Spis treści
„Kortyzolowa twarz” – jak wygląda?
Na TikToku pojawiło się mnóstwo nagrań, na których twórcy twierdzą, że jeśli masz nabrzmiałą i opuchniętą twarz to możesz mieć tzw. kortyzolową twarz (cortisol face), nazywaną również „moon face”, czyli twarz księżycowa. Wygląd twarzy niczym księżyca w pełni TikTokerzy przypisują stresowi, który podwyższa poziom hormonu stresu kortyzolu. Powoduje on, że twarz staje się nabrzmiała i spuchnięta, co skutkuje jej okrągłym, opuchniętym wyglądem.
– Pacjenci często zgłaszają się, aby omówić nagły przyrost masy ciała, zastanawiając się, czy powodem są zaburzenia hormonalne. Wzmożone odkładanie się tłuszczu na policzkach oraz w okolicy ramion i szyi może wynikać ze zwiększonej produkcji kortyzolu lub nadprodukcji ACTH, hormonu wydzielanego w przysadce mózgowej, który reguluje wytwarzanie kortyzolu w nadnerczach. Nadprodukcja kortyzolu w istocie powiązana jest z przybieraniem na wadze – tłumaczy ginekolożka i endokrynolożka, dr Petra Algenstaedt w rozmowie z magazynem „Vogue”.
Czy od nadmiaru kortyzolu puchnie twarz?
Pod wpływem stresu możesz być rozdrażniony, rozchwiany emocjonalnie, mieć problemy ze snem, a nawet przybierać na wadze, czego efektem jest też zaokrąglenie się twarzy. Jednak, aby doszło do znacznego i widocznego opuchnięcia twarzy, stres musi być silny i chroniczny. Taki stan nie dotyczy więc każdego.
Wzrosty i spadki poziomu kortyzolu towarzyszą nam codziennie, jednak stres jest zwykle chwilowy, a organizm sam potrafi poradzić sobie z takim przejściowym wyrzutem kortyzolu i wyregulować jego poziom. Codzienne stresy nie są więc w stanie aż tak zachwiać naszej gospodarki hormonalnej, aby doprowadzić do znacznych zmian wpływających na wygląd twarzy.
– Chociaż przewlekły wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do obrzęku twarzy, zwykle występuje on w przypadku poważniejszych zaburzeń endokrynologicznych, a nie w codziennym stresie, którego doświadcza większość ludzi. Przewlekły wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do zmian twarzy, ale tak wyraźnych efektów nie obserwuje się powszechnie poza poważnymi schorzeniami. W większości przypadków codzienny stres nie podnosi kortyzolu do poziomu potrzebnego do wywołania tak drastycznej zmiany fizycznej – zauważa dr Vijay Murthy, wiodący lekarz medycyny funkcjonalnej.
Obala to więc mit o „kortyzolowej twarzy” wywoływanej przez stres. TikTokerzy mówią też o rozpowszechnianiu szkodliwego mitu przez marketerów, w celu namawiania klientów do zakupu witamin czy suplementów diety na „kortyzolową twarz” regulujących gospodarkę hormonalną, obniżających poziom kortyzolu i zmniejszających opuchnięcie twarzy.
Opuchnięta twarz nie tylko przez stres
„Moon face”, czyli okrągła i opuchnięta twarz księżycowa zwykle towarzyszy bardzo rzadkiemu schorzeniu, jakim jest zespół Cushinga. W jego przebiegu w organizmie występuje nadmiar kortyzolu, hormonu produkowanego w korze nadnerczy. Zespół Cushinga nie jest łatwy do zdiagnozowania. W jego przebiegu następuje zwykle przybieranie na wadze, a tkanka tłuszczowa w nadmiernych ilościach odkłada się głównie na brzuchu, tułowiu, karku i twarzy. Twarz staje się opuchnięta, okrągła i pucołowata, tzw. twarz księżycowa. Z kolei na skórze pojawiają się sinoczerwone rozstępy, a także siniaki.
Zachwianie równowagi hormonalnej i towarzyszące mu obrzęki i opuchnięcia w tym również twarzy mogą być także wywołane przez inne czynniki takie jak:
choroby – np. choroby nerek czy niedoczynność tarczycy mogą prowadzić do opuchnięcia twarzy,
leki – np. sterydy, mogą prowadzić do zatrzymania płynów w organizmie, puchnięć nóg, rąk czy twarzy i wzdęć,
alergie – różnego rodzaju alergie mogą wywoływać obrzęk twarzy,
nieprawidłowa dieta – za dużo soli może prowadzić do zatrzymania wody i obrzęków,
za mało snu – niewysypianie się może prowadzić do zatrzymania wody i opuchlizny.
Aby zmniejszyć obrzęk twarzy i innych części ciała zadbaj o siebie i swoje samopoczucie. Zmniejszyć poziom stresu pomoże ci wysypianie się, regularna aktywność fizyczna i zmiana diety tak, aby przeważały w niej świeże warzywa i owoce, a zredukowane zostały produkty przetworzone. Zadbaj też o swoje zdrowie psychiczne, zrezygnuj z używek, wypróbuj techniki relaksacyjne, medytacje, ćwiczenie uważności i oddechowe, pamiętaj o codziennym kontakcie z naturą oraz utrzymywaniu przyjacielskich relacji z bliskimi.
Jeśli jednak zauważysz u siebie znaczne i uciążliwe opuchnięcie twarzy, rąk, nóg czy brzucha przez dłuższy czas udaj się do lekarza. Przyczyną mogą być bowiem poważniejsze schorzenia, które pomogą wykryć odpowiednie badania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?