Osiedle Awaryjne w Jaworznie zniknie z ziemi. Mieszkańcy się...

  Osiedle Awaryjne w Jaworznie zniknie z ziemi. Mieszkańcy się przeprowadzają [ZDJĘCIA]

  Grażyna Dębała, Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Osiedle Awaryjne w Jaworznie zniknie z ziemi. Mieszkańcy się przeprowadzają [ZDJĘCIA]
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Osiedle Awaryjne w Jaworznie za chwilę zniknie z powierzchni ziemi. Na dniach rozpocznie się wielka przeprowadzka mieszkańców tamtejszych bloków, na samo Boże Narodzenie - piszą Grażyna Dębała i Anna Zielonka
  Za oknem mróz, zimny wiatr, śniegu po kostki. W takich warunkach mieszkańcy osiedla Awaryjnego w Jaworznie będą przeprowadzać się do nowych bloków w centrum miasta. Wszystko dlatego, że już niedługo kilka budynków mieszkalnych na Awaryjnym zostanie zrównanych z ziemią. Na ich miejscu powstanie olbrzymi blok energetyczny jaworznickiej elektrowni o mocy, bagatela, prawie 1 tys. megawatów.

  A co z ludźmi? Od dawna wiedzą, że muszą się przeprowadzić. Miesiącami żyją w gotowości. Zaplanowali już, co gdzie spakują, czego się pozbędą, kogo poproszą o pomoc przy przenosinach. I tyle.

  Do tej pory nie znają natomiast terminu przeprowadzki. Dotyczy to około 350 mieszkańców z mieszkań komunalnych. Właściciele własnych "M" zdążyli już się przeprowadzić, bo Tauron Wytwarzanie, który budował bloki, w zamian za zburzenie Awaryjnego, podpisał z nimi umowy osobiście i odpowiednio wcześniej. W przypadku mieszkańców zasobów komunalnych sprawa okazała się bardziej skomplikowana. Umowę z koncernem mogła podpisać tylko gmina. A stało się to niecałe dwa tygodnie temu. Dopiero teraz mogą ruszyć przeprowadzki. W środku zimy... A mieli przeprowadzać się już we wrześniu. Jest, dzięki Bogu, grudzień, a oni dalej siedzą na Awaryjnym.

  Nigdzie nie pójdą... przed Bożym Narodzeniem  Rozgoryczenie mieszkańców osiedla sięga zenitu. Spotkaliśmy się z nimi już kilka razy. Między innymi w momencie, gdy w ubiegłym tygodniu urzędnicy z jaworznickiego magistratu roznosili po mieszkaniach skierowania do przeprowadzki. To właśnie wtedy lokatorzy dowiedzieli się, że przenosiny nastąpią tuż przed... świętami.

  - Nigdzie nie idę. Po pierwsze jest zima, po drugie są święta - zbuntowana Gertruda Tobiasz patrzy na urzędnika z powątpiewaniem. - I co? Mam spakować się przed Bożym Narodzeniem i na walizkach w nowym mieszkaniu piec ciasta i przygotowywać wieczerzę wigilijną? To chyba jakieś nieporozumienie - kwituje.

  Sytuacja powtarza się we wszystkich mieszkaniach, do których zaglądamy za urzędnikami. Miny lokatorów komunalek są jednoznaczne. Nie i koniec!

  - Niefajnie zabierać się za pakowanie w takim okresie. Zimno, mokro, nieprzyjemnie. Ja rozumiem, że musimy się wyprowadzić, ale czemu nie dało się tego zrobić wcześniej? - pyta Stanisława Toporek. - Jest zima. Boję się, że przy przeprowadzce kwiatki mi zmarzną, a mam je naprawdę piękne - zaprowadza nas do pokoju i prezentuje wyhodowane przez siebie okazy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo