Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oppo RX17 Pro, smartfon z najszybszym ładowaniem akumulatora na rynku

Grzegorz Lisiecki
Niedawno Oppo weszło oficjalnie na polski rynek. W ofercie chińskiego producenta znalazło się kilka smartfonów, a wśród nich model RX17 Pro. To urządzenie mające kilka zalet, a na dodatek wspierające szybkie, autorskie ładowanie Oppo o nazwie SuperVOOC. Naprawdę szybkie.

Design Oppo RX17 Pro może się podobać. 6,4-calowy ekran zajmuje ok. 91 procent frontu urządzenia (z niewielkim wycięciem na przedni aparat), jest aluminiowa ramka, jest też Gorilla Glass szóstej generacji i ciekawy kolor obudowy – w przypadku testowanego smartfonu to Emerald Green. Z tyłu znajduje się potrójny, a w zasadzie podwójny (o tym później) aparat – nieco wystający, co „wyrównać” może dołączone do zestawu silikonowe etui – z diodą LED, jest też logo producenta. Na prawej ramce znajduje się przycisk zasilania, na lewej – klawisze głośności. Na dole znajduje się port USB typu C, mikrofon, głośnik oraz tacka na kartę nanoSIM (opcja dualSIM). U góry jest drugi mikrofon i „ukryty” w krawędzi głośnik do rozmów telefonicznych.

Jak widać, brakuje audiojacka 3,5 mm. Szkoda. Użytkownik skazany jest więc na niezbyt wygodne (choć nieźle grające) słuchawki z zestawu, bądź zaopatrzenie się w słuchawki bezprzewodowe. Trzeba też pamiętać, że telefon nie jest wodoodporny, a obudowa – choć wygląda efektownie – jest bardzo śliska. Smartfon nie posiada ponadto diody powiadomień.

Ekran RX17 Pro to AMOLED o rozdzielczości Full HD+, co oznacza zagęszczenie pikseli na poziomie 402 ppi. Panel jest bardzo dobry, wystarczająco jasny, by zachować czytelność w mocnym słońcu, a do tego pełen żywych kolorów, o świetnym kontraście i kątach widzenia. Wyświetlacz to jedna z największych zalet RX17 Pro. W ustawieniach nie znajdziemy jednak wielu opcji dotyczących ekranu – właściwie można dokonać tylko regulacji temperatury kolorów przesuwając suwak z domyślnej na zimniejszą bądź cieplejszą. W wyświetlaczu, dodajmy, znajduje się czytnik linii papilarnych. Podczas testów czujnik od czasu do czasu się mylił (w końcu to nowa technologia), ale generalnie nie mam do niego większych zastrzeżeń.

Procesor to Snapdragon 710, wykonany w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Seria 7xx Qualcomma to pomost łączący topowe układy serii 8xx ze średniopółkowymi 6xx. Snapdragon 710 ma dwa wydajne rdzenie Kryo 360 Gold oraz sześć energooszczędnych Kryo 360 Silver. Układ wspierany jest przez procesor graficzny Adreno 616. Snpadragon został wyposażony w modem X15 LTE (download do 800 Mb/s, upload do 150 Mb/s), obsługuje też między innymi Bluetooth 5.0 z kodekiem aptX. Oppo RX17 Pro wyposażono ponadto w 6 GB pamięci RAM i aż 128 GB pamięci wbudowanej. Taki zestaw zapewnia bezproblemową pracę urządzenia, a dobra wydajność Snapdragona 710 może zadowolić także mobilnych graczy.

Oppo RX17 Pro działa w oparciu o zmodyfikowanego Androida 8.1 – producent swoją nakładkę nazwał ColorOS; tu w wersji 5.2. ColorOS ma sporo ciekawych funkcji, ułatwiających pracę ze smartfonem. Jest na przykład pasek wysuwany z boku ekranu z dostępem do narzędzi czy aplikacji. Jest możliwość wyświetlania godziny i daty na wyłączonym ekranie. Znany z innych smartfonów tryb nie przeszkadzać to u Oppo godziny ciszy (tak jest w opcjach rozwijanych z paska powiadomień, z kolei w ustawieniach to… czas wyciszenia), a filtr światła niebieskiego – filtr nocny (znowu brak konsekwencji: w ustawieniach, nie wiedzieć czemu, figuruje jako Night Shield). Z kolei Oppo Share pomaga szybko udostępniać pliki pomiędzy urządzeniami chińskiego producenta, a wśród sporej liczby opcji są także tryb wysokiej wydajności czy tryb obsługi jedną ręką.

Przyciskiem zasilania możemy uruchomić Asystenta Google, jest też obsługa gestów: dwukrotne puknięcie wybudza ekran, przeciągnięcie w dół trzema palcami skutkuje zrzutem ekranu, a w górę – wyświetleniem dzielonego ekranu. Gestami można uruchomić aparat czy sterować muzyką. Oppo ma własną aplikację mejlową – to AquaMail, a na urządzeniu preinstalowana – obok Chrome – jest także Opera. Z jakiegoś powodu nie zobaczymy jednak żadnych powiadomień na pasku notyfikacji – pojawią się dopiero wówczas, gdy rozwiniemy pasek. W związku z tym, że RX17 Pro działa na Androidzie 8.1 nie możemy też zmienić motywu interfejsu z jasnego na ciemny.

Aparat 12 MP ma zmienną przysłonę (f/1.5-2.4), która przełącza się automatycznie. Jest też optyczna stabilizacja obrazu. Aparat numer dwa ma 20 MP i jest czujnikiem głębi obrazu wykorzystywanym do zdjęć portretowych. Trzeci moduł to ToF (Time of Flight) i służy do mapowania 3D. Umożliwia tworzenie trójwymiarowych modeli, wykrywanie ruchu i gestów. Zapewne producent, w kolejnych aktualizacjach oprogramowania, będzie rozwijał ToF, zwłaszcza że ta technologia ma dobrze się sprawdzać w aplikacjach rzeczywistości rozszerzonej.

RX17 Pro robi bardzo dobre zdjęcia – szczegółowe, z odpowiednią kolorystyką. Dobrze spisuje się autofocus, a OIS pomaga w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Jest też tryb HDR, który „wyciąga” szczegóły z ciemniejszych zdjęć i dwukrotny zoom optyczny. Aplikacja aparatu jest bardzo prosta. Wśród dostępnych trybów jest tryb Ekspert dający dostęp do ustawień manualnych (m.in. balans bieli, ekspozycja czy ISO), jest też tryb ułatwiający fotografowanie w nocy – pomaga stabilizować obraz podczas robienia zdjęć „z ręki” w trudnych warunkach oświetleniowych. Efekt rozmycia tła daje z kolei tryb portretowy, nazwany przez producenta układem pionowym… Aparat przedni ma 25 MP i dobrze spisuje się przy selfie.

W przypadku urządzeń Oppo mamy do czynienia z najszybszą technologią ładowania akumulatora na rynku. W zestawie jest potężna ładowarka 10V/5A 50W, dzięki której 40 proc. energii akumulatora uzyskujemy w 10 minut, a zaledwie 40 minut trwa pełne ładowanie – od 0 do 100 procent! Technologia Oppo to SuperVOOC Flash Charge. Czy przy takiej mocy powinniśmy się obawiać o akumulator? Producent zastosował wprawdzie odpowiednie zabezpieczenia, zarówno w samym smartfonie, jak i w ładowarce czy kablu, trudno jednak określić po dwutygodniowych, mniej więcej, testach, jak ta technologia wpływa na ogólną żywotność akumulatora. Samo ogniwo podczas testów spisywało się jednak bardzo dobrze – nie było problemów z pełnym dniem pracy, a wieczorem zwykle zostawało jeszcze sporo energii.

Podsumowując, Oppo RX17 Pro to udany smartfon, z którym na co dzień pracuje się bardzo przyjemnie. Pewnym problemem może być cena – ok. 2,6 tys. zł – spora, jak na urządzenie, które, mimo jego zalet, trudno nazwać flagowym. Plusy? Atrakcyjny design i wysoka jakość wykonania, wyświetlacz AMOLED, aparat, bardzo szybkie ładowanie, duża pamięć. Minusy: brak złącza audiojack 3,5 mm (w zestawie nie ma też przejściówki), brak diody powiadomień, smartfon nie jest wodoodporny.

Specyfikacja:

  • Ekran: AMOLED o przekątnej 6,4 cala, rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2340 p) i proporcjach 19,5:9. 16 mln kolorów
  • Procesor: Qualcomm SDM710 Snapdragon 710, 10 nm (2 x 2,2 GHz Kryo 360 Gold, 6 x 1,7 GHz Kryo 360 Silver), GPU: Adreno 616
  • Pamięć: 128 GB, 6 GB RAM
  • Potrójny aparat główny: 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (szerokokątny), 1/2.55", 1,4 µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 20 MP, f/2.6, AF, ToF (Time of Flight) 3D camera, HDR, panorama, wideo: 2160p/30 fps, 1080p/30 fps
  • Aparat przedni: 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0,9 µm, HDR, wideo: 1080p/30 fps
  • Łączność: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS z A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, USB 3.1, Type-C 1.0, dualSIM
  • Czujniki: skaner odcisków palców (w ekranie), akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: litowo-polimerowy o pojemności 3700 mAh
  • Wymiary: 157,6 x 74,6 x 7,9 mm
  • Waga: 183 gramy
  • System: Android 8.1 Oreo, ColorOS 5.2

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo