Ośrodek sióstr boromeuszek w Zabrzu zostanie zamknięty

  Ośrodek sióstr boromeuszek w Zabrzu zostanie zamknięty

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu

  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu ©ARC/Mikołaj Suchan

  Zarząd Kongregacji Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy zdecydował o zamknięciu ośrodka wychowawczego prowadzonego przez siostry w Zabrzu - poinformował portal tvn24.pl. W ośrodku tym przez lata dochodziło do aktów przemocy.
  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu

  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu ©ARC/Mikołaj Suchan

  Jak podaje portal tvn24.pl do końca sierpnia ma zostać zamknięty ośrodek wychowawczy prowadzony przez siostry boromeuszki w Zabrzu. Taką decyzję podjął zarząd kongregacji, która prowadzi ośrodek. W tej chwili katowickie kuratorium oświaty wraz z zabrzańskim MOPR-em poszukują miejsc dla podopiecznych ośrodka.

  Zabrzański sierociniec cieszy się złą sławą za sprawą aktów przemocy, również seksualnej, do których dochodziło tu przed laty.
  Chodzi o sprawę siostry Bernadetty, niegdysiejszej kierowniczki ośrodka, która wraz ze swoimi podwładnymi nie tylko biła dzieci, ale także dopuszczała do gwałtów i przemocy pomiędzy podopiecznymi.

  Przypomnijmy, w 2011 roku sąd apelacyjny skazał na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności Agnieszkę F., czyli siostrę Bernadettę, byłą kierowniczkę zakładu wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu.

  W ośrodku tym, jak stwierdzono podczas procesu, w latach 2005-2006 (tych lat dotyczył proces, ale niewykluczone, że proceder trwał znacznie dłużej) dochodziło do aktów przemocy ze strony sióstr, a także nakłaniania do bicia i gwałcenia podopiecznych przez innych wychowanków.

  Skazana została również inna zakonnica, Bogumiła Ł. Otrzymała wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

  Mimo prawomocnego wyroku siostra Bernadetta przez trzy lata skutecznie odraczała wykonanie kary motywując to swoim podeszłym wiekiem i faktem, iż teraz opiekuje się starszymi siostrami.

  W lutym 2014 roku złożyła wniosek o zawieszenie wykonania kary. Sąd Rejonowy w Zabrzu odrzucił go 24 kwietnia 2014. Niespełna miesiąc później siostra Bernadetta została zatrzymana w zgromadzeniu sióstr boromeuszek w Trzebnicy. Nie stawiała oporu. Została przewieziona do zakładu karnego we Wrocławiu, a następnie do innego więzienia. Nie zdradzono do jakiego.

  Jeszcze przed zatrzymaniem pełnomocnik siostry Bernadetty odwołał się od decyzji o nieuwzględnieniu wniosku o zawieszenie kary do wyższej instancji i w czerwcu 2014 roku odbyć musiało się posiedzenie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Na posiedzeniu tym pełnomocnik Agnieszki F. odczytał jej oświadczenie, w którym wyraziła ona skruchę, poprosiła o wybaczenie i zrzekła się roszczeń o odroczenie kary. Od tego czasu przebywa w więzieniu.

  Sprawa jednak nie ucichła. W kwietniu tego roku jeden z byłych wychowanków sióstr wniósł pozew o zadośćuczynienie. Domaga się miliona złotych oraz dożywotniej renty w wysokości 2,5 tys. zł. Miał on być jedną z ofiar koszmaru, który toczył się w ośrodku.

  Nie wiadomo czy decyzja o zamknięciu ośrodka w Zabrzu ma jakiś związek z wydarzeniami sprzed lat.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  niki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Uwielbiam ludzi, ktorzy guzik wiedza a i tak sie wypowiadaja :) Jesli juz tak bardzo lubicie narzekac na ten osrodek, to dlaczego tylka nikt tam nie ruszyl? szkoda tylko dzieci, ktore mialy juz...rozwiń całość

  Uwielbiam ludzi, ktorzy guzik wiedza a i tak sie wypowiadaja :) Jesli juz tak bardzo lubicie narzekac na ten osrodek, to dlaczego tylka nikt tam nie ruszyl? szkoda tylko dzieci, ktore mialy juz plany a teraz musza je zmieniac bo sie zrobila glupia nagonka. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha zmkneli i sprawy nie ma

  greg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Za to co się tam działo ktoś powinien pójść siedzieć. Kościół w Polsce jest nie do ruszenia teraz tych zwyrodnialców przeniosą gdzie indziej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sieroty

  Enki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Wina kosciola nie umia sobie dac rady z zakonnicami ale pchaja sie do polityki!!!!!Sierot szkoda ze tyle wycierpialy!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wiadomo czy decyzja o zamknięciu ośrodka w Zabrzu ma jakiś związek z wydarzeniami sprzed lat.

  z.biblią bez kwalifikacji i nadzoru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Raczej ma związek z wysokością odszkodowań jakie będzie trzeba zapłacić oraz zagrożeniem kolejnymi pozwami. Psychopatki powinny prowadzić agencję towarzyską a nie domy dziecka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozłączyć

  Państwo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  od kościoła bo te qrestwo nic dobrego nie wnosi w dobro Naszego kraju a wręcz na przykładzie tych nieprzeoranych dewot widać gołym okiem a ile jeszcze jest spraw pozamiatanych pod dywan?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....a ile jeszcze jest spraw pozamiatanych pod dywan?

  amen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Ujrzą światło dzienne gdy państwo przestanie być kolonią watykańską. Najwyższa pora aby wszyscy poszkodowani upomnieli się o wielomilionowe odszkodowania tak jak się to robi w Usa. A skoro wymiar...rozwiń całość

  Ujrzą światło dzienne gdy państwo przestanie być kolonią watykańską. Najwyższa pora aby wszyscy poszkodowani upomnieli się o wielomilionowe odszkodowania tak jak się to robi w Usa. A skoro wymiar sprawiedliwości nie działa trza kierować sprawy przed sąd w Nowym Jorku. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim