Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczony kościółek pod Zawierciem. To PEREŁKA! Stoi zamknięty od wielu lat! Oni weszli do środka. Zobacz te ZDJĘCIA

red.
Opuszczony kościółek pod Zawierciem
Opuszczony kościółek pod Zawierciem Mission: Urbex
W małej wiosce Dobraków w pow. zawierciańskim od XVIII wieku stoi malutki drewniany kościółek. Od blisko kilkudziesięciu lat jest już zamknięty. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, natomiast w środku... urzekająco! Niebieskie i żółte ściany, stare obrazy na ścianach, sakralne meble, malowidła na ścianach, sztuczne kwiaty w wazonach... - to robi olbrzymie wrażenie!

Opuszczony kościół pod Zawierciem. Oni weszli do środka

Ten kościółek wygląda magicznie - to prawdziwa perła sakralna. Znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, który integruje ciekawy obiekty zabytkowe – przykłady budownictwa drewnianego, głównie sakralnego. Jak to się stało, że od blisko 40 lat jest opuszczony?

Ekipa Mission: Urbex weszła do środka kościółka. Zobacz te zdjęcia

Ks. Józef Probierz, pierwszy proboszcz w Dobrakowie, zapisał w kronice parafialnej: Znajduje się tu kościołek drewniany, bardzo skromny, według opowiadania parafian mniej więcej sprzed 130 laty Wyrwał czy Wyrwałek wybudował tu niedużą kaplicę, a w roku 1923 dobudowano z drzewa nawę i chór śpiewaczy... Obecnie kościół jest pokryty blachą, posiada wielki ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, także jakby dwa małe ołtarze – św. Barbary i św. Józefa ... W tamtych trudnych czasach okoliczni mieszkańcy chcąc mieć parafię przy starym kościołku próbowali wyposażyć go w naczynia i sprzęt liturgiczny, ale ostatecznie brakowało sporo rzeczy do sprawowania kultu, nie było także plebanii.

Historia kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dobrakowie

W małej wiosce Dobraków w pow. zawierciańskim w XVIII wieku wybudowano kapliczkę, którą rozbudowano w 1850 roku. Obiekt pełnił do lat 70. XX w. funkcję kościoła parafialnego w wiosce. W latach 80. XX wieku w pobliżu powstał nowy, większy, murowany już kościół.

Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, z prezbiterium zwróconym w kierunku wschodnim – orientowana. Mniejsze prezbiterium znajdujące się od strony nawy jest zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Sylwetkę świątyni zdobi ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, znajdująca się nad prezbiterium, zwieńczona hełmem cebulastym z latarnią. Wewnątrz kaplicy znajdował się niegdyś zabytkowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiono go jednak do nowego kościoła parafialnego.

Obok kaplicy stoi wysoki drewniany krzyż z ok. 1920 r., który zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny Grupy Ukrzyżowania oraz wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, która powstała w czasie rozbudowy kościoła w poł. XIX w.

Ekipa Mission: Urbex weszła do środka kościółka. Ten widok zachwyca! Kolorowe ściany, stare obrazy na ścianach, sakralne meble, malowidła na ścianach, sztuczne kwiaty w wazonach... Zobacz zdjęcia

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera