Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby zaszczepione będą nosić opaski. Kontrowersyjny pomysł segregacji sanitarnej w Niemczech trafi do Polski?

Martyna Urban
Martyna Urban
W Polsce wprowadzono nowe obostrzenia. Czy opaski na rękę dla zaszczepionych to dobry pomysł?
W Polsce wprowadzono nowe obostrzenia. Czy opaski na rękę dla zaszczepionych to dobry pomysł? Mariusz Kapała
W Niemczech został wprowadzony podział osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Klienci sklepów detalicznych w niektórych landach noszą opaski 2G, przewidziane dla osób, które zostały w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19. Opaski mają ułatwić obowiązkowe kontrole 2G. Jak zareagowało na ten pomysł niemieckie społeczeństwo?

Szczepienie daje gwarancję wejścia do sklepu

W związku z brakiem ujednolicenia przepisów, dotyczących osób zaszczepionych i niezaszczepionych sprzedawcy detaliczni chcą wprowadzenia opasek na rękę z odpowiednim oznaczeniem.

– Obecnie istnieje (...) zamieszanie w przepisach dotyczących kontroli 2G w handlu detalicznym (...). To pilnie wymaga ujednolicenia – powiedział w agencji dpa dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) Stefan Genth.

Nie przeocz

System kontroli 2G powstał od połączenia dwóch słów - geimpft und genesen, czyli zaszczepiony i wyzdrowiały. Dotąd sprzedawcy, gdy wchodzili klienci, nie wiedzieli, którzy z nich posiadają paszport Covidowy. Dzięki wprowadzonemu systemowi klient jest sprawdzany jednorazowo pod kątem 2G, a następnie otrzymuje opaskę na nadgarstek, z którą ma dostęp do wszystkich sklepów w danym dniu. Takie przepisy dotyczą wszystkich sklepów poza spożywczymi, drogeriami i aptekami.

Klient jest tylko raz sprawdzany pod kątem 2G, a następnie otrzymuje opaskę na nadgarstek, z którą ma dostęp do wszystkich sklepów w danym dniu. Warto przypomnieć, że w myśl zasady 2G dostęp do sklepów mają tylko osoby zaszczepione na COVID-19 lub wyleczone z koronawirusa.

Ulga dla handlu

- Sprawdzanie każdego klienta w każdym sklepie wymaga znacznego wysiłku i prowadzi do tworzenia kolejek przed drzwiami sklepów. Dlatego z punktu widzenia handlu dobrze byłoby rozszerzyć rozwiązanie w postaci opaski obowiązujące w niektórych krajach związkowych na całe terytorium federalne. - tłumaczył szef HDE.

Zdaniem Stefana Gentha, sektor detaliczny pilnie potrzebuje wsparcia w zakresie niezbędnych kontroli 2G, ponieważ to poszczególne firmy zajęły się zadaniami należącymi do państwa. Dodaje, że to gminy powinny wesprzeć przedsiębiorców lub wypłacone powinny zostać wkłady finansowe.

Jak dodaje Genth, rozporządzenie 2G w handlu detalicznym powinno zostać jednak niesione, ponieważ nie przyczynia się do walki z pandemią. Zakupy robione w maseczkach i zgodnie z zasadami higienicznymi zapewniają wystarczające bezpieczeństwo.

Musisz to wiedzieć

Niemieckie społeczeństwo podzielone

Nasi zachodni sąsiedzi są podzieleni w sprawie. Niektórzy uważają, że rozwiązanie ułatwiłoby pracę pracownikom handlu, dla niektórych jest to rzecz nie do pomyślenia.

- „Handel” prawdopodobnie stracił swoje koło. Zanim zrobię coś takiego, wolę zostać w domu i wydawać pieniądze na Amazon. Centra miast to nie dyskoteki dla 18-latków w myśl hasła: „Tu nie można wejść”. - pisze jeden z internautów pod wpisem DPA-live.

Inna internautka porównuje rozporządzenie do segregacji zastosowanej w czasach II Wojny: "czy nie zdarzyło się to wcześniej? Byłabym za małymi kolorowymi trójkątami na klatce piersiowej, abyś mógł je szybciej rozpoznać!"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera