Ośrodek sióstr boromeuszek w Zabrzu zostanie zamknięty

  Ośrodek sióstr boromeuszek w Zabrzu zostanie zamknięty

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu

  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu ©ARC/Mikołaj Suchan

  Zarząd Kongregacji Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy zdecydował o zamknięciu ośrodka wychowawczego prowadzonego przez siostry w Zabrzu - poinformował portal tvn24.pl. W ośrodku tym przez lata dochodziło do aktów przemocy.
  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu

  Ośrodek wychowawczy sióstr boromeuszek w Zabrzu ©ARC/Mikołaj Suchan

  Jak podaje portal tvn24.pl do końca sierpnia ma zostać zamknięty ośrodek wychowawczy prowadzony przez siostry boromeuszki w Zabrzu. Taką decyzję podjął zarząd kongregacji, która prowadzi ośrodek. W tej chwili katowickie kuratorium oświaty wraz z zabrzańskim MOPR-em poszukują miejsc dla podopiecznych ośrodka.

  Zabrzański sierociniec cieszy się złą sławą za sprawą aktów przemocy, również seksualnej, do których dochodziło tu przed laty.
  Chodzi o sprawę siostry Bernadetty, niegdysiejszej kierowniczki ośrodka, która wraz ze swoimi podwładnymi nie tylko biła dzieci, ale także dopuszczała do gwałtów i przemocy pomiędzy podopiecznymi.

  Przypomnijmy, w 2011 roku sąd apelacyjny skazał na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności Agnieszkę F., czyli siostrę Bernadettę, byłą kierowniczkę zakładu wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu.

  W ośrodku tym, jak stwierdzono podczas procesu, w latach 2005-2006 (tych lat dotyczył proces, ale niewykluczone, że proceder trwał znacznie dłużej) dochodziło do aktów przemocy ze strony sióstr, a także nakłaniania do bicia i gwałcenia podopiecznych przez innych wychowanków.

  Skazana została również inna zakonnica, Bogumiła Ł. Otrzymała wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

  Mimo prawomocnego wyroku siostra Bernadetta przez trzy lata skutecznie odraczała wykonanie kary motywując to swoim podeszłym wiekiem i faktem, iż teraz opiekuje się starszymi siostrami.

  W lutym 2014 roku złożyła wniosek o zawieszenie wykonania kary. Sąd Rejonowy w Zabrzu odrzucił go 24 kwietnia 2014. Niespełna miesiąc później siostra Bernadetta została zatrzymana w zgromadzeniu sióstr boromeuszek w Trzebnicy. Nie stawiała oporu. Została przewieziona do zakładu karnego we Wrocławiu, a następnie do innego więzienia. Nie zdradzono do jakiego.

  Jeszcze przed zatrzymaniem pełnomocnik siostry Bernadetty odwołał się od decyzji o nieuwzględnieniu wniosku o zawieszenie kary do wyższej instancji i w czerwcu 2014 roku odbyć musiało się posiedzenie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Na posiedzeniu tym pełnomocnik Agnieszki F. odczytał jej oświadczenie, w którym wyraziła ona skruchę, poprosiła o wybaczenie i zrzekła się roszczeń o odroczenie kary. Od tego czasu przebywa w więzieniu.

  Sprawa jednak nie ucichła. W kwietniu tego roku jeden z byłych wychowanków sióstr wniósł pozew o zadośćuczynienie. Domaga się miliona złotych oraz dożywotniej renty w wysokości 2,5 tys. zł. Miał on być jedną z ofiar koszmaru, który toczył się w ośrodku.

  Nie wiadomo czy decyzja o zamknięciu ośrodka w Zabrzu ma jakiś związek z wydarzeniami sprzed lat.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  niki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Uwielbiam ludzi, ktorzy guzik wiedza a i tak sie wypowiadaja :) Jesli juz tak bardzo lubicie narzekac na ten osrodek, to dlaczego tylka nikt tam nie ruszyl? szkoda tylko dzieci, ktore mialy juz...rozwiń całość

  Uwielbiam ludzi, ktorzy guzik wiedza a i tak sie wypowiadaja :) Jesli juz tak bardzo lubicie narzekac na ten osrodek, to dlaczego tylka nikt tam nie ruszyl? szkoda tylko dzieci, ktore mialy juz plany a teraz musza je zmieniac bo sie zrobila glupia nagonka. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha zmkneli i sprawy nie ma

  greg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Za to co się tam działo ktoś powinien pójść siedzieć. Kościół w Polsce jest nie do ruszenia teraz tych zwyrodnialców przeniosą gdzie indziej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sieroty

  Enki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Wina kosciola nie umia sobie dac rady z zakonnicami ale pchaja sie do polityki!!!!!Sierot szkoda ze tyle wycierpialy!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wiadomo czy decyzja o zamknięciu ośrodka w Zabrzu ma jakiś związek z wydarzeniami sprzed lat.

  z.biblią bez kwalifikacji i nadzoru (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Raczej ma związek z wysokością odszkodowań jakie będzie trzeba zapłacić oraz zagrożeniem kolejnymi pozwami. Psychopatki powinny prowadzić agencję towarzyską a nie domy dziecka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozłączyć

  Państwo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  od kościoła bo te qrestwo nic dobrego nie wnosi w dobro Naszego kraju a wręcz na przykładzie tych nieprzeoranych dewot widać gołym okiem a ile jeszcze jest spraw pozamiatanych pod dywan?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....a ile jeszcze jest spraw pozamiatanych pod dywan?

  amen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Ujrzą światło dzienne gdy państwo przestanie być kolonią watykańską. Najwyższa pora aby wszyscy poszkodowani upomnieli się o wielomilionowe odszkodowania tak jak się to robi w Usa. A skoro wymiar...rozwiń całość

  Ujrzą światło dzienne gdy państwo przestanie być kolonią watykańską. Najwyższa pora aby wszyscy poszkodowani upomnieli się o wielomilionowe odszkodowania tak jak się to robi w Usa. A skoro wymiar sprawiedliwości nie działa trza kierować sprawy przed sąd w Nowym Jorku. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA