Ostatni dzwonek na kredyt na studia medyczne w Banku Pekao

Materiał informacyjny BANKU PEKAO S.A.

Płatne studia medyczne to atrakcyjna opcja dla wielu osób zainteresowanych medycyną. Przyszli lekarze muszą jednak zmierzyć się z pewnymi opłatami już na starcie – z pomocą na tym polu przychodzą specjalne kredyty. Szczególnie atrakcyjną ofertą może pochwalić się Bank Pekao. Nadal można złożyć wniosek o finansowanie studiów na rok akademicki 2022/2023 – warto jednak się pospieszyć, ponieważ jest to możliwe tylko do 21. dnia semestru.

Co stoi za popularnością płatnych studiów medycznych?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wszelkie kierunki związane z medycyną od lat należą do tych najbardziej obleganych przez kandydatów. Na niektórych uczelniach o jedno miejsce na studiach stara się nawet kilkadziesiąt osób, przez co nawet absolwenci szkół średnich ze świetnymi wynikami mogą mieć niemały problem z rozpoczęciem nauki na wymarzonym kierunku. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku studiów płatnych – konieczność opłacenia każdego semestru sprawia, że kandydatów jest znacznie mniej. To jednak niejedyny powód, by postawić na taką opcję.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest często także wyższy poziom kształcenia, który bezpośrednio wynika z większych możliwości finansowych uczelni. Dzięki temu przyszli lekarze mogą liczyć na lepszy start na rynku pracy. Płatne studia lekarskie są oferowane zarówno na publicznych uczelniach w trybie niestacjonarnym, jak i w prywatnych szkołach wyższych.

Wsparcie dla przyszłych lekarzy, którzy chcą pracować w Polsce

Mimo ogromnej popularności kierunków medycznych w naszym kraju wielu polskich lekarzy skupia się na szukaniu pracy za granicą. Potwierdzają to m.in. statystyki zebrane przez OECD – według raportu „Health at a Glance 2020” 0,24% obywateli Polski to lekarze, podczas gdy unijna średnia to 0,34%. Aby zapobiec temu problemowi, Ministerstwo Zdrowia wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowało Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych.

Pierwszym i aktualnie jedynym bankiem, który udostępnia kredyty na studia medyczne zgodne z warunkami FKSM, jest Bank Pekao S.A.

Jak skorzystać z kredytu medycznego w Banku Pekao S.A.?

Aby otrzymać kredyt, wystarczy złożyć wniosek w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A. Oprócz wniosku potrzebny będzie tylko dokument tożsamości i zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi, że wnioskujący jest studentem na płatnym kierunku lekarskim.

Wnioski o finansowanie na rok akademicki 2021/2022 były przyjmowane od 19 lipca do 30 września – warto wspomnieć, że już w pierwsze dwa tygodnie do banku wpłynęło ponad 150 zgłoszeń. Obecnie nadal można złożyć wniosek o kredyt na przyszły rok akademicki (2022/2023) i kolejne lata: taka opcja jest dostępna od 3 października do upływu 21 dni od rozpoczęcia semestru zimowego 2022. Po tym terminie kandydaci będą mogli starać się jedynie o finansowanie na następne lata studiów. W ramach kredytu można otrzymać 20 tys. zł na każdy semestr, co przekłada się na 240 tys. zł w całym okresie nauczania. W przypadku krótszego okresu finansowania kwota jest proporcjonalnie mniejsza.

Dogodne warunki dla medyków, którzy zasilą polską służbę zdrowia

Poza samym finansowaniem, które pomoże w znacznym stopniu pokryć koszt płatnych studiów, osoby korzystające z kredytu w Banku Pekao mogą ponadto liczyć na bardzo korzystne warunki spłaty. Przede wszystkim kredyt może być umorzony w całości, jeśli student przepracuje 10 lat (w ciągu maksymalnie 12 lat od zakończenia studiów) w publicznym systemie ochrony zdrowia oraz uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową. Aktualny wykaz priorytetowych dziedzin medycyny znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 czerwca 2020 r. Jeśli warunki umorzenia nie będą spełnione, spłata kredytu będzie rozłożona na 12 lat. Do czasu rozpoczęcia spłaty kredytu koszt odsetek pokrywa w całości Bank Gospodarstwa Krajowego. Student płaci połowę odsetek dopiero wtedy, gdy zaczyna spłacać kredyt, a drugą połowę dopłaca Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dostępna jest ponadto opcja poręczenia pełnej kwoty bez dodatkowych opłat.

Stopa procentowa kredytu jest zmienna – we wrześniu 2022 jej wartość wynosiła 10,16% w skali roku. Wysokość stopy jest ustalana jako 1,2 stopy redyskontowej NBP z dodatkiem 2 punktów procentowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ostatni dzwonek na kredyt na studia medyczne w Banku Pekao - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie