Ostatni odcinek autostrady A1, Tuszyn - Częstochowa, ma...

  Ostatni odcinek autostrady A1, Tuszyn - Częstochowa, ma wykonawcę. W 2022 roku ma być gotowy. Podpisano umowę

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Musialska

  , JS

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa autostrady A1 między węzłami Blachownia i Zawodzie. Zdjęcia sprzed miesiąca

  Budowa autostrady A1 między węzłami Blachownia i Zawodzie. Zdjęcia sprzed miesiąca ©GDDiA

  Dobra wiadomość dla kierowców. W 2022 roku ma być gotowy ostatni fragment autostrady A1. Dzisiaj, 23 lipca, podpisana została umowa z wykonawcą tej części inwestycji.
  Budowa autostrady A1 między węzłami Blachownia i Zawodzie. Zdjęcia sprzed miesiąca

  Budowa autostrady A1 między węzłami Blachownia i Zawodzie. Zdjęcia sprzed miesiąca ©GDDiA

  Kolejny odcinek autostrady A1 ma już wykonawcę. Została nim firma Polaqua. Odcinek będzie miał około 17 kilometrów długości. Rozpocznie się na granicy województwa śląskiego i łódzkiego. Poprowadzi do obwodnicy Częstochowy.

  W ramach inwestycji ma także powstać węzeł Mykanów.  Polaqua zobowiązała się, że zaprojektuje i wybuduje odcinek w ciągu 35 miesięcy. Oznacza to, że inwestycja powinna być zrealizowana w 2022 roku.

  W ramach inwestycji w śladzie obecnej DK1 powstanie dwujezdniowa autostrada z trzema pasami ruchu i pasami awaryjnymi, o nawierzchni z betonu cementowego.

  Zbudowane zostaną:
  • węzeł Mykanów (dawniej Kościelec),
  • 16 obiektów inżynierskich (most, cztery wiadukty w ciągu autostrady, cztery wiadukty nad autostradą, trzy duże przejścia dla zwierząt i cztery przejazdy gospodarcze),
  • urządzenia ochrony środowiska,
  • oświetlenie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.


  Kontrakt podpisany z firmą Polaqua jest wart 596,5 mln złotych. Spora część kwoty zostanie pokryta z unijnego dofinansowania.

  PISALIŚMY:
  Czy terminy zakończenia budowy autostrady A1 są aktualne?
  GDDKiA ma zastrzeżenia do postępu prac włoskiej firmy budującej autostradę A1

  Odcinek, na który podpisano umowę jest częścią większego projektu. W ramach niego ma powstać autostrada A1 z Tuszyna (województwo łódzkie) do Częstochowy.

  Autostrada A1 to jedyna droga klasy A o przebiegu południkowym, która przecina całe terytorium Rzeczypospolitej. Jest przy tym częścią składową Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu „Autostrada Gdańsk – Brno/Bratysława – Wiedeń”. Tworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z czeską granicą w Gorzyczkach, a pośrednio także z Toruniem, Łodzią i Katowicami. Ułatwi dostępu do polskich portów przedsiębiorcom z Czech, Słowacji czy Węgier, a w efekcie rozwój rodzimej gospodarki.

  A1 od w. Tuszyn do obw. Częstochowy o długości ok. 81 km i łącznej wartości ok. 3,7 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór).

  Odc. A węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km
  7 czerwca wybrano najkorzystniejszą ofertę konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł), trwa kontrola uprzednia przetargu prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, po jej zakończeniu podpisanie umowy (lipiec / sierpień).

  Odc. B w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, ok. 24,2 km
  12 lipca wybrano najkorzystniejszą ofertę konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz MIRBUD (wartość 687 mln zł), po upływie 10 dni i braku odwołań dokumenty przetargowe trafią do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (trwa ok. 30 dni), po jej zakończeniu podpisanie umowy (koniec sierpnia).

  Odc. C Kamieńsk - Radomsko, ok. 16,7 km
  Wpłynęły cztery oferty (od ok. 573,1 mln zł do 655,4 mln zł), kończy się procedura przetargowa, wkrótce wskażemy najkorzystniejszą ofertę (planowane podpisanie umowy początek września)

  Odc. D Radomsko - gr. woj., ok. 7 km
  12 lipca wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR (wartość 338,3 mln zł), po upływie 10 dni i braku odwołań dokumenty przetargowe trafią do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (trwa ok. 30 dni), po jej zakończeniu podpisanie umowy (koniec sierpnia).


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  S12 do Bełchatowa

  S12 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jest szansa aby naprawić S8 czyli faktycznie planowana S8 obok Piotrkowa i Bełchatowa:

  Przekaż, podaj dalej ten wpis:
  Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak...rozwiń całość

  Jest szansa aby naprawić S8 czyli faktycznie planowana S8 obok Piotrkowa i Bełchatowa:

  Przekaż, podaj dalej ten wpis:
  Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, Huta, Dobrzelów, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Najuciążliwszy przejazd przez centrum Gomulina, w pobliżu sklepy, szkoła. Trzeba bardzo uważać.
  http://i67.tinypic.com/16gwkn4.png
  Optujmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak

  janeczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wszystko w końcu zaczyna się dopinać. Mamy wszystkich wykonawców, więc czas ruszyć z tematem. Szczególnie interesuje mnie odcinek A, bo mam nim zamiar często jeździć, i liczę, że Budimex ze...rozwiń całość

  Wszystko w końcu zaczyna się dopinać. Mamy wszystkich wykonawców, więc czas ruszyć z tematem. Szczególnie interesuje mnie odcinek A, bo mam nim zamiar często jeździć, i liczę, że Budimex ze Strabagiem wykonają dobrą robotę. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  yerba mateee

  KolegaPytal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  https ://link.do/ MZubN

  Patrzcie jaki świetny zestaw Yerba Mate! :-)

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY