Zakaz wychodzenia z domu Sosnowca nie dotyczy?
Wybraliśmy się z aparatem sprawdzić, jak podczas obowiązujących nas obecnie obostrzeń, dotyczących przemieszczania się, wyglądają miejskie ulice i place w Sosnowcu.
Zobaczcie zdjęcia
Niby pusto, ale...
Na większości z nich faktycznie widać jedynie pojedyncze osoby. Jednak wystarczy wejść na miejski deptak, czyli ulicę Modrzejowską i inne uliczki śródmieścia. Tu ludzi jest całkiem sporo. Spacerują, lub tylko chyłkiem przemykają do konkretnego sklepu, czy na przykład do pracy.
I choć na przystankach autobusowych i tramwajowych nie widać tłumów, to w godzinach szczytu ruch jest jednak całkiem spory.
Na przechodniów i spacerowiczów uwagę zwracają m.in. strażnicy miejscy. Reagują, gdy sosnowiczanie łamią zakazy.
- Wiem, że mieszkańcy nie zawsze stosują się między innymi do zakazu przebywania na placach zabaw. I wiem, że nawet są przypadki karania ich za to przez straż miejską mandatami. Taki przypadek był na przykład wczoraj – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.
Miasto nakłada karę finansową
Przypomnijmy, zanim jeszcze weszły w życie obostrzenia, wprowadzone przez rząd, a dotyczące przemieszczania się mieszkańców w przestrzeni publicznej, taki zakaz, sankcjonowany 500 – złotowym mandatem, wprowadził w specjalnym rozporządzeniu prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Zobacz koniecznie
Tymczasem Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu rozpoczął na ogromną skalę dezynfekcję infrastruktury miejskiej. Przejścia podziemne, windy, wiaty przystankowe od 25 marca będą odkażane.
- Przed naszymi służbami ogromna praca do wykonania. Samych wiat mamy prawie 300, do tego dochodzi podobna liczba poręczy. Dezynfekcja chemiczna będzie przeprowadzana metodą natryskową, dlatego pracownicy MZUK będą pracować w specjalnych strojach oraz maskach filtracyjnych, które zalecane są jako element ochrony osobistej przy wykonywaniu prac z użyciem substancji chemicznych – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.
Nie przegap
Dezynfekowane będą nie tylko poręcze, wiaty autobusowe, tramwajowe wraz z ławkami i tablicami ogłoszeń, ale również przejścia podziemne (19), platformy dla osób z niepełnosprawnościami (28) oraz windy miejskie z zewnątrz i wewnątrz (5 urządzeń)
- Dezynfekcję będziemy prowadzili tyle, ile będzie trzeba. Oczywiście nie da się tego wszystkiego zrobić w ciągu jednego dnia – mówi zastępca prezydenta miasta.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?