Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczony klub Ray w Częstochowie. Ewa Farna, Ewelina Lisowska, Margaret. Kiedyś bywały tu gwiazdy, a dzisiaj to miejsce szpeci miasto

RED
Zamknięty klub Ray w Częstochowie. Kiedyś bywały tu gwiazdy
Zamknięty klub Ray w Częstochowie. Kiedyś bywały tu gwiazdy RED
Dyskoteka Ray w Częstochowie została otwarta w 2012 roku. Niestety rajski klub nie przetrwał próby czasu i od 2016 roku jest nieczynny. Sam jednak budynek stoi nadal, a jego wystrój niewiele się zmienił.

Opuszczony klub Ray w Częstochowie, kiedyś występowały tu gwiazdy

Klub Ray ulokował się w hali po dawnej kręgielni przy terenach kolejowych w okolicy ronda Mickiewicza. Nie był to punkt w centrum Częstochowy, ale był dość dobrze skomunikowany, tuż obok przebiega linia tramwajowa. Organizowano w nim głównie dyskoteki i występy różnej maści gwiazd od popu aż po dico polo. W czasach działalności klubu, odwiedzili go m.in. Ewa Farna, Ewelina Lisowska, Margaret, Rafał Brzozowski, Liber, Natalia Szroeder, czy Łukasz Zagrobelny.

Tę jedną z największych dyskotek w regionie charakteryzował wystrój - wszystko było tu na fioletowo, a przed wejściem rozstawione były sztuczne rajskie drzewka, także brama klubu ozdobiona była motywami zaczerpniętymi żywcem z biblijnego raju. Wszystko świeciło się i migało, by przyciągnąć wzrok potencjalnych klientów. Temu służyć miało też sprowadzenie 13-metrowej czaszy radioteleskopu z likwidowanego Centrum Usług Satelitarnych w Psarach koło Kielc, gdzie tego typu urządzenia służyły do wojskowej łączności satelitarnej. W Ray-u serwowano więc swego czasu kosmiczną muzykę. Teleskop wciąż stoi przy dyskotece. Podobnie jak tablice edukacyjne na temat kosmosu ustawione przed wejściem do obiektu.

Kontrowersje wokół klubu Ray

Klub zasłynął też incydentem z ułożeniem kostki brukowej na placu przed budynkiem dyskoteki w kształcie swastyki. Sprawą w 2015 roku zajmowała się prokuratura, ale postępowanie w końcu umorzono uznając, że przed dyskoteką powstała nie nazistowska swastyka, lecz starosłowiańska swarga zwana też Rękami Boga, gdyż użyto do jej budowy żółtej kostki, a nie czarnej.

W 2016 roku klub zawiesił działalność, a w mediach społecznościowych ogłosił, że będzie się zmieniał dla swoich klientów. Do dziś jednak nie funkcjonuje.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera