Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan Ksawery w woj. śląskim: trzy osoby ranne, ponad 40 uszkodzonych domów ZDJĘCIA+RAPORT

Redakcja
Orkan Ksawery przeszedł nad województwem śląskim. Od północy działa Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Służby informują o trzech osobach rannych.

AKTUALIZACJA: RAPORT Z MIAST

Po przejściu orkanu Ksawery w woj. śląskim trwa usuwanie strat i liczenie szkód. Wciąż wiele gospodarstw nie ma prądu.

CZYTAJ KONIECZNIE AKTUALIZACJA 7.10 GODZ. 9.00
ORKAN KSAWERY: SZKODY SĄ OGROMNE. POŁAMANE DRZEWA, ZERWANE DACHY I LINIE ENERGETYCZNE

NAJSTARSZA LIPA W POLSCE ZNISZCZONA PRZEZ ORKAN KSAWERY. STAŁA POD CZĘSTOCHOWĄ

BIELSKO-BIAŁA

Orkan Ksawery w Bielsku-Białej i powiecie łamał konary drzew i zrywał poszycia dachów. Strażacy odnotowali ok. 30 interwencji.
W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych do Polski dotarł orkan Ksawery. Najsilniej wiało w zachodniej i centralnej Polsce, natomiast skutki huraganowego wiatru można było odczuć w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.

- Od około godziny 20.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej zaczęły wpływać zgłoszenia o zagrożeniach. W sumie do godzin porannych dnia dzisiejszego bielscy strażacy odnotowali 27 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru - informuje kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

Większość z tych zdarzeń dotyczyła usuwaniu drzew i konarów z dróg i chodników. Strażacy również zabezpieczali uszkodzone dachy, budynki i ogrodzenia posesji. Około godziny 22.50 w Bielsku-Białej na ul. Bestwińskiej samochód osobowy najechał na powalone drzewo na jezdni.

Z kolei na ul. Wyzwolenia, około godziny 22.05, strażacy zabezpieczali blaszany garaż, który przemieszczając się uszkodził ogrodzenie posesji, a na ul. Startowej, około godziny 22.35, zabezpieczali uszkodzony dach na budynku jednorodzinnym mieszkalnym.

Podobnie było w powiecie bielskim. W Kalnej powalone drzewo spadło na płot posesji, a w Świętoszówce wiatr zerwał część poszycia dachu budynku jednorodzinnego.

Najwięcej zdarzeń związanych z silnym wiatrem odnotowano w Bielsku-Białej i gminie Jasienica (po 7 zdarzeń) oraz w gminie Czechowice-Dziedzice (6 zdarzeń). Strażacy także usuwali skutki wiatru w gminach: Buczkowice, Jaworze, Kozy, Porąbka, Wilkowice, a także w mieście Szczyrk.

DĄBROWA GÓRNICZA

W Dąbrowie Górniczej strażacy zanotowali ponad trzydzieści interwencji związanych z czwartkowymi wichurami. Dotyczyły one głównie powalonych drzew, których doliczono się około setki. Strażacy usuwali połamane drzewo m.in. z wiaduktu w rejonie ul. Cupiała, po którym wiedzie droga wyjazdowa karetek pogotowia z bazy przy ul. Łączącej.

- Na szczęście, nic się nikomu nie stało, doszło tylko do uszkodzeń pojazdów - mówi kpt. Artur Dollinger, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

Dwie interwencje strażaków dotyczyły braku prądu. Z powodu zerwania linii energetycznych mieszkańcom dostarczono agregaty, które pozwoliły na pracę respiratora i urządzenia utrzymania tlenu.

W piątek w mieście wciąż trwało usuwanie skutków wichury. Z problemem braku prądu borykają się wciąż mieszkańcy m.in. Łośnia, Łęki i Rud.

JAWORZNO

Do godziny 8 rano strażacy z Jaworzna zanotowali 21 interwencji związanych z przechodzącym nad Polską orkanem Ksawery. Najwięcej w zachodniej części miasta - w rejonie Osiedla Stałego, Dąbrowy Narodowej i Elektrowni.

- To głównie połamane drzewa, które uszkadzały m.in. linie energetyczne prowadzące do domów. Dzisiaj ludzie zgłaszają kolejne zdarzenia - mówi kpt. Marcin Ziemiański z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie. - Na ul. Sławkowskiej drzewo uszkodziło komin - dodaje.

SOSNOWIEC

Czterdzieści interwencji w nocy i ponad drugie tyle zgłoszonych już w piątek rano - taki jest bilans pracy sosnowieckich strażaków, którzy do pracy ściągnęli dodatkowy samochód i dodatkowych strażaków.

- Wyjeżdżamy przede wszystkim do drzew, które uszkadzały budynki i samochody. Przewracały się też na ulice i chodniki - mówi st. kpt. Jacek Szczypiorski, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Uszkodzony został m.in. budynek przy ul. Rysiej 7 i samochody w Niwce i przy ul. 11 Listopada.

Na terenie Sosnowca nie ma większych problemów z brakiem prądu. Dotyczyć mogą one jedynie indywidualnych odbiorców.

Częstochowa

PSP w Częstochowie wyjeżdżało do zdarzeń związanych z atakiem Orkanu ponad 250 razy. Były to głównie złamane i powalone drzewa. Na szczęście nic bardzo poważnego.

W powiecie częstochowskim dachy zerwało lub naderwało w Staropolu (gmina Koniecpol) i Chorzenicach (gmina Kłomnice).

Powiat kłobucki

W powiecie kłobuckim – w Dankowicach w gminie Krzepice strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzony dach na budynku mieszkalnym.

Powiat lubliniecki

Skutki działania wiatru:
• samochód dostawczy w rowie na trasie Ciasna - Molna
• połamane drzewa w miejscowościach : Koszęcin, Olszyna, Pawonków, Strzebiń, Lisów
• naderwany dach w miejscowości Zborowskie

Powiat myszkowski

W powiecie myszkowskim strażacy wyjeżdżali na interwencje 45 razy.

RUDA ŚLĄSKA:
Strażacy interweniowali 28 razy, 25 zdarzeń dotyczyło powalonych drzew i zwisających konarów. Na ulicach Panewnickiej, Mieszka i Tuwima doszło do zerwania linii energetycznych. Były też uszkodzone samochody na ulicach: Skowronków, Paderewskiego, Kiałowskiego, Czarnoleśnej, Bytomskiej i Heleny Modrzejewskiej

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ:
Kilkanaście interwencji odnotowali strażacy z Jastrzebia - przede wszystkim pourywane konary, poprzewracane drzewa. Tak było na przykład na ulicy Jana Pawła II i Krakowskiej. - Z kolei przy Harcerskiej drzewo tarasowało wjazd do szkoły. Na ulicy Slawika na drodze leżały kable, mieszkańcy obawiali się, że mogą być pod namięciem. Okazało się, że wiatr zerwał przewody telefoniczne - wyjaśnia Mirosław
Juraszczyk, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. Oderwany konar trzeba było uprzątnąć także z ulicy Gagarina, bo tarasował drogę.

ŚWIĘTOCHŁOWICE:
W Świętochłowicach z powodu bardzo silnego wiatru na szczęście nie było rannych. Nie brakowało jednak licznych interwencji strażaków. Łącznie straż pożarna ze Świętochłowic interweniowała aż 12 razy, z czego 10 z tych zdarzeń związanych było z orkanem. Ponadto dzisiaj o godz. 8.00 strażacy znowu wyjechali na kolejną interwencję związaną z wiatrem. W nocy strażakom z PSP pomagali strażacy ochotnicy z OSP Świętochłowice 1.

- Większość z tych interwencji to były nadłamane konary drzew na jezdni oraz na chodnikach. Natomiast przy ul. Górniczej na samochód osobowy spadł konar drzewa. Nie było poszkodowanych - informuje Rafał Binięda, oficer prasowy Komendy PSP w Świętochłowicach.

Strażacy usuwali także rozrzucone bele styropianu na ul. Wiślan w Świętochłowicach. Na ul. Śląską natomiast zerwał się słup telegraficzny, który był pod napięciem. Nie było informacji o osobach poszkodowanych.

MYSŁOWICE
W związku z silnymi wiatrami jakie przeszły również przez Mysłowice, Strażacy z Mysłowic od dnia wczorajszego do dzisiaj interweniowali 37 razy, w tej chwili są przy kolejnej interwencji związanej z przewróconym drzewem (38 interwencja). Oprócz działań związanych z usuwaniem połamanych i przewróconych drzew strażacy gasili 1 pożar oraz podejmowali działania ratownicze w obiekcie podłączonym do monitoringu pożarowego.

ŻORY
W Żorach strażacy byli przygotowani na możliwość wystąpienia podtopień, powalonych drzew, a nawet zerwanych dachów. Na szczęście musieli interweniować tylko raz. Wiatr powalił drzewo na ulicę Mikołowską, co zablokowało przejazd pojazdów. Strażacy szybko poradzili sobie z przeszkodą.

BYTOM
31 razy interweniowali bytomscy strażacy, usuwając skutki wichury, która przeszła w nocy nad miastem.
Wiatr, wiejący nawet z prędkości 100 km/h łamał gałęzie, wyrywał drzewa z korzeniami, zerwał billboard oraz uszkodził trakcję tramwajową w Bytomiu – Stroszku i Rozbarku.

Spadające z drzew gałęzie uszkodziły również kilka samochodów na ulicach oraz powodowały utrudnienia komunikacyjne. W sumie bytomscy strażacy interweniowali 31 razy, a w akcjach usuwania skutków wichury wzięło udział 11 samochódów oraz 45 strażaków z PSP w Bytomiu oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Górnik, Stolarzowic i Suchej – Góry.

MIKOŁÓW
Od wczoraj do dzisiejszego poranka strażacy w powiecie mikołowskim interweniowali łącznie 14 razy. To interwencje związane z orkanem Ksawery, który sieje spustoszenie w woj. śląskim.

- Dużo się działo, ale na szczęście obyło się bez większych szkód. Głównie były to zwisające konary nad jezdnią, oparte o przewody telekomunikacyjne, mieliśmy też powalone drzewa - wylicza dyżurny strażak w mikołowskiej straży pożarnej.

Mundurowi działali m.in. w Orzeszu na ulicach: Żorskiej, Publicznej, Centralnej. Usuwali też skutki orkanu w Mikołowie na ul. Zrębowej czy ks. Górka. Na ul. Owsianej pozbywali się na przykład drzewa, które zostało powalone na naczepę.

POWIAT RACIBORSKI
Orkan Ksawery dał się we znaki także mieszkańcom powiatu raciborskiego. 26 minut po północy silny wiatr powalił drzewo na ulicy Kozielskiej w Rudach, które usunęła z drogi Ochotnicza Straż Pożarna z Rud.

Natomiast dziś o godz. 8.37 strażacy zostali wezwani na ulicę Zamkową w Raciborzu. Wiatr powalił drzewo na ogrodzenie posesji.

ZABRZE
W Zabrzu przez noc strażacy musieli interweniować 19 razy. Głównie były to powalone drzewa, ale także uszkodzone budynki. Na ulicy Andersa drzewo spadło na linię energetyczną i zerwało przewód. Z kolei w Zabrzu-Kończycach drzewo spadło na ogrodzenie dzielnicowego ośrodka kultury

AKTUALIZACJA, godz. 8.30
Po przejściu orkanu Ksawery w kulminacyjnym momencie bez prądu było ponad 100 tys. domów. Wciąż uszkodzonych jest 711 linii, a bez prądu pozostaje blisko 40 tys osób. W sumie strażacy interweniowali 952 razy. Wiatr uszkodził ponad 40 domów. Zrywał dachy i linie energetyczne. Służby wojewody wyliczyły 857 połamanych drzew. Unieruchomione były pociągi. W Kobiórze z zatrzymanego składu trzeba było ewakuować 28 osób.

Dokładne dane:
- 952 - zdarzenia obsłużone,
- 42 - budynki mieszkalne, - 15 – budynki gospodarcze gosp.,
- 5 - zerwanych dachów, - 41 - uszkodzonych dachów,
- 17 - inne uszkodzenia budynków, - 857 - wiatrołomy,
- 74 - zerwane linie energetyczne,
- 987 - zastępów, - 4508 – ratowników,
- 2 os. ranne w Cieszynie, 1 ranna w Gliwicach,
- w miejscowości Kobiór - 28 osób ewakuowanych z unieruchomionego pociągu,
- brak informacji o nieprzejezdnych drogach

Utrudnienia kolejowe:
Ogółem do godziny 05:00 odnotowano 43 zdarzenia związane z silnym wiatrem.
Opóźnienia: 11 pociągów na 319 minut bez opóźnień wtórnych. Zatrzymanych jest 91 pociągów towarowych.

Pociągi pasażerskie za dzień 05.10.2017 odwołane ogółem 18 pociągów na części trasy:
Przewozy Regionalne 3 pociągi na części trasy
Koleje Śląskie 15 pociągów na części trasy. Za 15 pociągów wprowadzono zastępczą komunikacje autobusową, 3 pociągi bez komunikacji.
Do godz. 05.00 dnia 06.10.2017 odwołanych na części trasy 5 pociągów, 4 pociągi Przewozy Regionalne i 1 pociąg Kolei Śląskich.
Okrężnie skierowano 2 pociągi PKP IC 41010 i 14011 od Katowic przez Oświęcim – Czechowice z pominięciem postojów handlowych w Tychach i Pszczynie.

1. Cieszyn Marklowice – Cieszyn przerwa w ruchu szlak zamknięty od 05.10.2017 godz. 21.05 przewrócone drzewo,

2. Żywiec – Węgierska Górka przerwa w ruchu szlak zamknięty od 05.10.2017 godz. 21.10 przewrócone drzewo, na szlaku zakończone o godz. 04.50.

3. Pątnów Wieluński - Wieluń Dabrowa przerwa w ruchu szlak zamknięty od 05.10.2017 godz. 21.15 na szlaku przewrócone drzewo za pociąg PR zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Wieluń Dabrowa – Tarnowskie Góry.

4. Tychy – Kobiór tor 1 i 2 przerwa w ruchu tory zamknięte od 05.10.2017 godz. 22.20 przewrócone drzewo, uszkodzony słup na szlaku bez pasażerów, z-cza kom autobusowa dla KŚ. Pracują 2 pociągi sieciowe udrożnienie toru 2 o godzinie 04.45 deklaracja naprawy toru 1 do dnia.

5. Pszczyna – Kobiór przerwa w ruchu tory zamknięte od 05.10.2017 godz. 22.38 przewrócone drzewo z-cza kom autobusowa dla KŚ. Pracują 2 pociągi tory 1 i 2 otwarte o godzinie 04.30

6. Ustroń – Ustroń Polana przerwa w ruchu szlak zamknięty od 05.10.2017 godz. 22.29 przewrócone drzewo

7. Kalety – Strzebiń przerwa w ruchu tor 2 zamknięty od 05.10.2017 godz. 22.20, tor 1 od dnia 05.10.2017 godz. 23.15 otwarty o godz. 03.15

8. Kalety - Koszęcin przerwa w ruchu tor 2 zamknięty od 06.10.2017 godz. 00.10, tor 1 od dnia 06.10.2017 godz. 02.55 będzie otwarty w pierwszej kolejności rozpoczyna prace pociąg sieciowy Tarnowskie Góry

9. Leszczyny – Rybnik przerwa w ruchu tor 2 zamknięty od 05.10.2017 godz. 23.48, pracują 2 pociągi sieciowe, tor 2 otwarty o godz. 05.32 .

10. Radostowice – Suszec przewrócone drzewo przerwa w ruchu szlak zamknięty

11. Liswarta – Herby Stare przewrócone drzewo tor 2 zamknięty od 06.10.2017 godz.04.10
Uszkodzenia infrastruktury:
Do godziny 06:00 w związku z silnymi wiatrami Państwowa Straż Pożarna na terenie województwa śląskiego interweniowała:

CZYTAJ TAKŻE: Orkan Ksawery: Połamane drzewa, brak prądu, zatrzymane pociągi, opóźnione loty i ofiary śmiertelne

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Przez województwo śląskie przeszedł orkan Ksawery i do północy odnotowano ponad 700 interwencji strażaków. W akcje zaangażowanych było prawie 700 zawodowców (PSP) i około tysiąca druhów z jednostek OSP.

W związku z sytuacją pogodową trzy osoby zostały ranne. Uszkodzonych zostało kilkanaście dachów i trakcji kolejowych. Do niebezpiecznej sytuacji doszło m.in. przy ulicy Jakuba w Zawierciu, gdzie silny wiatr zerwał blachę z dachu. W związku z tym strażacy musieli założył plandekę.

W Gliwicach, na kobietę spadł konar drzewa, została ranna. Niebezpiecznie było również na drogach, w Cieszynie konar drzewa, który spadł na samochód ranił dwie jadące w środku osoby. Na DK11 za Ciasną w stronę Sierakowa wiatr wywrócił ciężarówkę. Strażacy usuwali również między innymi drzewo powalone na ulicę Paderewskiego (DK 78) w Zawierciu.

Orkan Ksawery: Połamane drzewa, brak prądu, zatrzymane pociągi, opóźnione loty i ofiary śmiertelne NA ŻYWO

Do północy 104 tysiące odbiorców pozostawało bez prądu.

W Katowicach zebrał się Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Na godziny poranne zaplanowana jest wideokonferencja z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem.

Orkan Ksawery w województwie śląskim

Zdjęcia prezentujące działania orkanu Ksawery można do nas przesyłać na adres [email protected].

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!