Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczone wsie w Beskidzie Niskim. Gdzie ich szukać? Po ich mieszkańcach pozostały wspomnienia i piękne, choć ponure, zabytki

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Okolice Beskidu Niskiego, oprócz swojej niezwykłej urody, skrywają także historie ludzi zamieszkujących dawniej tamte tereny. Dużą część z nich stanowili Łemkowie, którzy po II wojnie światowej musieli w pośpiechu opuścić ukochane ziemie. Po ich mieszkańcach pozostały tylko wspomnienia i piękne, choć ponure zabytki. Opuszczone wsie w Beskidzie Niskim – gdzie ich szukać?

Spis treści

Beskid Niski – piękny, zapomniany i smutny

Widok na opustoszałe tereny, które kiedyś zamieszkiwała ludność
CC BY-SA 4.0

Po tętniących życiem wsiach pozostały tylko wspomnienia i piękne, choć ponure zabytki. Opuszczone wsie w Beskidzie Niskim - gdzie ich szukać? Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0

Beskid Niski jest pasmem górskim w Karpatach i leży na terenie Polski i Słowacji. Te piękne, choć mniej popularne niż Tatry czy Bieszczady tereny, kojarzą się przede wszystkim z utworzonym tam Magurskim Parkiem Narodowym i licznymi uzdrowiskami. Miejscowości skryte na ziemi gorlickiej mają jednak do opowiedzenia wiele historii, które niestety nie zakończyły się happy endem.

Opuszczone wsie na ziemi gorlickiej. Co po nich zostało?

Łemkowie, zamieszkujący niegdyś licznie tereny Beskidu Niskiego, Sądeckiego i zachodnie krańce Bieszczad, swoje miejsce znaleźli m.in. w okolicach Gorlic. Powstałe tam wsie były bezpiecznym domem dla przedstawicieli tej grupy etnicznej aż do lat 1945–1947, kiedy to miały miejsce wysiedlenia ludności ukraińskiej do ZSRR, a oddział Ludowego Wojska Polskiego, ramach akcji „Wisła”, przeniósł pozostałych mieszkańców na Ziemie Odzyskane. Brutalnie zmuszeni do opuszczenia swoich domów mieszkańcy, przez krótki czas (w 1956 roku) odzyskali możliwość powrotu do ukochanych wsi - wiadomość ta nie dotarła do większości, a miejsca te z tętniących życiem i radością, zamieniły się w ciche „wsie widmo”. Dziś pamiętają o nich tylko nieliczni. O jakich miejscowościach mowa?

  • Banica (koło Krzywej),
  • Bieliczna,
  • Czarne,
  • Czertyżne,
  • Długie,
  • Nieznajowa,
  • Radocyna,
  • Regietów Wyżny.

Poznajcie historie opuszczonych wsi łemkowskich w okolicach Gorlic:

Wiekowe zabytki i drzwi pośrodku niczego

Łemkowie byli dość zróżnicowani pod względem religijnym – świadectwem tego są liczne cerkwie (lub ich pozostałości) wznoszone na zamieszkiwanych przez nich terenach – nie inaczej jest w przypadku wspomnianych wsi. Część z nich skrywa zapomniane cmentarze, kapliczki, krzyże, a nawet pomniki noszące w sobie wspomnienia dawnych lat. Co ciekawe, o niektórych z nich nie dają zapomnieć pewne drzwi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że stoją one pośrodku… niczego. Instalacje mają przybliżyć zwiedzającym historię opuszczonego miejsca i pielęgnować pamięć o tym, że kiedyś cieszyli się, smucili i kochali tam ludzie zupełnie tacy, jak my.

Dlaczego warto odwiedzić te tereny?

Czemu warto odwiedzić opustoszałe miejscowości, w których próżno szukać żywej duszy? Powodów jest wiele, a najważniejszy to pamięć o byłych mieszkańcach i pochowanych na tamtejszych cmentarzach zmarłych. Wsie te tworzyli przecież prawdziwi ludzie, którzy jak my mieli swoje rodziny, plany i marzenia. Teksty opowiadające o tych miejscach to nie zmyślone bajki, a fakty i próba przekazania ważnego dziedzictwa tym, którzy nie mieli o nim pojęcia. Nie bez znaczenia jest także obecność zabytkowych pozostałości po cmentarzach czy świątyniach, których – w przeciwieństwie do przekazów – można dotknąć i poczuć ich teksturę na własnej skórze uświadamiając sobie, że Łemkowie żyli tam naprawdę.

Źródło: gorlice.pl, Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opuszczone wsie w Beskidzie Niskim. Gdzie ich szukać? Po ich mieszkańcach pozostały wspomnienia i piękne, choć ponure, zabytki - Strona Podróży