Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle przy Parku Śląskim. Green Park Silesia chce wybudować bloki przy Targowej. Obok działki ma Atal. To teren po MTK

DN
Wizualizacja osiedla planowanego przez spółkę Green Park Silesia
Wizualizacja osiedla planowanego przez spółkę Green Park Silesia GPS
Mieszkania przy Parku Śląskim. Swoje działki ma tu nie tylko Green Park Silesia, ale i Atal. GPS oficjalnie stara się o rozpoczęcie inwestycji. Atal - konsultuje plany. Oto co warto wiedzieć o inwestycjach przy Targowej i na terenie po MTK na granicy Chorzowa i Katowic

Plany zagospodarowania dawnych terenów MTK i najbliższych okolic Parku Śląskiego - ulicy Targowej w Chorzowie - rozgrzały ludzi tak, jak plan budowy osiedla w Strefie Kultury w Katowicach.

Zobaczcie wizualizacje osiedla planowanego przez spółkę Green Park Silesia:

- To niemal zamach na Park Śląski – zareagowali internauci na wieść, że jest inwestor, który chce tu postawić osiedle.

Tymczasem na terenie po MTK sprzedano już więcej działek i to, że w teren ten „wejdą” deweloperzy, jest praktycznie przesądzone. Być może bloków będzie więcej, a jeśli nie bloków – to staną tu np. biurowce.

PISALIŚMY:
Osiedle mieszkaniowe w Parku Śląskim? Ma powstać na terenie po hali MTK w Chorzowie
Osiedle mieszkaniowe w Parku Śląskim nie powstanie? Zdecydują radni Chorzowa
Green Park Silesia zdradza szczegóły planowanej inwestycji przy ul. Targowej 4

Oto, co warto wiedzieć o terenie nieopodal ulicy Bytkowskiej w Katowicach, czyli działkach po MTK i OPT (i nie tylko) w sąsiedztwie hotelu Radisson. Czyli terenie przylegającym do Parku Śląskiego tak ściśle, że pewnie większość z nas ma przekonanie, że to część tego parku, do samej ulicy Bytkowskiej.

1. Teren po MTK leży w Chorzowie, przy ulicy Targowej, ale jedyny wjazd jest od strony ulicy Bytkowskiej w Katowicach. Nie jest to część Parku Śląskiego, ale granica jest niewidoczna – a działki częściowo są dziś zadrzewione. Spójrzcie na zdjęcie z Google Maps. Terenem po MTK zarządza miasto w imieniu Skarbu Państwa. Spółka MTK powstała zaś na terenach wystawienniczych po Ośrodku Postępu Technicznego. Większość budynków dawnego OPT zostało wyburzonych. Jedynie zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda Pawilon C-G jesienią 2018 został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego.

2. Kilka działek w ostatnich miesiącach zmieniło właścicieli. Jedną – prawo własności do 5 hektarów przy ulicy Targowej za 7,5 miliona złotych od Skarbu Państwa kupił inwestor, który jako Green Park Silesia chce postawić bloki. To działka z budynkiem Uniwersytetu Rozwoju, po prawej stronie po wjeździe za bramę. Kilka – prawo użytkowania wieczystego - w głębi po lewej stronie za bramą - kupił inny deweloper - spółka Atal. Do tych działek wrócimy za chwilę. Reszta pozostaje we władaniu miasta. Wszystkie te działki mają obecnie przeznaczenie: tereny usługowe. Obecnie nie ma planów dalszej sprzedaży działek na tym terenie. Wcześniej, za 1 proc. wartości prawo użytkowania wieczystego działek po MTK od SP chciał kupić Chorzów, wojewoda się jednak na to nie zgodził. Chorzów planował sprzedaż części działek – jako tereny usługowe.

CO Z TERENEM PO MTK? PLANY Z ROKU 2015. LINK

3. Tu warto przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z kwietnia 2018 roku, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność cywilną za skutki zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006. Dach runął wówczas na uczestników międzynarodowej wystawy gołębi, zabijając 65 osób. Pozew zbiorowy złożyło 90 osób – bliskich ofiar. To oznacza, że SP musi wypłacić odszkodowania i potrzebne są pieniądze.

4. Green Park Silesia, która potwierdziła, że planuje postawić 15 bloków na działce przy Targowej, to spółka z o.o. wpisana do rejestru 20 października 2018. Ale jej członkowie zarządu działkę kupili w 2017 roku, bezpośrednio od Skarbu Państwa.

W planie zagospodarowania przestrzennego Chorzowa teren przeznaczony jest na usługi, cele wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe. Plan zakazuje inwestorom budowy tu budynków mieszkalnych. Ale w lipcu 2018 weszła w życie tzw. ustawa deweloperska, czyli Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (miała ułatwić budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus). Inwestor złożył więc wniosek – jeden z pierwszych w regionie, o ile nie pierwszy - o przekształcenia przeznaczenia działki na cele mieszkaniowe. Taki wniosek rozpatrują radni. W tym przypadku – radni z Chorzowa.

Sesję, na której ten punkt będzie procedowany, zaplanowano 29 listopada 2018. Dlatego inwestorzy musieli przygotować opis inwestycji i pokazać wizualizacje.

Wedle zapowiedzi trzech członków zarządu Green Park: Łukasza Gorczowskiego, Jerzego Weindicha i Tomasza Poloczka, bloki będą miały od pięciu do ośmiu, nawet dziewięciu (jeden blok) pięter. Najwyższe bloki będą od strony ulicy Bytkowskiej, niższe będą sięgać w stronę parku. W sumie będzie tu około 1000 mieszkań. Inwestycja będzie etapowana, budowa całego osiedla potrwa 5-10 lat. Zacznie się od najwyższych bloków od strony Bytkowskiej. Tu też zapowiadają budowę szkoły i przedszkola. Jeśli radni zgodzą się na zmianę przeznaczenia działki, prace i tak nie ruszą od razu.

Na przygotowanie do rozpoczęcia inwestycji potrzeba około roku. Projekt, jaki widzimy na wizualizacjach, jest wstępny i przygotowała go pracownia Forma. Prawdopodobnie to ci sami architekci zajmą się ostatecznym projektem. Inwestorzy chcą osiedla otwartego, z dojściem do parku, nie luksusowego, przeznaczonego dla młodych ludzi i rodzin.

- Chorzów potrzebuje nowoczesnego budownictwa – mówią.

Jeśli radni 29 listopada powiedzą „nie” dla inwestycji, działka i tak zostanie zabudowana, ale w inny sposób – taki, jaki planowano przy jej zakupie. Zanim bowiem w życie weszła ustawa deweloperska, panowie z GPS już mieli inny plan na ten teren, zgodny z miejscowym planem zagospodarowania. Miały tu stanąć… biurowce (być może wyższe niż stojący obok hotel) oraz stacja benzynowa. Rozmowy z partnerem, zainteresowanym tą inwestycją, były już zaawansowane.

- Uważamy, że zagospodarowanie terenu na cele mieszkaniowe jest korzystniejsze – mówią członkowie zarządu GPS.

- Specustawa stawia urząd miasta w roli notariusza a odpowiedzialność za decyzje kładzie na radnych – czy utrzymają plan zagospodarowania, czy zgodzą się na wniosek dewelopera – mówi Karolina Skórka, rzeczniczka UM w Chorzowie.

5. Zgodnie z ustawą deweloperską, kiedy wniosek dewelopera trafia do miasta, swoją opinię na ten temat – na wniosek miasta - może wyrazić np. zarząd województwa. 16 października 2018 Zarząd Województwa Śląskiego wydał taką opinię w zakresie uwzględnienia wyników audytu krajobrazowego.

- Z uwagi na brak rozporządzenia wykonawczego w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych, samorząd województwa nie przystąpił do opracowania przedmiotowego dokumentu – czytamy w tym dokumencie. I dalej: - Jako ze samorząd województwa jest ustawowo zobligowany do kształtowania ładu przestrzennego i ochrony krajobrazu regionu, postanowił się wypowiedzieć i oparł swoją opinie na  Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+. Zarząd prowadzi także określoną politykę w odniesieniu do samego Parku Śląskiego. Jest ona zapisana w dokumencie pn. „Plan wsparcia zarządzania rozwojem Parku Śląskiego – aktualizacja 2018”.

Opinia zarządu jest negatywna dla planowanej inwestycji. Co to znaczy?

- Niestety, opinia zarządu województwa nie rodzi żadnych skutków prawnych. Nie wstrzymuje w żaden sposób ani dalszego procedowania wniosku, ani realizacji inwestycji. Inwestor może, nie musi, zastosować się do niej, może ją odrzucić – informuje biuro prasowe marszałka. - Także rada gminy Chorzów, ostatecznie podejmująca decyzje o zezwoleniu na realizację wnioskowanej inwestycji, nie musi brać pod uwagę tej opinii.

Co jeszcze zarząd województwa sądzi o planowanej inwestycji?

- Obszar objęty inwestycją wraz z obszarem parku  ze względu na unikalne wartości nie tylko w skali Chorzowa ale także i Polski, powinien zostać objęty dodatkową ochroną w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego oraz pełnić funkcje ekologiczne, bioklimatyczne, społeczno – rekreacyjne a także wypoczynkowe służące regeneracji sił psychofizycznych mieszkańców – przedstawiają zdanie zarządu województwa urzędnicy marszałka.

6. W południowej części terenów po MTK dwa razy większy teren ma inny deweloper – firma Atal. 17 października 2018 miasto sprzedało jej działkę o powierzchni 65 tys. 646 m kw za 12,2 mln złotych. Część tej nieruchomości stanowiły hale o konstrukcji szkieletowej i inne budynki, mówiąc wprost: to tu stała hala, która zawaliła się w 2006. Z kolei w połowie listopada 2018 w kolejnych przetargach Atal nabył prawa użytkowania wieczystego przysługującego miastu Chorzów do nieruchomości o łącznej powierzchni 31 tys. 721 m kw za 6 mln 331 tys. złotych.

Zobaczcie wizualizacje osiedla planowanego przez spółkę Green Park Silesia:

W sumie Atal ma więc na terenach po MTK 10 hektarów terenu, zapisanego w planie również jako tereny usługowe (cele: usługowe, wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe). Na tych działkach obecnie nie można budować mieszkań. Atal to deweloper, ma na swoim koncie m.in. budowę osiedla Francuska Park czy Nowy Brynów w Katowicach, stąd zamysł firmy jest chyba jasny.

Na razie jednak firma nie komunikuje swoich planów.

- Nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów, związanych z zakupionymi działkami. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze i konsultacje z architektami – powiedziała nam w połowie listopada 2018 Agnieszka Fabich z biura prasowego spółki Atal.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo