Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW 11.5.2018: Gwałtowne burze z gradem na Śląsku. Wystąpią trąby powietrzne WIDEO+ZDJĘCIA

Redakcja
Początek dnia zapowiada się prawdziwie letnio. Potem mogą pojawić się gwałtowne burze z gradem
Początek dnia zapowiada się prawdziwie letnio. Potem mogą pojawić się gwałtowne burze z gradem Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Ostrzeżenie IMGW: O takiej pogodzie meteorolodzy mówią, że jest dynamiczna i niebezpieczna. Słońce, bardzo ciepło i zagrożenie bardzo gwałtownymi burzami z gradem. Nie są wykluczone trąby powietrzne. Oto prognoza na piątek. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie nr 41 o burzach z gradem o intensywności dwa w trzystopniowej skali. Oznacza to groźbę wystąpienia zjawiska powodującego duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Obowiązuje też ostrzeżenie przed wezbraniami rzek.

Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje dziś na obszarze prawie całego kraju. Mogą się zdarzyć ulewne deszcze (nawet do 40 l na metr kw), grad i porywisty wiatr podczas burz (ok. 100 km na godz.).

Burza nad Rybnikiem - pioruny sfotografowane 10 sierpnia 2017r.

Burze nad Rybnikiem - niezwykłe fotografie Mariusza Machulika ZDJĘCIA

W Śląskiem bardzo ciepło: od 24 do 26 st. C.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie nr 41 o burzach z gradem o intensywności dwa w trzystopniowej skali. Oznacza to groźbę wystąpienia zjawiska powodującego duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj (11.5.2018 r.) od godz. 13:00 do godz. 23:00. W tym czasie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, lokalnie także gradu. Suma opadów miejscami od 25 mm do 40 mm, a porywy wiatru do 70 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%.

Drugi stopień zjawiska oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz dostosować plany do warunków pogodowych.

AKTUALIZACJA 14:40:
Ostrzeżenie przed wezbraniami rzek
Ostrzeżenia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dotyczy dopływów górnej Odry i obowiązuje od godz. 13:00 dzisiaj do godz. 6:00 jutro. Prognozowane intensywne opady deszczu będą powodowały krótkotrwałe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie w zlewniach zurbanizowanych Wyżyny Śląskiej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają:

„Uwaga! Jutro zwłaszcza w pasie od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Ziemię Łódzką po Śląsk spodziewamy się wystąpienia miejscami gwałtownych burz przynoszących ulewne opady deszczu, gradobicia oraz punktowo bardzo silne porywy wiatru. Burze będą charakteryzować się również wysoką aktywnością elektryczną. Prosimy o zapoznanie się z prognozą siły i aktywności burz oraz udostępnienie jej dalej!

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 11.05.2018, godz. 08:00 CEST do 12.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. i 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej i północnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, dużego gradu z silnymi akumulacjami, punktowo silnych i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu przed możliwością powstania 1-2 przypadków trąb powietrznych.

Chmury burzowe możecie śledzić na bieżąco:

RADAR BURZOWY

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Europą Północno-Wschodnią znajdzie się centrum silnego układu wysokiego ciśnienia, który swoim klinem obejmie wschodnią część naszego kraju. W pasie od północnej przez środkową po południową Polskę, w środowisku słabego przepływu poziomego mas powietrza będzie przebiegać zatoka niskiego ciśnienia wraz ze strefą pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego. Przed strefą frontową wykształci się silna, dolno-troposferyczna zbieżność wiatru oddzielająca dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza wzdłuż której dojdzie do znacznego nagromadzenia się pary wodnej.

OMÓWIENIE:
… Obszary objęte 2. i 1. stopniem zagrożenia …

W środowisku ciepłego sektora polarno-morskiej masy powietrza prognozowany jest rozwój silnej strefy zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery. Kumulująca się wzdłuż jej osi wilgotność względna wraz z głębokimi warstwami niestabilnego powietrza będzie sprzyjać wyraźnemu nasileniu się chwiejności troposfery, która w godzinach popołudniowych wzrośnie w okolice 1200-2000 J/kg (SBCAPE). Silne wymuszanie procesów konwekcyjnych będzie sprzyjać formowaniu się rozległej strefy aktywnych elektrycznie i wydajnych opadowo formacji burzowych w osi południkowej, które w warunkach słabego przepływu poziomego powietrza będą przemieszczać się z wolną / bardzo wolną prędkością, tym samym stanowiąc poważne zagrożenie nadmiernymi sumami opadowymi i związanymi z nimi podtopieniami / zalaniami.

Wzdłuż zachodniej krawędzi osi zbieżności wiatru spodziewane jest nasilanie się uskoku kierunkowego wiatru, sprzyjającego rozwojowi kilku superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. Na ich trasie głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, grad o średnicy do 2-4 cm oraz punktowo silne porywy wiatru. Inicjacja burz superkomórkowych możliwa jest zarówno w początkowej, jak i dojrzałej fazie konwekcji; niektóre z nich, podobnie jak komórki pulsacyjne, mogą przybierać niemal stacjonarną formę, stwarzając ryzyko zalaniami oraz znacznymi akumulacjami gradu. Modele numeryczne GFS, UMPL oraz WRF-ARW całkiem zgodnie wskazują, że dojrzała faza głębokiej, wilgotnej konwekcji objawi się mocno rozciągniętą z północy na południe kraju strefą burzową (prawdopodobny układ "training storms") - jej głównym zagrożeniem będą potężne ulewy, a poszczególne ośrodki konwekcyjne, w tym formacje wielokomórkowe objawią się wysoką aktywnością elektryczną. Największego potencjału burzowego należy oczekiwać w godzinach popołudniowych i wieczornych. W nocy zjawiska burzowe będą stopniowo słabnąć, choć ich występowanie możliwe jest do końca ważności prognozy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!