Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ósma figura gwarka w Tarnowskich Górach stanęła przy kościele św. Marcina. Jak wygląda?

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Ósmy gwarek w Tarnowskich Górach stanął przed kościołem św. Marcina, czyli najstarszym zabytkiem miasta.
Ósmy gwarek w Tarnowskich Górach stanął przed kościołem św. Marcina, czyli najstarszym zabytkiem miasta. UM Tarnowskie Góry
W tegoroczną Barbórkę odsłonięto kolejny pomnik gwarka w Tarnowskich Górach. Tym razem pojawił się on w Starych Tarnowicach, najstarszej dzielnicy w mieście. – Jestem z rzeźby zadowolony jednakże najważniejszym jest, by zadowoleni byli mieszkańcy – podkreślił Jerzy Lisek, który stworzył figurę.

Tarnowskie Góry: kolejny pomnik gwarka odsłonięto w mieście

W piątek, 4 grudnia, czyli w Barbórkę, oficjalnie odsłonięto ósmą figurę gwarka w Tarnowskich Górach. Pomnik przedstawiający kopalnianego kopacza stanął przed kościołem św. Marcina, najstarszym zabytkiem miasta, w Starych Tarnowicach.

- Choć mogą one przypominać krasnoludki, to jednak wiemy i pamiętamy o tym, że to takie postaci, które upamiętniają trud ciężkiej pracy na ziemi tarnogórskiej. Tej pracy, na której miasto został zbudowane - wyjaśniał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Jest to pierwsza figura stworzona przez Jerzego Liska. Poprzednie cztery były odwzorowaniem rzeźb Alojzego Niedbały, zmarłego w 1987 roku tarnogórskiego rzeźbiarza-amatora z Bobrownik Śląskich. Znajdują się one w następujących miejscach: na Kaczyńcu, u zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli, przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich oraz w okolicach Źródełka Młodości w Reptach Śląskich.

Z kolei pierwsze trzy stworzył Norbert Jastalski, można je podziwiać w centrum Tarnowskich Gór: przy ulicy Krakowskiej, koło dworca oraz na Rynku.

– Jestem z rzeźby zadowolony jednakże najważniejszym jest, by zadowoleni byli mieszkańcy – podkreślił Jerzy Lisek podczas uroczystości.

Rzeźbiarz, który swoją pasję rozwija od lat 60. ubiegłego wieku w 2019 otrzymał Srebrne Skrzydło, czyli nagrodę dla zasłużonych mieszkańców, którzy swoją działalnością przyczyniają się m.in. do rozwoju i upowszechniania dorobku miasta, a także jego historii.

– Rośnie nam armia gwarków. Jako że postanowiliśmy, że kolejne figury odsłaniać będziemy zawsze w Barbórkę – tradycji dopełniliśmy mimo pandemii. Jednak nie jest to nasze ostatnie słowo w temacie tej figury, myślę, że w lepszych czasach uczcimy to wydarzenie bardziej uroczyście – mówił Arkadiusz Czech.

Wiadomo już, że w budżecie miasta na przyszły rok przewidziano środki na kolejną figurę. Gdzie tym razie stanie? Tego jeszcze nie wiadomo...

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo