18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orzegów - kultowa dzielnica Śląska ma Centrum Inicjatyw Społecznych [ZDJĘCIA]

Joanna Oreł
CIS w Orzegowie przy ul. Hlonda otwarto w sobotę
CIS w Orzegowie przy ul. Hlonda otwarto w sobotę Joanna Oreł
Na ten moment mieszkańcy Orzegowa czekali od wielu lat. W końcu w tej rudzkiej dzielnicy otwarto Centrum Inicjatyw Społecznych. Miejsce, które ma połączyć ludzi z pasją. Ludzi, którzy od lat działają na rzecz Orzegowa. Dzielnicy, która zwyciężyła w plebiscycie DZ na najbardziej kultową dzielnicę i osiedle woj. śląskiej

- Idea, która nas łączy to wspólne działanie ponad wszelkimi podziałami - podkreśla Agnieszka Płaszczyk, kierownik CIS w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. - Chcemy współpracować z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, wszystkimi, którzy chcą pozytywnie zmieniać Orzegów - mówi.

Podczas sobotniego otwarcia CIS-u w Orzegowie wystąpili rzecz jasna artyści i społecznicy związani z tą rudzką dzielnicą. Zaprezentował się m.in. Zespół Akordeonistów im. E. Huloka pod batutą Roberta Kiera. Odbył się także wernisaż prac artystów z Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury.

Już teraz wiadomo, jakie imprezy i zajęcia będą organizowane w orzegowskim CIS. Prowadzony będzie m.in. kurs fitness 45 +, aktywizacja dla bezrobotnych, a członkowie Dyskusyjnego Klubu Historii poprowadzą rozmowy o dziejach Rudy Śląskiej i nie tylko.

- Piękne ten nasz nowy Dom Kultury – mówi Bożena Kotisz, mieszkanka Orzegowa, bo też i pamięć o wyburzonym budynku w mieszkańcach nadal jest silna i dlatego z taką nadzieją czekali na CIS.

- W dzielnicy nie mieliśmy dotychczas swojego miejsca na kulturę – ocenia Ryszard Klyszcz z Orzegowa. – Cieszę się także, że będzie się tutaj mówiło o historii Rudy Śląskiej, bo ta jest przecież niezwykle ciekawa i warta upowszechniania – szczególnie wśród młodszego pokolenia.

Pan Ryszard dodaje, że jego wnuczka, Nikola, z którą zwiedzał orzegowski CIS, podczas wizyty u dziadków będzie chodziła tutaj na zajęcia związane z czytelnictwem.
Na potrzeby CIS-u w Orzegowie przebudowano dwa budynki przy ul. Kard. Hlonda 29. Dotychczas zarządzało nimi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej

- W jednym obiekcie przygotowano pomieszczenia na bibliotekę, czytelnię, biura oraz sanitariaty - wymienia Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM Ruda Śląska. - W drugim parter zaadaptowano na kawiarenkę z kominkiem, wraz z odpowiednim zapleczem, natomiast na poddaszu powstało pomieszczenie wielofunkcyjne i sanitariat.

Dodajmy, że miejsce to jest niezwykle ważne dla mieszkańców. To właśnie w Orzegowie pierwotnie miał powstać pierwszy CIS w Rudzie Śląskiej. Wybrano jednak Bykowinę. Teraz w końcu się udało ku uciesze mieszkańców. Mieszkańców, którym od lat na sercu leży rewitalizacja dzielnicy. To właśnie dzięki ich działalności oraz zaangażowaniu Orzegów wygrał w ubiegłorocznym plebiscycie DZ na najbardziej kultową dzielnicę Śląska.

Koszt CIS w Orzegowie, wraz z robotami dodatkowymi wyniósł ok. 2 mln złotych. Przy okazji uruchomienia CIS zamontowano 3 kamery włączone w system monitoringu miejskiego.

CIS w Orzegowie będzie otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 18, natomiast w soboty od 11 do 15.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni