Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orły 2015 WYNIKI "Bogowie" najlepszym polskim filmem [LISTA LAUREATÓW + WIDEO]

Katarzyna Śleziona
Franciszek Pieczka
Franciszek Pieczka Bartek Kosiński
Polski Oscar dla mistrza z Godowa! Franciszkowi Pieczce wręczono Orła 2015. Nagrodę za Osiągnięcia Życia dostał wielki aktor, Ślązak z krwi, kości i serca. Gustaw Jeleń, Jańcio Wodnik, Hubert Siersza, Kiemlicz, Stach Japycz - Franciszek Pieczka zagrał w ponad 100 filmach.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Orły 2015 NA ŻYWO: "Bogowie" najlepszym filmem. Kot z nagrodą za Religę, Pieczka - za całość

Ma prawie wszystkie odznaczenia branżowe i państwowe, łącznie z Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd przy Piotrkowskiej w Łodzi. Ma honorowe obywatelstwo swojego rodzinnego miasta, Godowa.
Ślązacy go docenili Złotą Lampką Górniczą Rybnickich Dni Literatury 2001.

- Lampka górnicza świeciła mojemu ojcu przez 50 lat, teraz będzie przypominała o Godowie i Śląsku - mówił Pieczka.
Dostał też tytuł Hanysa 2013. Kiedy go odbierał, powiedział tak: "Gdybym jeszcze kolejne 45 lat mieszkał w Warszawie, to i tak umrę jako Ślązak".

Franciszek Pieczka pochodzi z małej gminy Godów w powiecie wodzisławskim. Już jako dziecko przejawiał różne zdolności artystyczne. Grał w miejscowym kościele na organach. Dzielił to z pracą na roli. Jego ojciec, rodowity mieszkaniec Godowa, miał hektar pola. Był chłoporobotnikiem i górnikiem. Przez 40 lat robił "na grubie". Franciszek Pieczka był najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa.

- W Godowie w restauracji "Pod Złotą Rybką" znajdował się amatorski teatr, gdzie grał mój ojciec. To była tylko jego odskocznia od pracy. Nie pamiętam tego, ale podobno jako bardzo mały chłopiec występowałem z nim na jednej scenie - powiedział nam kiedyś aktor.

W 1945 r. z Gertrudą Ferenc stworzył teatr amatorski. Pierwsze "przetarcia" w zawodzie aktora zdobywał jako członek Zespołu Rapsodycznego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. Zanim jednak rozpoczął studia teatralne, przez rok pracował w kopalni Barbara-Wyzwolenie w Chorzowie. Następnie trafił na dwa lata na Uniwersyteckie Studium Przygotowawcze, potem zdał maturę i znalazł się na Politechnice na studiach inżynierskich, na elektronice. Jednak w pogoni za marzeniami o byciu aktorem, Pieczka po miesiącu rzucił studia. Pojechał do Warszawy. Ojciec nie pochwalał tej decyzji, bo chciał, aby syn miał konkretny "fach w ręku". W 1950 r. Pieczka jednak zaczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, potem grał na deskach Teatru Ludowego w Nowej Hucie, Starego Teatru w Krakowie, a potem w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Powszechnym i Narodowym.

W filmie zadebiutował w 1954 r. rolą drugoplanową w "Pokoleniu" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Potem tych filmów było ponad 120. Bywał górnikiem, szaleńcem, wędrownym dziadem, księdzem, świętym, a nawet Panem Bogiem. Najbardziej jednak zapadł w pamięć wielu pokoleniom widzów jako Gustlik (Gustaw Jeleń) w serialu telewizyjnym "Czterej pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckie-go. Zagrał też w śląskich filmach Kazimierza Kutza i w ekranizacjach polskiej klasyki (np. Proboszcz w "Chłopach", Kiemlicz w ekranizacji "Potopu", Czepiec w "Weselu", św. Piotr w "Quo vadis"). Ostatnio jedną z jego niezapomnianych ról jest postać Stacha Japycza w filmie "Ranczo Wilkowyje" w reż. Wojciecha Adamczyka.
Franciszek Pieczka ma 87 lat. Prawie 60 lat spędził na scenie i wystąpił w ponad 100 filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi: z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Krzysztofem Kieślowskim, Wojciechem Jerzym Hasem, Kazimierzem Kutzem.

Z żoną Henryką (urodziła się we Francji, w Polsce studiowała dziennikarstwo, zmarła ponad 10 lat temu) przeżył prawie pół wieku. Para wzięła ślub cywilny w Jeleniej Górze (świadkiem na ich ślubie był sam Wiesław Gołas). Ma córkę Ilonę i syna Piotra. Kocha wnuki, uwielbia rolady z modrą kapustą i kluskami śląskimi. Dwa lata temu ukazała się książka "Franciszek Pieczka. Mateusz - Woyzeck - Jańcio Wodnik" autorstwa Dariusza Domańskiego.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 r. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników.

Oto nagrodzone filmy, twórcy i aktorzy:

Osiągnięcia życia:
Franciszek Pieczka

Najlepsza główna rola męska:
Tomasz Kot - Bogowie

Najlepsza główna rola kobieca
Maja Ostaszewska - Jack Strong

Najlepsza drugoplanowa rola męska
Piotr Głowacki - Bogowie

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
Kinga Preis - Pod Mocnym Aniołem

Najlepsza reżyseria
Łukasz Palkowski - Bogowie (2014)

Najlepszy scenariusz
Krzysztof Rak - Bogowie

Najlepsza muzyka
Czesław Niemen - Sen o Warszawie (pośmiertnie)

Najlepsze zdjęcia
Piotr Sobociński Jr. - Bogowie

Najlepszy film dokumentalny
Powstanie Warszawskie w reżyserii Jana Komasy.

Najlepsza scenografia
Miasto 44 - Marek Warszewski,Grzegorz Piątkowski

Nagroda publiczności
Bogowie

Najlepszy filmowy serial fabularny
Czas honoru - Powstanie Jan Hrynia

Najlepszy dźwięk
Powstanie Warszawskie - Bartosz Putkiewicz.

Najlepsze kostiumy
Miasto 44 - Magdalena Jadwiga Rutkiewicz -Luterek i Dorota Roqueplo

Najlepszy film europejski
Lewiatan

Najlepszy montaż
Miasto 44 - Michał Czarnecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo