Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSTRZEŻENIE IMGW: Gwałtowne burze z 4-cm gradem i porywisty wiatr na Śląsku 10.08.2017

Redakcja
Dziś gorąco, ale mogą przejść gwałtowne burze
Dziś gorąco, ale mogą przejść gwałtowne burze Przemyslaw Swiderski
Pogoda dziś (10 sierpnia) będzie zmienna i kapryśna. Nocą nad północną częścią regionu przeszły burze, ale jeszcze mogą wrócić, razem z porywistym wiatrem i gwałtownymi ulewami z gradem. Ostrzegają przed nimi meteorolodzy z IMGW oraz Polscy Łowcy Burz. Na razie ciśnienie skacze. Duszno, parno, gorąco.

Pogoda na czwartek
wydał na dziś, 10 sierpnia, dla województwa śląskiego ostrzeżenie dotyczące upałów i burz drugiego stopnia.

Co to oznacza?

OSTRZEŻENIE IMGW PRZED BURZAMI

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

CZYTAJCIE TEŻ:
Połamane drzewa, pożar, auta w rowach: gwałtowne burze nad ranem w Śląskiem

Potężna burza przeszła nad Śląskiem rano w czwartek, 10 sierpnia. Porywisty wiatr łamał drzewa i porwał TIRa do rowu

Silne burze na Śląsku 10.8.2017 Huragan w Bytomiu, auta w ro...

Łowcy Burz - ryzyko gwałtownych burz

Piszą o podwyższonym ryzyku wystąpienia gwałtownych burz - z ulewnymi opadami deszczu (do 60 mm), silnymi porywami wiatru (do 100 km/h), lokalnie również z opadami gradu (do 3-4 cm średnicy).

Bądźcie na bieżąco:
Gdzie jest burza teraz? AKTUALIZACJA Radarowa mapa burz w Polsce ONLINE + Prognoza pogody BURZE

- Punktowo gwałtowne zjawiska mogą osiągnąć jeszcze większą siłę. Jednocześnie informujemy, że burze są zjawiskami lokalnymi, co oznacza, że mimo występowania warunków korzystnych do ich rozwoju na znacznym obszarze, zjawiska faktycznie wystąpią na zdecydowanie mniejszym terenie.

Krajobraz po burzy w Zgierzu.

Burza nad Łodzią [10.08] To było jak armagedon! [zdjęcia, FILM]

O sytuacji synoptycznej piszą tak:

„Polska znajdzie się po wschodniej stronie mocno rozciągniętej z południa na północ długiej fali górnej, której główna oś ulokuje się nad zachodnią częścią kontynentu europejskiego. Na wschodnich obrzeżach fali szerokim strumieniem będzie postępować dynamiczny napływ bardzo mocno rozgrzanej i jednocześnie niestabilnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, charakteryzującej się sporym zasobem pary wodnej oraz dużymi gradientami pionowymi temperatury. Bezpośrednio nad naszym krajem będzie przebiegać aktywna strefa pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego z istotnie podwyższonym potencjałem do rozwoju zafalowań, rosnących do postaci mezoskalowych układów niskiego ciśnienia. To właśnie poszczególne zaburzenia będą przyczyną powstawania gwałtownych formacji burzowych.

W środowisku oddziaływania zbudowanego na sporym gradiencie poziomym temperatury pofalowanego frontu atmosferycznego, modele numeryczne spodziewają się znacznego wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną, która przez całą dobę ma utrzymywać się w granicach 1000-2400 J/kg. Na szczególną uwagę zasługuje prognozowany rozwój krótkiej fali górnej z istotnie nasilonym pionowym profilem wiatru, której inicjacja ma nastąpić na obszarze Czech, następnie (późne popołudnie, a zwłaszcza godziny wieczorne i nocne) kierować się w stronę województw południowo – zachodnich i częściowo południowych naszego kraju. Dość ostra fala frontowa doprowadzi do gwałtownego rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji i związanych z nią formacji burzowych – początkowo faworyzowane są silne superkomórki (zwłaszcza na terenie naszych południowych sąsiadów, choć również miejscami w południowo – zachodniej i częściowo południowej Polsce nie wyklucza się powstania kilku izolowanych ośrodków superkomórkowych) z opadami dużego gradu (>4-6 cm), mogące szybko zorganizować się w większy, mezoskalowy układ burzowy (MCS), który pod wpływem silnych uskoków pionowych wiatru (Shear 0-6 km na poziomie 20-30 m/s, z czego aż 15-23 m/s spodziewane są w warstwie izobarycznej 0-3 km, SRH3 200-350 m2/s2, lokalnie w rdzeniu fali nawet >400 m2/s2) oraz znacznego wymuszania ruchów wznoszących w dolnych i środkowych warstwach troposfery, może przybrać formę szybko przemieszczającego się i długo żyjącego bow echo.

Na trasie systemu burzowego w tej formie największym zagrożeniem będą bardzo silne i gwałtowne porywy wiatru prostoliniowego, mając na uwadze korzystny pionowy profil wiatru oraz silne mieszanie powietrza w dolnych 500 hPa (0-5500 m) troposfery. W godzinach nocnych wielokomórkowy układ konwekcyjny będzie przemieszczać się dalej na północ / północny – wschód, do głębi kraju, w dalszym ciągu generując niebezpieczne porywy wiatru, ulewny deszcz, miejscami grad, a także znaczną ilość wyładowań atmosferycznych. W związku z możliwością większego zasięgu fali górnej w kierunku wschodnim oraz rozwoju izolowanych superkomórek burzowych, stopień 2. zagrożenia zostaje poszerzony do części województwa śląskiego".

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!