jest możliwość korzystania z podświetlenia krawędzi ekranu (powiadomienia), odtwarzając dźwięk korzystać możemy z technologii Dolby Atmos, jest tryb Nie przeszkadzać i, oczywiście, Ekran zawsze aktywny (godzina, data, stan naładowania akumulatora i powiadomienia na wygaszonym ekranie).

Aparat i akumulator

Aparat główny w Oppo Reno4 Pro to trzy obiektywy, laserowy autofokus oraz dioda LED. Sensor podstawowy ma 48 MP (przysłona: f/1.7, liczba soczewek: 6, technologia łączenia pikseli 4-do-1 Quad Bayer, optyczna stabilizacja obrazu). To Sony IMX586 – taki sam jest zresztą w Reno4. Aparat szerokokątny ma 12 MP (Sony IMX708, przysłona: f/2.2, liczba soczewek: 6, kąt widzenia: 120°), a zestaw uzupełnia teleobiektyw 13 MP (przysłona f/2.4, liczba soczewek: 5), który oferuje dwukrotny zoom optyczny. Ultrastabilizacja wideo 3.0 działa także w aparacie przednim (32 MP, przysłona: f/2.4, liczba soczewek: 5, Quad Bayer).

Aparat główny rejestruje wideo w jakości 4K przy 30 fps, 1080 p przy 30/60/120 fps, natomiast przedni – 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Oppo Reno4 Pro robi co najmniej dobre zdjęcia; szczegółowe, dynamiczne, o odpowiedniej kolorystyce. Dobrze spisuje się też teleobiektyw (zdecydowanie lepiej korzystać z dwukrotnego zoomu optycznego, niż z pięciokrotnego hybrydowego), na uwagę zasługuje także aparat ultraszerokokątny. Również przy słabszym świetle jest szansa na dobre zdjęcie (tryb Ultra Night wiernie odzwierciedla kolory). Całość oceniam zdecydowanie pozytywnie.

Dużą zaletą Reno4 Pro jest obsługa technologii szybkiego ładowania 65W SuperVOOC 2.0, która działa przy natężeniu prądu do 10V/6,5A i pozwala naładować akumulator 4000 mAh w niespełna 40 minut. Akumulator to tak naprawdę układ dwóch ogniw; napięcie o mocy 10V jest dzielone tak, aby na każde ogniwo przypadało maksymalnie 5V. A to oznacza, że podczas ładowania nie ma problemu z przegrzewaniem. Szybkie ładowanie jest przydatne, tym bardziej, że nie zawsze – przy bardzo intensywnym korzystaniu z urządzenia – energii wystarcza na cały dzień.

Podsumowanie

Reno4 Pro jest przykładem ewolucji serii. Producent nie wprowadził przełomowych zmian, a raczej kilka dość istotnych poprawek. Co ważne, seria nadal wygląda dobrze – wzornictwo wprowadzone w Reno3 obroniło się i tym razem. Wielką zaletą Reno4 Pro jest świetny ekran, także wydajność stoi na odpowiednio wysokim poziomie – 12 GB RAM to wciąż rzadkość na rynku. Aparat jest wszechstronny, a szybkie ładowanie oznacza w tej kwestii przewagę nad bezpośrednią konkurencją. Pamiętać warto też o głośnikach stereo i obsłudze 5G. Wady? Brak wyższej klasy wodoszczelności, złącza 3,5 mm czy wsparcia dla kart microSD. Największym problemem wydaje się być jednak cena Reno4 Pro. Kiedy smartfon wchodził na rynek kosztował niemal 3,3 tys. zł. Teraz trzeba za niego zapłacić 2,7-2,8 tys. zł. To wciąż dużo pamiętając przy tym, jak duża jest konkurencja.

Oppo Reno4 Pro 5G specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 6,5-calowy,zakrzywiony AMOLED HDR10+, 90 Hz, FHD+, 402 ppi, 20:9
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 765G z 5G (1 x 2.4 GHz, 1 x 2.2 GHz, 6 x 1.8 GHz), GPU Adreno 620
  • Pamięć: 12 GB RAM, 256 GB ROM
  • Aparat główny: 48 MP (główna matryca 1/2”, f/1.7, OIS), 13 MP (teleobiektyw, f/2.4, 2x optyczny zoom, 5x hybrydowy zoom), 12 MP (obiektyw ultraszerokokątny 120°, f/2.2), laserowy AF
  • Aparat przedni: 32 MP (f/2.4)
  • Łączność: 5G/4G/LTE 5G - 1.9 Gbps DL / 0.5 Gbps UL, 4G - 1.2 Gbps DL / 0.5 Gbps UL, NFC, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 2×2 MIMO 2.4/5.1/5.4/5.8 GHz, GPS z A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, USB typu C
  • Czujniki: czytnik linii papilarnych (optyczny), akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: 4000 mAh (SuperVOOC 2.0 65W)
  • Wymiary: 159,6 x 72,5 x 7,6 mm
  • Waga: 172 g
  • System operacyjny Android 10, ColorOS 7.2.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera