Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni miesiąc na złożenie wniosku o rekompensatę za utracony węgiel

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Ostatni miesiąc na złożenie wniosku o rekompensatę za utracony węgiel
Ostatni miesiąc na złożenie wniosku o rekompensatę za utracony węgiel arc.
Blisko 7 tys. wniosków o rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla wpłynęło do tej pory do przedsiębiorstw górniczych. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przypomina, że został już tylko miesiąc składania wniosków, a uprawnionych jest przecież łącznie około 24 tys. osób.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego weszła w życie 22 stycznia 2019. Data ta była również pierwszym dniem, w którym można było złożyć wniosek o rekompensatę za utracone prawo do bezpłatnego węgla.

To dopełnienie ustawy o rekompensatach za utracony deputat węglowy, która weszła wcześniej w życie, nie obejmując jednak swoim działaniem wszystkich uprawnionych do otrzymania świadczenia w wysokości 10 tys. zł. Teraz tę kwotę będą mogli odebrać ci, którzy zostali objęci działaniem ustawy oraz ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w poprzednim terminie. Osoby uprawnione do rekompensaty mają dokładnie 90 dni, licząc od 22 stycznia, na złożenie wniosku.

Został więc już tylko miesiąc na złożenie wniosku.

- Przez pierwsze dwa miesiące, czyli od 22 stycznia do 22 marca 2019, w punktach SRK złożono 6899 wniosków - mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Równocześnie z odbieraniem trwa weryfikacja, czyli sprawdzanie zgodności danych zawartych we wnioskach, uzupełnianie brakujących dokumentów - dodaje Jaros.

Ostatnim dniem przyjmowania wniosków będzie 23 kwietnia 2019 (pierwszy dzień po Wielkanocy). Trzeba się śpieszyć, tym bardziej, że łącznie uprawnionych do złożenia wniosku jest przecież 24 tys. osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na złożenie właściwych dokumentów, bowiem w niektórych wnioskach pojawił się pewien problem.

- Część osób, które składają wniosek ponownie, robi to na starych formularzach. Jest to niedozwolone, ponieważ nowy formularz jest załącznikiem do ustawy i to na nim wniosek powinien zostać złożony - mówi Wojciech Jaros.

W związku z tym pracownicy SRK muszą kontaktować się z osobami, które złożyły wnioski na starych formularzach, prosząc je o poprawienie tego błędu. - Jeśli ktoś pojawia się osobiście, to nie ma problemu, bo dane może przepisać od razu na miejscu. Problem pojawia się w sytuacji, w której ktoś wniosek na starym formularzu wysyła pocztą. Musimy próbować kontaktować się z taką osobą telefonicznie i sprawę wyjaśniać - mówi Wojciech Jaros.

Przypomnijmy, że wypłata rekompensat, czyli 10 tys. złotych, zgodnie z nową ustawą rozpocznie się od 1 czerwca tego roku. - Wypłaty świadczeń zaplanowane są od 1 czerwca do 31 grudnia 2019 roku - podaje Ministerstwo Energii.

Aby otrzymać pieniądze, uprawniona osoba musi wypełnić wniosek o rekompensatę, którego wzór stanowi załącznik do ustawy. Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem oraz dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do rekompensaty należy składać w wyznaczonych punktach.Wnioski można złożyć na terenie właściwej kopalni, gdzie podejmowane było zatrudnienie.

Mamy więc kopalnie należące do JSW i SRK, jak m.in.

  • KWK Zofiówka,
  • Borynia,
  • Jastrzębie,
  • Budryk,
  • Knurów-Szczygłowice
  • Czechowice-Dziedzice,
  • KHW,
  • Zabrze,
  • Tauron Wydobycie (Centrum)
  • Szyb Piłsudski.

Pełna lista punktów znajduje się między innymi na stronie: srk.com.pl.

- O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, którym przedsiębiorstwo górnicze zaprzestało wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym, a przedsiębiorstwo to prowadziło w dniu 31 grudnia 2011 r. wydobycie węgla kamiennego na podstawie koncesji - precyzują w Ministerstwie Energii. Uprawnieni są więc niektórzy byli pracownicy zakładów górniczych, emeryci i renciści oraz wdowy i sieroty górnicze.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych można uzyskać na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii.

Informacje w sprawie rekompensaty udzielane są także od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 pod numerem infolinii: 32 757-45-54. Pytania można również kierować na adres e-mail: [email protected].

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo